Skip to main content

Автор: инфодеск

Охридскиот архив со изложба од отворен тип по повод 9-ти јуни – Денот на архивите

Post Views: 15 По повод меѓународниот ден на Архивите 9-ти јуни, Подрачното одделение на Државниот архив Охрид организира изложба од отворен тип.Изложбата ќе биде отворена во петок во дворот на институцијата каде ќе бидат изложени репродукции на документи и фотографии од културниот и општествениот живот во Охрид и пошироката околина.Изложените материјали се прилози во личните и институционални архивски фондови кои ги поседува одделението, а нивната селекција и подготовка ја спроведе одделението за средување и обработка при ДАРСМ – ПО Охрид.Изложбата ќе трае до ...

Продолжи со читање

Летно работно време на НУ Библиотека „Григор Прличев“

Post Views: 10 НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од понеделник 12 јуни до 4 септември ќе работи во една смена од 08:30 до 16:30 часот.Одделот за зајмување книги од понеделник до петок ќе биде отворен во терминот од 08:30 до 16.00 ч.Како и досега и летово читателите слободно ќе можат да влезат и да одбираат книги од полиците и да побараат помош од библиотекарите.Читалната во одделот за издавање ќе биде отворена од понеделник до петок од 9 и 30 до 14.00 часот а читалната за дневен печат и периодика во Прличевата одаја со читатели ќе работи од 9 до 15.00 часот.Читалните...

Продолжи со читање

Сончево со умерена облачност, попладне услови за дожд

Post Views: 11 Денеска во Македонија , времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, електрични празнења, силен ветер и појава на град.Во Охрид претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со дожд и грмежи. Утринската температура до 13 степени, а дневната ќе се искачи до 24 степени.Времето во Македонија во следните денови: Претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност. Во попладневните...

Продолжи со читање

Делегација од економскиот совет при чешкиот парламент во посета на Општина Охрид

Post Views: 30 Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков денеска оствари средба со парламентарна делегација од економскиот совет при чешкиот парламент. Делегацијата беше составена од претседателот Михал Кортиш и членовите Ондреј Фебер, Мирослав Плевни и Ростислав Костил. Дел од делегацијата беа и амбасадорот на Република Чешка во Македонија, Н.Е. Јарослав Лудва и конзулот на Република Чешка, Давид Чернохорски. Во склоп на делгацијата беше и претставникот на стопанскиот сектор од Чешка, Михал Вит.“Разговаравме за продлабочување на соработката на повеќе полиња и пренесувања на искуствата....

Продолжи со читање

Жителите на Подмоље бараат санација на патот

Post Views: 40 Жителите на охридско Подмоље бараат санација на патот. Се жалат, со години влезот во охридското село, денес современа викенд населба со над триста куќи и апартмани, е потполно руиниран.Од огромните  дупки  на асфалтот им се оштетуваат возилата,  а сликата е лоша и за бројните туристи, кои го посетуваат главниот туристички центар.„Тоа е едно парче не подолго од дваесеттина метри. Тоа не изискува некои огромни средства а угледот на Охрид ке биде сочуван бидејќи тој ни е бисер на Балканот и заштитен од Унеско. Се надевам дека ќе сторат нешто надлежните...

Продолжи со читање

Лидерска средба: уставни измени па избори, широка влада, ДУИ во опозиција

Post Views: 38 ВМРО ДПМНЕ не е против уставни измени и вметнување други делови од народи во преамбулата, е заклучокот и клучната порака од денешната лидерска средба, според премиерот и лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски. За лидерот на најголемата опозициона партија, пак, Христијан Мицковски, на лидерската средба нема договор. Биле изнесени варијанти во врска со уставните измени и за тоа како тие да бидат изгласани во Парламентот, меѓу кои на маса е и опција за формирање заедничка влада.Ковачевски по средбата во изјава за медиумите кажа дека предложил заеднички да...

Продолжи со читање

„Сергеј е многу глупав”- Охридски народен театар ги руши театарските стереотипи

Post Views: 33 „Сергеј е многу глупав” е новата театарска претстава на Народен театар Охрид која ќе ја има својата премиерна изведба во петок на 9-ти јуни. Станува збор за праизведба во Македонија на текстот на Дмитриј Данилов, едно од најзначајните имиња на современата руска книжевност.Животот на еден актуелен современ лик, компјутерски програмер, одеднаш се претвора во егзистенцијална ситуација кога курири–доставувачи, неочекувано доаѓаат кај Сергеј и уште од прагот соопштуваат дека имаат намера да поминат точно еден час со него, по што ќе му дадат пратка со непозната содржина....

Продолжи со читање

Завршија училишните спортски игри

Post Views: 54 Со финалните натпревари во мал фудбал помеѓу учениците од општинските основни и средни училишта, денеска во спортскиот центар „Тодор Александров“ во Велгошти завршија овогодинешните Училишни спортски игри, кои ги организираше Сојузот за училишен спорт.Во конкуренцијата помеѓу средните училишта на натпреварите во мал фудбал, најдобри беа учениците од ОСУ „Свети Климент Охридски“ кои го освоија првото место. Второто место им припадна на учениците од угостителското училиште „Ванчо Питошески“, а третото место го освоија учениците од СОСУ „Свети Кирил и Методиј“.Во...

Продолжи со читање

Кочески првонаграден конкурс

Бобан Кочески од ОЕМУЦ победи на #CtrlZ предизвикот на Фондацијата Метаморфозис

Post Views: 48 Бобан Кочески, ученик во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ – Охрид е победник на #CtrlZ предизвикот за млади – видео-конкурс на тема „образование“ што го распиша Фондацијата Метаморфозис.Право на учество на конкурсот имаа сите млади лица на возраст од 14 до 29 години. Учесниците требаше да создадат кратко видео поврзано со темата „образование“ во кое ќе претстават одреден проблем од основното, средното или високото образование. Пристигнатите видеа ги оценуваше комисија која најмногу ги вреднуваше идејата, креативноста при изработката и силината на пораката на...

Продолжи со читање

Трибина „Охрид – Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби”

Post Views: 44 На 10 јуни (сабота), со почеток од 17 часот, во хотел „Јуник” во Охрид ќе се одржи трибина „Охрид – Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби”. Организатор на трибината е охридскиот огранок на политичката партија Левица.За алтернативни решенија за заштита и развој на туристичкиот бисер Охрид, како и заштитата на непроценливото културно и природно наследство на трибината ќе говорат:1. Проф. д-р Трајче Талевски – претседател на Советот на ЈНУ Хидробиолошки завод Охрид и член на иницијативата „Охрид СОС”.2....

Продолжи со читање

Известување за земјоделците за поднесување барања за субвенции за 2023 год

Post Views: 34 Во тек е поднесувањето на барањата за директни плаќања по програмата за финансиска поддршка во земјоделството 2023.Апликациите може да се поднесат електронски преку порталот https://e-subvencii.ipardpa.gov.mk или директно во канцеларијата  на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство – подрачна единица ОхридРокот за електронското аплицирање е отворен до 30 јуни.За повеќе информации за директни плаќања по програмата за финансиска поддршка во земјоделството 2023 заинтересираните може да добијат дирекно во канцеларијата...

Продолжи со читање

Сончево со умерена облачност и температура до 24 степени

Post Views: 26 Денеска во Македонија претпладне сончево време со мала до умерена облачност, попладне ќе има изолирана појава на пороен дожд проследен со грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.Во Охрид денеска времето ќе биде сончево со умерена облачност, попладне со услови за краткотраен дожд. Утринската температура до 14 степени, додека максималната ќе се искачи до 24 степени.ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Се очекува на повеќе места во попладневните часови да биде нестабилно со дожд и грмежи и локална појава на поинтензивни процеси во вид на невреме. Температурите...

Продолжи со читање