©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

ТелевизијА ТВМ ЖИВО


НАЈНОВО ВИДЕО

Со клик на копчето ќе го проследите последното видео или настан во живо

Охридска пастрмка
Приведено лице од албанија

Запленети над 90 килограми охридска пастрмка

При извршена контрола во патничко возило со албански национални ознаки, биле пронајдени 91,333 килограми риба, поточно 119 парчиња охридска пастрмка.
Приведено лице од албанија

Запленети над 90 килограми охридска пастрмка

При извршена контрола во патничко возило со албански национални ознаки, биле пронајдени 91,333 килограми риба, поточно 119 парчиња охридска пастрмка.
Фудбалски турнир
Срц билјанини извори

Охрид домаќин на фудбалски младински турнир

Настанот се одржува прв пат во организација на Општина Охрид и Сојузот на училишни спортови, а под покровителство на градоначалникот.
Прва помош
Црвен крст

Национална кампања по прва помош

Обуките по прва помош ќе ги спроведуваат лиценцирани предавачи/демонстратори по прва помош, а планирано е да се опфатат околу 1000 млади лица на возраст од 12-18 години.
Пожар Загреб
Загребска населба трнско

Едно лице загина при експлозија и пожар во стан

Пожарникарите брзо пристигнале на местото на настанот, а откако го изгасиле пожарот во станот пронашле тело.
Босна и Херцеговина избори
Избори

Предизборен молк во Босна и Херцеговина

Детални информации за изборите можете да погледнете на веб-страницата на Централната изборна комисија (ЦИК) на Босна и Херцеговина.

НА ПРОГРАМАТА НА ТВМ

Стенд ап со – Никола Тодоровски – недела 22:30

– Урнебесни саат и половина со шегите на актерот и стенд ап комичар Никола Тодоровски – Недела 22: 30 на програмата на ТВМ телевизија

Бабаче Андоновски
Спортска сала билјанини извори

ГРК Охрид ќе го пречека шампионот Вардар

Празник за ракометот е гостувањето на актуелниот шампион на Македонија во ракомет во Охрид. Натпревар за кој не е потребна посебна најава, натпревар во кој не може многу да се изгуби, но може да се прославиш. Затоа утре во сала се очекуваат охридските љубители на ракомет кои ќе имаат што да гледа…
Градски стадион

Фудбалски турнир Охридски фудбалски надежи

На турнирот ќе учествуваат 550 деца од генерацијата 2010-2015 од Охрид и регионот групирани во 36 екипи од охридските училишта.

Македонски навивачи
Натпревар македонија бугарија

МНР ги осуди, а ФФМ ги пофали навивачите

„Беше навистина импресивно да се види како и на дожд, повеќе од 20 илјади луѓе, безусловно ја сакаат и бодрат Македонија“, велат од ФФМ.
Карате куп
Кадети јуниори и сениори

Карате куп се одржа во Охрид

На карате купот се вршеше селекција на репрезентацијата која што ќе ја претставува Македонија на Светското првенство во Турција.

Сцена & Муабети

Филм Улиште

Филмот Улиште на 21 и 22 септември во Охрид

„Улиште” е за жена од Косово чиј сопруг исчезнал во косовската војна и која се бори против патријархалното општество за да ја одржи својата фирма.
Концерт Збажди

Одличен концерт на Симон Трпчески во Збажди

Целта на овој настан, како и изложбата која претходеше е поголема промоција на малесиските села, кои се во изумирање.
Бритни и Елтон

Бритни Спирс се враќа на музичката сцена

Бритни Спирс на социјалните мрежи го објави дуетот „Hold Me Closer“ со Елтон Џон, преработка на неговата песна „Tiny Dancer“ од 1971 година.
Џокер 2

Џокер 2 доаѓа во октомври 2024

Премиерата на „Џокер 2“ доаѓа во кината на 4-ти октомври 2024 година и ќе биде Мјузикл со Хоакин Феникс и Лејди Гага.
Концерт Збажди
Малесија

Одличен концерт на Симон Трпчески во Збажди

Целта на овој настан, како и изложбата која претходеше е поголема промоција на малесиските села, кои се во изумирање.
Бритни и Елтон
По шест години пауза

Бритни Спирс се враќа на музичката сцена

Бритни Спирс на социјалните мрежи го објави дуетот „Hold Me Closer“ со Елтон Џон, преработка на неговата песна „Tiny Dancer“ од 1971 година.
Џокер 2
Премиера на психолошкиот трилер

Џокер 2 доаѓа во октомври 2024

Премиерата на „Џокер 2“ доаѓа во кината на 4-ти октомври 2024 година и ќе биде Мјузикл со Хоакин Феникс и Лејди Гага.
Украина
Проверка на факти

Ширење на бранот од лаги, воена инвазија и инвазија од дезинформации

Состoјбата со дезинформациите во Северна Македонија во двете недели пред и по почетокот на руската инвазија врз Украина.
Сергеј Лавров
Проверка на факти

Лавров во уште една спин офанзива за оправдување на руската агресија врз Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за четири српски медиуми настапи со познатите дезинформациски наративи за воената интервенција во Украина, употребувајќи ја познатата фраза „специјална воена операција“, чија цел е ослободување на угнетеното руско население во Донбас и Луганск. Лавров го повтори ставот дека влегувањето на руската војска во Украина треба да донесе „демилитаризација и денацификација на украинските вооружени сили и целото општество, кое живее со нацистичка идеологија“. Српскиот народ го нарече „братски“, со кој Русите имаат заедничка историја и непријатели, а Црна Гора и Северна Македонија, земји „вовлечени во санкции“ во замена за ветувања за брзо зближување со ЕУ“.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top