Skip to main content
Ное 22, 2023

Вандали ја нагрдија „Василичарска епопеја“, првиот мурал кој го разубави Вевчани

Министерката за култура најостро го осуди вандалскиот чин и апелира до надлежните органи за откривање на сторителите. Муралот беше промовиран на 19ти ноември, и е приказ на целата церемонија и приказна на вевчанската вековна традиција.

Ное 22, 2023
Општина Дебрца

ЕВН ги исклучи од струја сите водоснабдителни системи во Дебрца

ЕВН денес ги исклучи сите водоснабдителни системи во Дебрца, за долг од 2.000.000 денари, иако им било предложено јавното претпријатие на месечни рати да го сервисира и овој долг, информира Градоначалникот Зоран Ногачески.  Без вода покрај жителите на Дебрца останале и Болницата “Св.Еразмо” и Меѓународниот аеродром „Св.Апостол Павле.

Ное 22, 2023
Здружение на граѓани СВЕТИ ВАСИЛИЈ

Пријавување за тридневна обука во проектот “Младите за развој на туризмот во Плаќенскиот регион”

Oбуката ќе се реализира во петок на 24. Ноември 2023 година во етно ресторанот “Дедо Димо” во селото Куратица. Почеток во 10:30 часот.

Ное 22, 2023
Синоним за безбедност

Black Friday во Mаксипринт со најдобрите понуди досега

Максипринт Компјутери е  една од водечките ИТ фирми на пазарот која 3 децении го прави достапно на клиентите само најдоброто од индустријата за обезбедување на имот.

Ное 22, 2023
ООУ „Братство Единство” Охрид

Резултати од општинското првенство во шах чиј домаќин беше ООУ „Братство Единство” Охрид

Државното првенство ќе се оддржи на 30 ноември во Крива Паланка.

Ное 22, 2023
Општина Дебрца

Започна изградба на водоводна мрежа во Арбиново

Средствата се обезбедени од Буџетот на Општина Дебрца, а работите ги изведува ЈПКД Дебрца.

Ное 22, 2023
МЦО

„И Охрид имат пештери“- изложба на фотографии во Младински Центар Охрид

Спелеолошкиот клуб Spiridon Speleo во соработка со Општина Охрид приредува можност да ѕирнете во подземните убавини на природата.

Ное 22, 2023
Државeн завод за статистика

Во септември годинава просечната нето плата изнесувала 37.876 денари

Просечната месечна нето-плата по вработен во септември годинава бележи зголемување од 16.4 отсто во однос на истиот месец во 2022 година.

Ное 22, 2023
УХМР

Облачно време со повремени врнежи од дожд

Значителна промена на времето ќе има во сабота кога ќе има пообилни врнежи од дожд, а попладне ќе преминуваат во снег и во некои од пониските места.