Мар 24, 2023
Туристичко угостителски сектор

Одржан Саем за сезонско вработување на средношколци и студенти

Настанот е организиран од Касарна Хаб во соработка со Агенцијата за вработување од Охрид, Факултетот за туризам од Охрид и сите средни училишта од Охрид, а истиот е поддржан од „ЕУ фор ем“ – проект финансиран од европската Унија, Стелар Солушнс Скопје и Општина Охрид.

Мар 24, 2023
Еве што треба да направите

Мој ДДВ прилагодена на повисокиот лимит

Во моментов апликацијата МојДДВ ја користат 523 673 граѓани, a бројот на нови корисници секојдневно расте. Од почетокот на мерката до денеска, кај граѓаните се вратени близу 6 милијарди денари.

Мар 24, 2023
Временска прогноза

Времето денеска сончево и топло

За утре метеоролозите најавуваат сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

Мар 24, 2023
Да! Можеме да ставиме крај на туберкулозата

Денеска е Светски ден за борба против туберкулозата

СЗО оваа година под мотото „Да! Можеме да ставиме крај на туберкулозата“, го одбележува 24 март – Светски ден на туберкулозата и има за цел да поттикне политичка посветеност, односно земјите да го засилат напредокот во пресрет на состанокот на Обединети Нации за туберкулоза во 2023 година.

Рача пчеларник
Мар 24, 2023
Внимавајте!!!

Мечка оштетила пчеларници во Рача

Бидете крајно претпазливи се уште не е дефинирано дали се работи за една или повеќе мечки, но истите се возрасни и не реагираат на вообичаени сензори и различни техники за заплашување, апелираат граѓаните.

Мар 24, 2023
Претрес

Куршуми за ловечка пушка пронајдени кај охриѓанец

При претрес извршен во домот на 51-годишен охриѓанец, полицијата пронашла 39 куршуми за ловечка пушка кои неовластено ги поседувал.

Мар 23, 2023
Култура

Наскоро, Неразбраната цивилизација

Течат пробите за најновата постановка на Народниот театар од Охрид на пиесата „Неразбраната цивилизација“ на бугарскиот автор Добри Војников.

Мар 23, 2023
За правните лица нема да има амнестија

Пендаровски го потпиша Указот за ковид-амнестија

До крајот на јуни 2022 осудени беа 1.223 лица со парична казна од 2.000 евра. Во меѓувреме 280 лица меѓу нив не ја платија казната и истата им беше заменета со затворска.

Мар 23, 2023
Агенција за промоција и поддршка на туризмот

Претставници на АППТ и грчко-италијанска стопанска комора на средба во Охрид

Целта на состаноците е да се презентира програмата пред засегнатите стејкхолдери од регионот и да се информираат засегнатите страни за предизвиците во создавање работни места преку туристичка промоција на прекуграничната област.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top