Skip to main content

Мицкоски од Охрид: ВМРО-ДПМНЕ ќе води позитивна кампања, на проекти и надеж, која ќе ја врати довербата на граѓаните во институциите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на првиот ден од кампањата за парламентарните избори која традиционално партијата ја започнува од Охрид, со градоначалникот Пецаков беше на увид на неколку локации каде се реализираат проекти. Мицкоски од Охрид најави дека идната власт што ќе ја пре…

Мицкоски од Охрид: ВМРО-ДПМНЕ ќе води позитивна кампања, на проекти и надеж, која ќе ја врати довербата на граѓаните во институциите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на првиот ден од кампањата за парламентарните избори која традиционално партијата ја започнува од Охрид, со градоначалникот Пецаков беше на увид на неколку локации каде се реализираат проекти. Мицкоски од Охрид најави дека идната власт што ќе ја предводат блиску ќе…
МВР

За половина час во две одделни контроли пронајдена бела материја во Струга и уапсени две лица

По целосно документирање на настаните ќе биде поднесен соодветен поднесок, велат од МВР.

Дечиња во Струга инклузивно се дружат и стекнуваат вештини за ориентација, пливање и нуркање

Целта на проектот е поттикнување физичка активност и социјална инклузија,како и меѓусебна соработка, јакнење на самодоверба и развивање на натпреварувачки дух кај децата.
Центар за развој на Југозападниот плански регион

Нов систем на кислород и реверзна осмоза во Нефрологија-Струга

Направената инвестицијата е во вредност од 3.800.000 денари преку Центарот за развој на Југозападниот плански регион.
Претседателски избори 2024

Јакимовски од Охрид: Треба да направиме автопат од Св. Стефан до Св. Наум, да направиме тунел под Галичица

Охридско-струшкиот регион, кој е познат по туризмот и мора да добие сеопфатна поддршка од институциите и од Претседателот на државата за развој на туризмот, особено на високиот туризам и искористување на сите потенцијали кои ги имаат и овој регион, но и целата држава, потенцира Јакимовски.

НА ПРОГРАМАТА НА ТВМ

Најава за емисија Прашалник

Нова сезона со нова димензија, дебатната емисија приспособена и наменета за лицата со оштетен слух

Манифестацијата Охрид ТрчаТ по втор пат на Белградски маратон

Охридксите маратонци од Охрид ТрчаТ по втор пат ќе учествуваат на Белградскиот маратон. Целта е културно и спортско сплотување на двата народи. Промоцијата повторно е под покровителство на Почесниот конзулат на Р Србија во Охрид. Таму ќе се претстават 50 тркачи од Охрид, а на засебен штанд на Бел…

Веслањето се поатрактивно за младите

Расте интересот за велсање. Со  формирањето на новиот веслачки клуб „Горица ремо“ веслачите  повторно ги брануваат  езерските води. Тренерите велат во училиштата, физичкото воспитување треба да биде број еден предмет, не да служи за „губење време”. Само со правилен раст и развој на децата ќе имам…

Одлично второ Државно традиционално таеквондо (ИТФ) првенство

Учество зедоа 78 натпреварувачи кои се натпреваруваа во две дисциплини, во форми и борби, од клубовите „Мастер“ Охрид, „Ахилиус” Скопје, „ХВА Ранг ИТФ“ Лескоец, Охрид, „Сонкал“ Мислешево, Струга и „Чонџи“ Косел, Охрид.

Oхридските стрелци Ива Маленко, Стефани Савеска и Климент Мостро се новите државни прваци

Oд следната недела започнуваат подготовките за 6-то априлскиот меѓународен натпревар во Сараево, но и подготовки за наредниот Куп на МССФ што треба да се одржи кон средината на следниот месец на стрелиштето Бејбунар во Охрид.

Сцена & Муабети

актер Тодороски

„Лошо Куче“, најновиот стендап на Тодороски, во недела пред охриѓани

Во недела во 20 часот бидете во големата сала на ЦК ГРИГОР ПРЛИЧЕВ на 90 минути пеколна стендап комедија „Лошо куче“.

25 години одекнува детската песна во Охрид

25 години живее детската песна во Охрид. Фестивалот Распеано рибарче изминативе години создаде 500 детски песни а на сцената продефилираа околу 3000 деца.
vegetables on plate

Кажете им збогум на лошите животни навики со само три алтернативи

Повеќето експерти инсистираат на „забрането “ и „престанете“, но кога се соочуваме со таков избор, тешко е да се следат советите, особено кога станува збор за работи што ги сакаме или кои се дел од нашите животи многу долго време. Еве три основни навики што треба да ги промените што е можно поскоро…

Во петок премиера на „Премотај и почни одново” од театарскиот клуб на МЦО

„Премотај и почни одново” е адаптација на едночинката „Bang Bang You’re Dead” од Вилијам Мастросимон од 1999 година и е длабоко испитување на културата што може да предизвика насилство во современото општество, и потресна интроспекција на последиците од тоа насилство.
Распеано рибарче

25 години одекнува детската песна во Охрид

25 години живее детската песна во Охрид. Фестивалот Распеано рибарче изминативе години создаде 500 детски песни а на сцената продефилираа околу 3000 деца.
vegetables on plate

Кажете им збогум на лошите животни навики со само три алтернативи

Повеќето експерти инсистираат на „забрането “ и „престанете“, но кога се соочуваме со таков избор, тешко е да се следат советите, особено кога станува збор за работи што ги сакаме или кои се дел од нашите животи многу долго време. Еве три основни навики што треба да ги промените што е можно поско…
Tеатарски клуб од Младински Центар Охрид

Во петок премиера на „Премотај и почни одново” од театарскиот клуб на МЦО

„Премотај и почни одново” е адаптација на едночинката „Bang Bang You’re Dead” од Вилијам Мастросимон од 1999 година и е длабоко испитување на културата што може да предизвика насилство во современото општество, и потресна интроспекција на последиците од тоа насилство.