©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: Мишел Наумоски

voda Struga

Според едни водата во Струга е хлорирана, според други не, и не треба да се пие

Post Views: 57 Пронајдени патогени бактерии во водата за пиење во струшко Франгово и Октиси, а неисправна за пиење е и водата од струшкиот водовод, тврди директорот на Центарот за јавно здравје од Охрид, Атанаско Михаилов. Тој вели дека состојбата со резидуалниот хлор во водата за пиење во Струга будно се следи, водата постојано ја испитуваат, а денес биле земени и мостри кои ќе треба да покажат дали и во струшкиот водовод, водата за пиење содржи ешерихија коли и ентерококи бактерии како во Франгово и Октиси. Михаилов вели дека за резултатите ќе биде известена и Агенцијата...

Continue reading

most

Дебата на МОСТ за еколошките прашања во Струга

Post Views: 33 Целта на настанот е преку директна комуникација со избраните претставници отворено да се разговара за овие прашања со оглед на фактот дека ова се прашања кои ги засегнуваат сите граѓани на Струга. Загадувањето на животната средина од локалната депонија негативно влијае и на здравјето на граѓаните како и на економскиот развој и туризмот во регионот. Дополнително загрижувачки се и последните информации за загадената вода за пиење. Дебатата е јавна и на неа можат да присуствуваат сите заинтересирани граѓани. На дебатата ќе говорат пратеници, како и претставници...

Continue reading

Последни подготовки за велосипедската тура Тур де Галичица

Post Views: 74 Скоро се е подготвено за големата велосипедската тура Тур де Галичица 2016та. Оваа исцрпувачка и авантуристичка тура за велосипедисти која се вози по падините на Галичица, од ресенска страна е исклучително тешка и не се препорачува за почетници. На главниот настан, односно велосипедската тура му претходи забавен дел со кампување, музика и диџеи, логорски огнови и дружба.„На 19ти почнува турата од 9 часот, стартот е од плоштадот во Ресен, кај јаболково што си велиме ние по наше. турата е обележана некаде 85 %, пак има уште некои ситници да се поминат ама...

Continue reading

jablanica

Прогласување на Јабланица за национален парк за да се решат проблемите со крадењето на дрва и неправилната сеча

Post Views: 48 Политичарите и надлежните посериозно да ги сфатат проблемите со неправилната, нелегална сеча и криволовството на Јабланица, бараат од Македонското еколошко друштво. Ѓорѓе Иванов, проектен менаџер во оваа невладина организација смета дека сите овие проблеми многу лесно би биле надминати доколку конечно се прифати нивната иницијатива за прогласување на планината Јабланица за национален парк во границите кои тие ги предлагаат. „Проектот или самата иницијатива за прогласување на јабланица за НП отприлика веќе трае седум осум години и за сево ова време Македонското...

Continue reading

retki bolesti

Прегрни ја реткоста, прегрни за Гинис

Post Views: 31 Како поинаку да се прати порака освен со искрена прегратка. Токму ова е начинот на кој трите балкански алијанси за ретки болести, македонската, хрватската и српската, годинава ќе го одбележат светскиот ден на лицата со ретки болести, 29ти февруари. Во еднонеделната кампања, насловена како „Прегрни ја реткоста, прегрни за Гинис“ ќе се подига свеста кај луѓето, јавната и стручна, за тоа со какви предизвици се соочуваат сите лица кои боледуваат од некоја ретка болест. Сето ова ќе се прави како што вели и акцијата преку рушење на рекордот во Гинис за онлајн...

Continue reading

maraton

Прв кајакарско-веслачки маратон од Струга до Охрид

Post Views: 89 Мирно езеро и летни температури за прекрасен почеток на една убава традиција. Денес во водите на Охридското езеро, на 11 километри долгата патека од пред хотелот Дрим во Струга, па се до Канео во Охрид се одржа првиот воопшто кајакарско-веслачки маратон. Задоволството од неговата успешна реализација забележлива и кај организаторите и кај учесниците. Еден од нив, беше и Никола Џутески кој извесла до второто место на подиумот, веднаш за првопласираниот Константин Дејкоски, и двајцата од кајак-кану клубот “Црн Дрим” од Струга. „Не беше многу напорно,...

Continue reading

braka miladinovci

Бојкот на првиот час и скратени часови во основните училишта во Струга

Post Views: 113 Без струја, со рачно ѕвоно кое го означува почетокот на часовите, без неопходните компјутери и интернет конекција потребни за функционирањето на училиштата. Струшките основни училишта продолжуваат со функционирање во овие отежнати услови. Основците од „Браќа Миладиновци“ според најавеното денес го бојкотираа првиот час од наставата, додека останатите часови ги држеа скратено со цел да се заврши пред да падне првиот мрак и со тоа да изчезне и последната надеж за нормална настава. Од таму велат дека се надеваат на скоро решавање на проблемот. Слична ситуацијата...

Continue reading

fzom

Фондот за здравство отвора аптекарска станица во струшкото село Ливада

Post Views: 85 Фондот за здравствено осигурување отвора аптекарска станица во струшкото село Ливада. Според зборовите на директорот на Фондот, Сашо Стефаноски оваа аптекарска станица со работа ќе започне од 1ви октомври со што жителите на ова населено место ќе имаат можност токму во местото каде што живеат да си ги набават потребните лекови. „Со овој проект, со проектот „Аптекарски станици“ заедно со Министерството за здравство се трудиме да ја доближиме достапноста на лекови до граѓаните кои живеат во руралните средини. До овој момент се отворени 66 аптекарски станици...

Continue reading

turizam

Зголемен број на туристи во земјава во однос на минатата година

Post Views: 75 Според податоците на Државниот завод за статистика, туризмот, на ниво на Македонија, минатата 2015та година, во периодот јануари-декември, бележи пораст во однос на истиот период од 2014година. Бројот на туристите е зголемен за 10.9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.5%, а кај странските има зголемување за 14.2%. И бројот на ноќевања е зголемен за 9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.6%, а кај странските има зголемување за 12,3%. Бројот на туристите само во месец декември 2015 година изнесува 40 333 туристи, а бројот на ноќевањата...

Continue reading

zaev

Заев: „Ако на 15ти септември нема специјален јавен обвинител за да му ги предадеме материјалите, бомбите продолжуваат“

Post Views: 30 Лидерот на најголемата опозициона партија, Зоран Заев денес со детали околу преговорите во рамки на работните групи кои во моментот се обидуваат да се договорат околу прашањето за специјалниот јавен обвинител. Во рамки на посетата на Струга и струшкиот регион, Заев изјави дека како политичка партија се отворени комплетно да ги поддржат сите процеси кои ќе доведат до демократизирање на институциите во Македонија.  Според него, нема гаранции дека до 15ти Септември до кога е крајниот рок за формирање на институцијата специјален јавен обвинител, истиот ќе биде...

Continue reading

drimon

Фотографија, музика, рачни изработки на третиот фестивал за алтернативна култура Дримон

Post Views: 32 Изложби, музички, театарски, поетски перформанси, претстави, интересни работилници, танц. Листата е долга, има за секого по нешто. Третиот по ред фестивал Дримон уште еднаш понуди алтернативно културно уживање за стружани и сите посетители. „На мускули“, е годинешното мотото на фестивалот „Дримон“ но тоа не е само мото, туку и тажната реалност со која организаторите на овој исклучителен фестивал се соочуваат од година во година. Велат дека за нив ова е слатка тешкотија, но помошта би била добредојдена. Даваат пари од својот џеб за на мускули да истуркаат...

Continue reading

mediumi

Постабилна финансиска основа за медиуми независни од политичките субјекти

Post Views: 95 Поголем дијалог и поопширна дискусија во јавноста за изнаоѓање на адекватни решенија кои ќе обезбедат независност на медиумите од политиката. Слабата финансиска основа на медиумите, според политичкиот аналитичар Ибрахим Мехмети е една од причините зошто медиумите подлегнуваат на манипулации од страна на моќните финансиски кругови, а во однос на политиката. Мехмети вели дека едно од решенијата за моменталната ситуација во која се наоѓаат медиумите е изнаоѓање на форма како медиумите да имаат стабилна финансиска основа од каде би можеле да ја црпат својата...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top