©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: Мишел Наумоски

rakomet

Охридските гладијатори подеднакво ќе атакуваат на два фронта

Post Views: 12 Два натпревари од ракометниот куп на Македонија едноподруго во кои нашите гладијатори ќе ја носат фаворитската улога. Екипите на Тинекс Пролет и Прилеп ќе бидат добра градација за она што следува во среда, кога ракометарите од Охрид 2013 ќе играат против Зомимак од Струмица во продолжението од плеј оф натпреварите од ракометната машка Супер лига. “На овие два натпревари ја имаме фаворитската улога, се надевам дека ќе ја оправдаме, па со добар ждреб се надевам во фајнл форот од купот на Македонија би можеле да стигнеме и до финалето. Накратко за овие...

Continue reading

rakomet

Ракометен плејоф спектакл за охриѓани РК Охрид 2013-РК Вардар

Post Views: 10 Охридските ракометни гладијатори во сабота со вистински ракометен спектакл. Во спортската сала „Билјанини Извори“ тие ќе го одиграат воведниот дуел од плеј оф натпреварите во македонската машка ракометна Супер лига против гигантот на македонскиот и европскиот ракомет, екипата на Вардар. „Среќа или несреќа, првиот натпревар го играме против еден гигант во ракометот, во европски и светски рамки, составен од репрезентативци на Македонија, Шпанија, Словенија, Хрватска, Србија, значи една екипа која игра годинава во четвртфиналето на Лигата на шампионите, а се...

Continue reading

rk ohrid 2013

Уште четири натпревари за РК Охрид 2013 пред историскиот плеј оф

Post Views: 21 Охридските гладијатори подготвени за првиот, историски настап во плеј офот на машката ракометна Супер лига. После интензивните зимски тренинзи и со само два одиграни пријателски натпревари, со почетокот на пролетниот дел од лигата, односно одигрувањето на четирите последни натпревари од регуларниот дел, тие ќе се обидат да влезат во потребниот играчки ритам за најзначајниот дел од првенството. Тренерот на РК Охрид 2013, Горан Андоноски вели дека моментално работат на комплетирање на екипата како би биле конкурентни на имиња како Вардар, Металург, Прилеп,...

Continue reading

rakomet

Охридските гладијатори одат на нова победа на утрешниот дерби дуел со РК Работнички

Post Views: 10 Срцата на нашите ракометни гладијатори чукаат со забрзано темпо пред утрешниот дерби натпревар со ракометната екипа на “Работнички” со која охриѓани во моментот го делат второто место на суперлигашката табела. Тренерот на РК Охрид 2013, Горан Андоноски вели дека играчите, како и на секој претходен натпревар, така и на овој, ќе гинат за секоја топка и ќе бидат максимално мотивирани за нов триумф. “Ние сме пресреќни што во моментов имаме седум победи од девет натпревари и што котираме на второто место на табелата на Супер лигата. Утре не...

Continue reading

kajak regata

Последни тренинзи пред стартот на 15та меѓународна регата во кајак на мирни води „Охрид 2015“

Post Views: 17 Се бројат часовите до стартот на 15та меѓународна регата во кајак на мирни води „Охрид 2015“. Денес натпреварувачите ја вежбаа стазата на која во текот на утрешниот ден ќе се борат за што подобар пласман. Повеќе од осумдесет млади натпреварувачи и во машка и во женска категорија од Македонија, Црна Гора, Грција, Бугарија, Србија, Полска ќе ги одмерат своите сили и вештини на патеката во Охридското Езеро. Топлото време, мирните езерски води како и пријатната температура на водата во езерото, според организаторите ќе овозможи убави резултати, но и пријатно...

Continue reading

Со здружени сили до успешни социјални бизниси

Post Views: 14 Промовирање на меѓуетничка соработка и претприемништво, а како крајна цел создавање на бизниси и социјални стартап компании базирани на туризмот, земјоделието и занаетчиството. Четири дена во рамки на Теракампот за социјално претприемништво учесници од Охрид, Струга, Тетово и Гостивар ги кршат меѓусебните бариери работејќи на идеи кои за нив може да се покажат како доходовни. „Она што се обидуваме да го направиме е да ги донесеме локалните таленти на едно место, безразлика на нивната позадина. Доаѓаат од Охрид, од Струга, но и од Тетово и Гостивар. Во текот...

Continue reading

festival na civilizacii

Храбри викинзи, мирољубиви индијанци, римјани-освојувачи на Фестивалот на цивилизации во Јахја Кемал

Post Views: 14 Храбри викинзи, мирољубиви индијанци, римјани-освојувачи па и носители на хипи културата и британската панк субкултура. Ова вистинско цивилизациско шаренило кое го приредија средношколците од “Јахја Кемал” колеџот, денес беше реалност и како еден времеплов ги понесе буквално сите од праисторијата па се до најновите суб култури. Учениците се подготвувале повеќе од месец дена изработувајќи ги маските заедно со нивните професори, а во рамки на Фестивалот на цивилизации и култури кој годинава им се поклопи со 1ви април, денот на шегата. “Идејата...

Continue reading

daunov sindrom

На лицата со Даунов синдром не им треба сожалување туку прифаќање од општеството

Post Views: 12 Разбирање наместо предрасуди, прифаќање наместо сожалување и создавање на заедничко општество, градење на заедничка иднина. Ова е Игор Шајноски. Тој има 27 години и нема никаков недостаток, напротив тој има нешто плус, нешто повеќе. Тој има три генетски копии на 21от хромозом, наместо вообичаените две. Со оваа генетска мутација, Игор е носител на Дауновиот синдром. Но тука завршуваат сите разлики. Игор секое утро се буди во 6 часот и 30 минути, за веќе во 7 часот да тргне од родното Радожда до Струга, за оттука да се качи на службеното комбе кое ќе го однесе...

Continue reading

objekti struga

Ревалоризацијата на значајните објекти во Струга во завршна фаза

Post Views: 11 Значајните културно-историски објекти во Струга во завршна фаза од процесот на нивна ревалоризација. Иако станува збор за очигледно помал број на објекти кои ќе бидат реставрирани за разлика од она што се работи во Охрид, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска негира дека станува збор за некаква селективност кај министерството. Таа вели дека средствата од буџетот на министерството се распределуваат на конкурс и дека тие не можат да одвојат средства за некоја институција ако таа не се јавила на конкурс или не аплицирала со проекти.„ Нашите национални...

Continue reading

diplomati

Матурантите од Јахја Кемал вистински дипломати

Post Views: 11 Соодветен код на облекување, став и држење, следење на официјален протокол но пред се дружба, размена на идеи и мислења. Матурантите од приватното средно училиште “Јахја Ќемал” организираа симулација на дипломатски прием кој навистина изгледаше уверливо и впечатливо. Тие рекоа дека ова за нив е еден интересен и возбудлив настан, но и настан кој ќе им помогне многу во нивните идни кариери. “Сметам дека е прилично важен манир, јас планирам да ги продолжам моите студии на меѓународно право или меѓународни односи, нешто во тој стил, затоа...

Continue reading

zenski avtobus

Женскиот автобус против насилството врз жените пристигна во Струга

Post Views: 13 Прекини ја тишината, проговори гласно, стави точка на насилството. Ова се пораките кои гласно одекнаа денес низ струшката чаршија. Женскиот автобус на клубот Зонта од Скопје пристигна во Струга, во рамки на кампањата за борба против насилството врз жените. Портокалови маички, шалчиња, флаери, торбички, се делеа на граѓаните како би се зголемила видливоста на проблемот со насилството врз жените.  “Женскиот автобус патува низ Македонија, за сите овие 16 дена, почетниот настан беше на 25ти во Скопје, завршниот повторно ќе биде во Скопје, на 10ти декември,...

Continue reading

poplavi

Експерти: Соодветна опрема, а не само теоретска подготвеност на службите за заштита и спасување

Post Views: 11 Локалните капацитети за заштита и спасување освен теоретската и практична подготовка, мора да поседуваат и соодветна опрема за дејствување во случај на некоја катастрофа. Според претставникот на Данската агенција за управување со вонредни ситуации, ДЕМА, проф.д-р Шефик Мухиќ, предвидувањето на можните последици, како и оперативните акции за минимализирање на истите, е еден од најважните процеси во спречувањето на катастрофите или барем сведување на материјалните штети и загубата на човечки живот на најниско можно ниво. “Тука мора да се пронајде еден...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top