Skip to main content
Апр 19, 2024
Општина Охрид

Клубовите од Општинскиот фудбалски сојуз добија нови дресови

Градоначалникот Пецаков истакна дека Локалната самоуправа, како и до сега ќе продолжи да дава поддршка на спортот,  развојот на сите спортски дисциплини и подобрување на спортската инфраструктура.

Апр 19, 2024
Претседателски избори 2024

Силјановска – Давкова: Почитувајте го Охрид, без Охрид Македонија нема да биде почитувана

На 9-ти мај ќе го прославуваме денот на победата против фашизмот, денот на Европа и ќе ја славиме Македонија како твоја и горда, порача претседателската кандидатка на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата Твоја Македонија, Гордана Силјановска Давкова. Таа на вчерашниот митинг од охриѓани ја побара довербата и им вети дека нема да ги посрамоти и да ги заборави државните и национални интереси.

Апр 19, 2024
Парламентарни избори 2024

Мицкоски од митингoт во Охрид повика на национално обединување

Народот ќе си ја врати државата и ќе ја испрати досегашната власт на буништето на историјата, кажа лидерот на ВМРО ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на митингот во Охрид. Тој синоќа ја промовираше и идејата за создавање на македонско национално единство. Пред охриѓани беше презентирана изборната програма Платформа 1198 со која кандидатите за пратеници ветуваат дека ќе ја рестартираат државата.

Апр 19, 2024
Парламентарни избори 2024

Граѓанска промоција во Охрид на носителите на листа и кандидатите за пратеници во ИЕ 5 од СДСМ и Коалицијата за европска иднина

Промоцијата ќе се одржи во хотел „Десарет“ во почеток во 19:30 часот.

Апр 19, 2024
Претседателски избори 2024

Таравари во Струга вети дека ќе се залага за намалување на иселувањето преку зголемување на минималната плата

Таравари од централниот митинг на коалицијата „Вреди” во Струга вети зголемување на минималната плата до 800 евра.  Најави низа проекти за намалување на иселувањето oд земјава.

Апр 19, 2024
Еко спортови на вода

Расте интересот за едрење на Охридското Езеро но недостига наутичка инфраструктура

Охридското Езеро е најголемиот и најдобриот спортски терен за водените спортови,  но се уште недоволно искористен. Недостига наутичка инфраструктура. Потребни се  сидришта и создавање подобри  услови за развој на спортот.

Апр 19, 2024

Што е разликата: IQOS ILUMA споредено со претходната генерација IQOS уреди?

На македонскиот пазар неодамна пристигна технолошки најнапредниот уред за загревање – IQOS ILUMA, што користи технологија за индукциско загревање, а истражувањето што го спроведе Филип Морис покажува дека IQOS ILUMA пружа подобрено корисничко искуство.

Апр 19, 2024

Планинска вело тура Вевчанска голина – локва

Турата ќе се одржи на 7.7.2024 година. Пријавувањето е во тек , а учеството е бесплатно и секој учесник ги превземам самиот сите ризици што можат да настанат во текот на возењето и се обврзува да ги почитува правилата поставени од организаторите.

Апр 19, 2024
Општина Охрид

Општина Охрид и ООУ „Христо Узунов“ со бројни свечености ќе ја одбележат годишнината од херојската погибија на војводата Христо Узунов

Програмата почнува вечерва во 19:00 часот со приредбата за одбележување на патрониот празник на ОУ „Христо Узунов“ во Центарот за култура „Григор Прличев“.