Skip to main content
Мар 18, 2011

Наместо да гледаме клипови од мачки кои се на сизифовски маки обидувајќи се да влезат во некоја кутија, тука ни е Марио Балотели.


Јан 28, 2014

На градското пристаниште веќе започнаа подготвителните работи за поставувањето на камен темелникот на новото спомен обележје посветено на големиот христијански празник Богојавление-Водици.


Мар 17, 2010

Пациент со срцев удар ако побара помош кај матичен лекар, кој, обично, му е најблиску, нема да може да го добие неопходниот лек „нитроглицерин“ и ќе треба да биде препратен на специјалист, но додека да стигне до таму може да умре. Ова е еден апсурд што произлегува од посебниот режим за препишување лекови од позитивната листа.


Јан 28, 2014

Секој вторник и четврток граѓаните можат да го посетат центарот и да разговараат со службите за се она што ги интересира околу остварување на некое нивно социјално право.


Јун 22, 2009

Со тоа официјално започна и туристичката сезона. Градоначалниците на Струга, Поградец и Охрид се пофалија на досегашната заеднича соработка.


Јан 28, 2014

Рудник за манган ќе се отвара во општина Дебрца.


Ное 17, 2008

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ го освои завршниот Мастерс турнир во Шангај со победата во финалето над русинот Николај Давиденко од 6:1, 7:5.


Апр 6, 2021

Иницијативата е прифатена од сите членки на Хотам. Овој гест е  во знак на благодарност за бесплатната вакцинација од страна на Србија која ја овозможи  за Македонската стопанска комора меѓу кои и за Независната угостителска комора.


Јан 28, 2014

Германското техничко друштво за меѓународна соработка ќе финансира 4 мошне важни регионални проекти на Југозападниот плански регион кои се во домен на одведување и третман на отпадни води. Меѓу нив е проектот за пречистителна станица во Трпејца и колектор од Калишта до Радожда, со што се заокружува колекторскиот систем за заштита на водата во Охридското Езеро.