©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: инфодеск

Албански платеници

Албанците не се платеници испратени во Украина

Текстот насловен „Албанските платеници во Украина: Подготвени сме за војна со Русија и спречување на агресијата, го пренесува интервјуто на албанскиот канал Топ чанел со еден војник Албанец кој живее во Украина, за да ја опише ситуацијата во украинските граници во пресрет на можниот воен конфликт меѓу Русија и Украина. Уште од сензационалниот наслов, авторот на текстот вели дека албанските платеници ја поддржуваат украинската војна, со што го оцрнува и украинскиот отпор, исто така и Албанците.Авторот на текстот го пренесе делот каде што војникот Емануел Базањи вели дека веќе две години...

Continue reading

Нула отпад еко работилница

Еко работилница во ООУ Григор Прличев

Се одржа еко работилница за учениците од прво одделение во ООУ „Григор Прличев“.Работилницата беше организирана од Општина Охрид заедно со Друштвото за управување со отпад „Нула Отпад“.Покрај презентацијата на едукативно видео, на учениците им беа поделени примероци од детската сликовница за екологија „Супер херој-Нула“. Тие добија и едукативни постери и мали садови за собирање на отпадни батерии.Целта на овие едукативни работилници на „супер херои“ е да се поттикне вистинската моќ на малите – големи луѓе, нивната креативност, фантазија и нивната замисла за поубав и почист свет.Само...

Continue reading

Моќта на Русија

Со измислена изјава се велича моќта на Русија

„Путин: Нашата ракета пристигнува за 5  минути до оние кои издаваат наредби“ е насловот на содржината што ја разгледуваме, и е објавена на 2 декември 2021 година на порталот „Директно“, а дистрибуирана на „Фејсбук“ на 27 јануари 2022 година од страницата „Дијаспора Заедно“.На прв поглед бомбастичниот наслов и драматичните фотографии се главните елементи за привлекување внимание, сепак тоа е непрофесионален медиумски производ. Во текстот што го рецензираме го нема името на авторот кој работел на оваа „вест“ и тоа е во спротивност со новинарските принципи. По секој пасус, на...

Continue reading

Џонсон и Петровска

Џонсон во изјава за Нато не ја споменува Петровска ниту Македонија

Во првиот дел од насловот пишува дека „Џонсон ја попари Славјанка“. Станува збор за непрофесионална класификација која воопшто не е во согласност со новинарските принципи. Според Етички кодекс за новинарство, непримерната комуникација со јавноста не е соодветна за професијата новинар. Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон во својата изјава за Британскиот јавен сервис на БиБиСи, во ниту еден момент не ја спомнува ниту Петровска, ниту Северна Македонија. Тоа не се спомнува ниту во својот целосен говор објавен од британското Министерство за надворешни...

Continue reading

Гас

Македонската економија полека се престројува на гас

Северна Македонија за две години ја напушта целосната зависност од рускиот гас. Првите количини на руски гас во Северна Македонија пристигнаа во втората половина на 90-тите години. Капацитетот на цевката е 800 милиони кубни метри гас, при притисок од 40 бари. Доколку се смени компресорската станица кај Ќустендил на 54 бари, можеме да добиеме максимален капацитет од 1,2 милијарда кубни метри гас.Но, овој капацитет никогаш не достигна искористеност повеќе од 40 отсто. Причините, според Мирче Адамчевски, поранешен дописник на „Нова Македонија“ од Москва и одличен познавач...

Continue reading

Љубчо Георгиевски

Георгиевски не дал изјава за случувањата во Украина

Анонимна Фејсбук страница објави пост којшто е невистинит, а во кој се прикажува дека претседателот на ВМРО НП, Лубчо Георгиевски, зазема став во однос на делувањето на македонско – безбедносните сили поврзан со случувањата во Украина.Георгиевски – Македонските трупи во Украина мора да извршат силен притисок на Русија, се вели во објавата.Се работи за неточна информација напишана над фотографијата на претседателот на ВМРО НП.Георгиевски за „Вистиномер“ потврди дека објавата е чиста дезинформација.Се работи за објава која е тотално измислена....

Continue reading

Кромид лек

Лага е дека баба од Русија открила таен рецепт за висок притисок

Пост на Фејсбук ја манипулира јавноста дека баба од Русија имала таен рецепт за висок крвен притисок и за покачен шеќер во крвта.Оваа баба го откри тајниот рецепет, се вели во постот.Постот е придружен со линк од напис во кој се посочува дека 75-годишна баба од Русија со помош на кромид го регулирала високиот крвен притисок. Во прилог на написот има фотографија од една старица и секако рецепт од „волшебниот напиток“.Науто сварете една главица кромод (околу 300 грама) со 250 милилитри вода. Варете од 8 до 10 минути.Течноста поделете ја на три дела и испијте...

Continue reading

Војници

Искривена изјава на руски функционер влеа страв за голема војна

Во текстот што го анализираме, порталот Инфомакс го користит насловот: Алармот се вклучи: НАТО се подготвува за голема војна со Русија.На почетокот насловот е бомбастичен и многу сензационален. Насловот остава впечаток дека веста содржи информации потврдени за оваа подготовка од НАТО бидејќи првично не пишува дека тоа е изјава на службено лице и да се цитира соодветно. Во насловот проблематична е и придавката „голема“, крајно хиперболизирање, од страна авторот на текстот, што не може да се најде никаде во оригиналната изјава на функционерот.Оставен во оваа форма, користејќи...

Continue reading

Руска опрема

Непотребна медиумска хиперболизација на руска воена опрема

На 6 јануари 2022 година преку сензационален наслов, страницата “N-news Media” ги информира читателите дека Русија претстави нов борбен дрон. Во хиперболизираниот наслов дронот ни е претставен како „ѕвер на небото“ чија цел е да ги заштити интересите на руската држава од Америка. Меѓутоа, содржината на текстот, во ниту еден момент не му ги претставува на читателот тврдењата изнесени во насловот на медиумскиот производ. Содржината е сиромашна со информации и не дава релевантни извори за информациите што му ги прикажува на читателот.„Русија веќе има објавено уште една...

Continue reading

Контраспин

Високите увозни цени на гасот не се поврзани со владините преговарачки способности

Политичката партија ВМРО-ДПМНЕ во соопштение објавено на нивната официјална страница на 13 јануари 2022 година тврди дека Владата не успеала да издејствува поефтин гас за граѓаните на Северна Македонија.Спин: Доколку владата на Заев и пиунот Ковачевски се потрудеше да обезбеди на меѓународниот пазар како сите влади од регионот и светот да обезбеди евтин гас, македонските компании и граѓани сега немаше да плаќаат најскап гас. Граѓаните сега плаќаат поскапо парно, затоа што владата не обезбеди ниски цени на гасот, кога тоа го правеа владите на другите држави.[Извор: сајт...

Continue reading

Русија снимка

Снимка од Русија претставена како Света Гора

Според описот во текстот, видеото е снимено на планината Атос и го прикажува појавувањето на Пресвета Богородица.Околу фигурата за која луѓето веруваат дека е Богородица, светлината свети во правилен круг, а како што видеото напредува, таа станува се појасна и појасна. Се гледаат и нејзините движења, кои многумина ги потсетија на темјанот. Инаку, легендата вели дека Богородица ја открила Светата Гора, ја благословила и утврдила таа да биде свето место каде што ќе живеат изолирани монаси посветени на молитвата и дека на ова место нема да доаѓаат жени, пишува во текстот.Сепак,...

Continue reading

Читална библиотека

Републички натпревар на млади библиотекари во Охрид

Утре со почеток во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи 21-от Републички натпревар „Млади библиотекари“.Според пријавите за престижната титула „Млади библиотекари на годината“ ќе се натпреваруваат 20 ученици од цела држава кои претходно победиле на општинските натпревари и се здобиле со правото да учествуваат на Републичкиот натпревар.Охрид ќе го претставува Марија Ѓиноска, ученичка во деветто одделение од ООУ „Живко Чинго“од Велгошти под менторство на наставничката по македонски јазик Снежана Стојаноска.Во Охрид покрај натпреварувачите доаѓаат и...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top