Ное 30, 2022
Прехранбена индустрија

Од утре поевтинува лебот

Од утре, 1 декември, граѓаните ќе може да имаат леб по подостапна цена од 32 денари, а во наредниот период, по пресметките, ќе се направи корекција и на цените на другите пекарски производи.

Ное 30, 2022
Центар за култура григор прличев

Театар Провокација во сабота гостува во Охрид

„Пациенти“ е претстава за односите во бракот, за тоа како изгледа заедничкото живеење на партнерите кои го негуваат егото наместо љубовта, во кое е присутна војната наместо спокојот.

Ное 30, 2022
Урбанистички планови изготвени пред 10 години

Охрид ќе расчистува стари ДУП-ови кои не можат да се донесат

Охрид е рекордер меѓу општините во државава по број на предмети од урбанистичката сфера од кои дел се во процедура и по 15 години. Секторот за урбанизам при општина Охрид планира да ги бришe старите предмети за кои е најдобро да се отпочнат по новиот закон за урбанистичко планирање. Урбанистичките планови мора да се преработуваат и усогласат со Планот за управување со природното и културното наследство на Охридскиот регион доколку сакаме да го зачувавме статусот на УНЕСКО.

Ное 29, 2022
Лудвиг минкус

Балетската претстава Дон Кихот на 2 декември во НОБ

На 2-ри декември со почеток во 20 часот во Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Дон Кихот“.

Ное 29, 2022
Анкета твм

На кои медиуми им веруваат охриѓани?

Од какви и кои медиуми се информираат граѓаните од општините во регионов? Какви се навиките за следење содржини во онлајн светот на брзи информации, на социјални медиуми и интернет. Најголем дел од граѓаните информациите ги добиваат од интернет, а помалку од телевизии и радија. Но довербата во медиумите е другата страна на медалот. ТВМ на оваа тема спроведе анкета преку алатката за Engaged Citizens Reporting.

Ное 29, 2022
Туризам

Грци повторно на охридската ривиера за Божиќ

Грчките туристи се враќаат на ривиерата за Божиќните празници, а ги нема Бугарските гости. Србите најзинтересирани за дочек на Нова година.

Ное 29, 2022
Свети климент охридски

8 декември неработен ден

На 8 декември се чествува споменот за Св. Климент Охридски, најдаровитиот ученик на рамноапостолните сесловенски браќа Кирил и Методиј.

Ное 29, 2022
Временска прогноза

До петок дожд, на планините снег

Во петок и сабота ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а во недела ќе има локални врнежи од дожд, информираат од УХМР.

Ное 29, 2022
Градежни активности

Завршија градежните работи на ул. Даме Груев

Старата и нефункционална фекална канализација се замени со нова, која се стави во функција за жителите од овој дел од градот.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top