Мар 23, 2023
Урбанизам

Скапоцениот поглед кон езеро

Продолжува изградбата на објектот на улицата Христо Узунов, во стариот дел од градот, а со тоа и главоболките на соседите.

Мар 23, 2023
Демократско учество на младите

Настан за млади и релевантни чинители во Касарна ХАБ

Младите ќе имаат можност директно да разговараат со креатори на политки, да адресираат проблеми и предизвици со кои се соочуваат и заедно да дебатираат како може сите да придонесат кон подобри програми и активности за младинско учество.

Мар 23, 2023
Бугарски клуб

Централен регистар го избриша здружението Иван Михајлов од Битола

Централниот регистар по приемот на Решението за неусогласеност, а во врска со член 5 од Закон за изменување и дополнување на Законот за здруженија и фондации го избриша здружението „Иван Михајлов“ од Регистарот на други правни лица.

Мар 23, 2023
Градежни активности

Забрана за паркирање на ул. Марко Цепенков

Се известуваат сите учесници во сообраќајот дека од денеска ќе важи времената забрана за паркирање на возила на ул. „Марко Цепенков“ поради градежни активности.

Мар 23, 2023
Кривична пријава

Марихуана и шприц со смола од хашиш пронајдени кај охриѓанец

При претрес извршен во неговиот дом по судска наредба, полициските службеници пронашле и одзеле марихуана и шприц со смола од хашиш.

Мар 23, 2023
На средбата се разговараше за покачувањето на пензиите

СДСМ Охрид на средба со пензионерите

На средбата се разговараше за историското покачување на пензиите од 8,4 проценти, кое овој месец го добиваат пензионерите.

Мар 23, 2023
Бугарско министерство за внатрешни работи

169 бугари во земјава се пријавиле за гласање на бугарските избори, во Охрид ниту еден

На предвремените парламентарни избори во Бугарија што ќе се одржат на 2 април, за гласање се пријавиле само 169 лица од Северна Македонија. Бројката ја објави бугарското Министерство за надворешни работи, при што најмногу пријавени имало во Кавадарци 42, Прилеп 41 и Тетово 40.

Мар 23, 2023
Свр охрид

Пронајдена марихуана, приведени две лица

Приведени две лица на возраст од 38 и 40 години кај кои полицијата пронашла марихуана. Против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Мар 23, 2023
50 години лекторат по македонски јазик на иналко

Денес Париз ќе биде центар на странската македонистика во светот

Со програмата на Симпозиумот се предвидени три тркалезни маси, при што една од нив ќе биде посветена исклучиво на македонистиката во Франција.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top