Skip to main content

Автор: Николоска Биљана

Прегазена жена кај Горенци

Post Views: 338   СВР Охрид трага по возачот на автомобил БМВ, со кое синоќа на магистралниот пат Охрид-Кичево во сообраќајна несреќа беше усмртена 74 годишна жена од Охрид. Несреќата се случила во 18 часот и 45 минути кај селото Горенци, кога возилото со тетовски регистарски таблички директно удрило во жената и веднаш по тоа го напуштил местото на настанот, не укажувајќи и прва помош. „Во моментов СВР Охрид превзема интензивни мерки со цел да се најде несовесниот возач и да се најде автомобилот со кој што е извршен ударот кој што бил кобен за 74 годишната жена. Полициски екипи...

Продолжи со читање

Нема повеќе педалинки по струшките плажи

Post Views: 319 Педалинките во Струга заминуваат во историјата. Струшките советници на последната седница едногласно ја изгласаа одлуката за забрана за издавање на педалинки долж крајбрежјето во Струга. Градоначалникот Рамиз Мерко, вели години наназад најголем број на давеници биле млади кои животот го загубиле користејќи педалинка и смета дека тоа мора да запре, и затоа оваа одлука ја прифатил и подржал со раширени раце. „Заради профит на неколку граѓани кои можеби и немаат и фирми за педалинки и досега немале никаква одговорност да и понатака работат со педалинки еве советот...

Продолжи со читање

Планината Јабланица пред добивање статус на Национален Парк

Post Views: 324 Вредностите на планината Јабланица се многубројни и заслужуваат трајна грижа. Денес во општина Струга од страна на градоначалниците на Струга и Вевчани беше потпишана Иницијатива за заштита на планината Јабланица, преку донесување Закон за прогласување на Јабланица за заштитено подрачје во категорија Национален парк. Претседателот на иницијативниот одбор Јован Секулоски потенцирајќи ги вредностите на Јабланица истакна дека иницијативата започнала пред 10 години и треба да заврши како стремеж за интегрална заштита на планината од двете страни на границата. „Ние сме...

Продолжи со читање

Скандалозен извештај за состојбата со струшкото крајбрежје

Post Views: 323 Струшките советници не беа задоволни од одговорот на општинскиот инспекторат кој се однесува на извештајот за состојбите на крајбрежниот појас. На денешната седница на Советот, тие од општинските надлежни служби побараа да испратат ургентно барање до државниот инспекторат за животна средина, нивните инспектори да излезат на увид со цел да се добијат попрецизни информации околу тоа што се случува на струшкото крајбрежје. „Секако дека инспекторатот мора да биде поажурен, не само во делот на крајбрежјето туку и во однос на целокупните состојби во општина Струга. Мора...

Продолжи со читање

Величенствена литија во Струга по деветти пат

Post Views: 427 Величенствена литија во Струга по деветти пат. Стружани и годинава масовно се поклонија пред моштите на Св Георгиј Победоносец и неговата чудотворна икона. Стружани но и бројните посетители со порака, сите верници да го следат патот на спасението преку Христа. „Би сакал секој да дојде и да почуствува во своето срце што се случува и да сведочи. Може многу да се зборува, но да се почуствува љубовта, светоста, добрината на овој светител кој ја чува Струга и цела држава е голема“.„Секоја година учествувам на литијата во чест на Св Горѓи и се чуствувам се порадосно и...

Продолжи со читање

Бектеши: До 2020 година, во нашата земја ќе престојуваат над еден милион туристи

Post Views: 417 Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Струга имаше состанок со претставници на Асоцијацијата на хотели, ресторани, кафетерии и автокампови ХОТАМ, предводени од претседателот Крсте Блажевски. На средбата се разговараше околу подготовките за туристичката сезона и за интересот на граѓаните за користење на мерката на Владата за поддршка на домашниот туризам за работници со ниски приходи, која е со рок за аплицирање до 31.05.2018 година. Министерот Бектеши истакна дека оваа година за месец јануари и февруари во споредба со истиот период минатата година имаме...

Продолжи со читање

Струшкиот отпад ќе се транспортира во Дрисла

Post Views: 365 Отпадот од дивата депонија во Струга ќе се транспортира во скопска Дрисла, за 40 дена. Сеуште е отворен јавниот тендер со кој општина Струга избра компании кои ќе се погрижат конечно да се реши овој горлив проблем. Дашмир Насуфи од општина Струга појснува како ќе се одвива целата постапка околу оваа проблематика. „Првиот дел е конструкција на местото монтажа, и за тоа има заинтересирано едан компанија ов Струга, вториот дел е конзервирањето на сметот, тука конкурираа две компании и третиот дел е транспорт за Дрисла, каде конкурираше само една компанија“ Вкупната...

Продолжи со читање

Неколку населби во Струга деновиве се под водa

Post Views: 327 Неколку населби во Струга деновиве се под вода. Тоа е последица од обилните врнежи кои деновиве беа зачестени но и од наглото топење на снегот. Овој проблем во Струга е децениски, велат дел од анкетираните граѓани. Тие кажаа дека една од причините е тоа што дел од куќите се изградени под нивото на езерската вода. „Проблемот со водата е со години. Но, мислам дека главниот проблем за овие поплави е во главниот канал кој се наоѓа покрај магистралниот пат кој води за Албанија. Ако тој канал се одржува и се чисти на време, нормално дека водата ќе се влева во реката Црни...

Продолжи со читање

Стружани донираа за ранливата категорија

Post Views: 261 Општина Струга денес организираше собирна акција, во која се вклучени струшките ЈП и ОО на Црвен крст и Центарот на заедниците. Секогаш се залагаме за хуманоста која треба да постои, да се негува и секогаш треба да се користи како алатка за помагање на лица кои навистина им треба помош од институциите и граѓаните, исткна градоначалникот на Струга Рамиз Мерко. Тој нагласи дека од 2007 година Локалната самоуправа финансиски го оддржува здружението „Порака“, а новиот совет го зголеми буџетот за нив.. „Ево и денес и во наредните денови и месеци и во целиот мандат, сите...

Продолжи со читање

Неизвесна е градбата на социјални станови во Струга

Post Views: 495 Граѓаните на Струга сеуште во неизвесност дали ќе се градат социјални станови за ранливата категорија. Бројот на лицата кои немаат покрив над глава или пак живеат во лоши услови во општина Струга од ден на ден расте. Во 2015 година од Агенцијата за стопанисување со стамбен и деловен простор имаше најава дека и во оваа општина треба да започнат со изградба на социјална зграда, дури беше позната и локацијата, во населбата Плитишта, но за жал тогаш не нашле заеднички јазик со поранешниот градоначалник Зијадин Села, околу реализација на овој проект. Актуелниот градоначалник...

Продолжи со читање

Едно возило за цела болница во Струга

Post Views: 300 Општа болница Струга располага само со едно болничко возило. Тоа е за потребите на сите одделенија во оваа медицинска установа. Не ретко посебно во летниот период се случува да има потреба и по неколку пати во текот на денот ургентно да треба да се транспортираат пациенти до Државната болница во Скопје, открива директорот на болницата д-р Асим Муса. Тој додава дека често и тоа возило и покрај тоа што е функционално, има дефекти. „Вистина е дека имаме само едно возило. Истото е од 2007 година и има поминато 400 илјади километри. Цела болница го користи само тоа возило....

Продолжи со читање

Тевдовски: Целосно транспарентен процес во јавните набавки

Post Views: 271 Со цел да имаме Закон за јавни набавки кој ќе биде квалитетен, донесуваме нов закон кој ќе биде применлив и прифатлив подолго време, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната втора дебата за реформите во јавните набавки која се одржа во Струга. Според него значајни промени во насока на надминување на утврдените слабости во системот на јавни набавки предвидува новиот предлог закон, посочувајќи дека наместо „најниска цена“ како единствен критериум за јавните набавки како што беше досега, со една од промените како критериум за најповолна понуда се...

Продолжи со читање