Skip to main content
Јун 1, 2014

Супермаркет каде не постои амбалажа

Во овој супермаркет нема картонски кутии, вреќи, тегли…


Јун 21, 2013

Туристички инфо центар потребен само во центарот на Охрид

Туристички инфо центар потребен само во  центарот на Охрид.


Јун 20, 2013

Охрид домаќин на „Ден на езерото“

Тринаесет години жителите на трите езерски града Охрид, Струга и Поградец, го слават Денот на езерото 21 ви јуни. Годинава Охрид е домаќин на оваа манифестација, на која од година во година се повеќе до израз доаѓа добрата соработка меѓу двете соседни земји на полето на туристичкиот и економскиот потенцијал на трите крајбрежни града.


Дек 9, 2009

Одлуката за датум за преговори за Македонија наредната година

Европската унија го одложи донесувањето на одлуката за почеток на преговори со Македонија за наредната година, потврди комесарот за проширување во ЕУ, Оли Рен по завршување на состанокот на Советот на министрите на ЕУ во Брисел.


Јун 20, 2013

Концесионерите на плажите ги кажаа своите маки на локалната самоуправа

Најголем дел од нивните забелешки на денешната средба се однесуваа на цената по која се издаваат плажите, поплавените површини од плажите и забраната за скутери.


Фев 23, 2009

Менди Чура од ДПА, прв во Струга

Од советничките листи, прва е партијата ЛДП. Ждребувањето во Струга, помина без заблешки.


Мар 8, 2021

Пресечен меѓународен канал за трговија со хашиш, приведен албански државјанин

На 07.03.2021 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со ОВР Струга, Регионалниот центар за гранични работи Исток и Царинската управа, пресекоа меѓународен канал за транспорт на хашиш од Република Албанија преку Република Северна Македонија, Бугарија, а крајна дестинација Турција, при што се запленети околу 14 килограми хашиш и пакувања хашиш смола и хашиш масло, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски.


Јун 20, 2013

Кривична пријава за охриѓанец кој му се заканувал на градоначалникот

СВР поднесе кривична пријава против 46 годишен охриѓанец.


Јун 1, 2014

Научници: Реинкарнација е возможна

Живот по смртта навистина постои?