©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: инфодеск

Вдиши театар

Вечерва пред охриѓани претставата Чудо у Шергану

Post Views: 24 Блескав сценски настап на театарската група на Црвен крст Битола, на вториот ден од Аматерскиот театарски фестивал „Вдиши театар“.Тие вчера, на сцената во предворјето на црквата Св. Софија ја изведоа претставата „Умри машки“ преку која на траги-комичен начин прикажаа како животот на двајца мажи може да се промени поради една манипулативна жена.На третиот ден од театарскиот фестивал „Вдиши театар“ охриѓани и гостите ќе имаат можност да го проследат настапот на театарот „Инат“ од здружението Пркос од Ужице, Србија, кои вечерва на сцената во предворјето...

Continue reading

Мопед

Казнети 12 возачи на мотори во Охрид

Post Views: 35 На 23.06.2022 година од 12 до 18 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли кон возачи на моторцикли и мопеди.Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 29 возачи на мотори кои управувале без заштитен шлем-кацига (Охрид-12, Струга-07, Кичево-03, Дебар-07). Ги потсетуваме возачите на мотори, мопеди, моторцикли и велосипеди со помошен мотор, дека законска обврска согласно одредбите од Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата е користење заштитен шлем при управувањето и дека на тој начин, ја зголемуваат...

Continue reading

Полиција

Три пушки и 30 куршуми пронајдени кај охриѓанец

Post Views: 176 СВР Охрид поднесе кривична пријава против Г.С.(44) од Охрид поради поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”.При претрес во неговиот дом, извршен со судска нареба, полициските службеници пронајдоа и одзедоа една ловечка пушка, една воздушна пушка, една пушка „Црвена Застава” и 30 куршуми различен калибар кои нелегално ги поседувал – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Промоција

Промоција на романот Децата на Амон

Post Views: 21 Денес во 18 и 30 часот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ ќе биде промовиран романот „Децата на Амон“ од Робертина Ал Ашури а во издание на ПНВ Публикации од Скопје.Љубопитната читателска публика, за прв пат има можност да се запознае со една димензија на македонското општество, од перспектива на припадничка на една мала заедница, која се борела и сѐ уште се бори за интеграција во општеството. Заедницата на Балканските Египќани низ целиот Балкански Полуостров е ранлива на директна и индиректна расна дискриминација.„Романот на Робертина Aл Ашури...

Continue reading

Вевчанска ликовна колонија

(ОБНОВЕНО) Единаесетто издание Вевчански видувања

Post Views: 32 Во периодот од 25 јуни до 10 јули 2022 година, во живописниот амбиент на ресторанот „Виа Игнација“, во Вевчани, повеќе од 20 афирмирани сликари од Република Македонија, балканските држави, и неколку европски земји, своето уметничко творештво ќе и го претстават на јавноста, а овојпат можност ќе им се даде и на младите сликари.„За прв пат од оваа година, како дел од Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“ се организира и Летна ликовна школа за деца, во чии рамки, под раководство на професорката Лара Ташковска повеќе од 40 млади дечиња и идни...

Continue reading

Св Јован Канео

Хотам бара засебно министерство за туризам

Post Views: 37 Новата реформа на државната администрација предлага фузирање на Агенцијата за туризам со повеќе агенции, именувана како Агенција за поддршка на претриемништво, под капа на Министерството за економија.Според туристичките експерти ова е избрзано и несодветено решение, кое ќе значи уназадување. Неопходно е формирање на Национална туристичка организација или засебно министерство за туризам по теркот на останатите земји од регионот.Само на таков начин ќе има развој на туризмот, формирање на туристичка инспекција и полиција, кои ќе го регулираат пазарот,...

Continue reading

Вирус Ковид 19

Нови 93 случаи со ковид во земјава

Post Views: 28 Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 777 тестови, а регистрирани се 93 нови случаи на Ковид-19. Од вкупниот број на позитивни 20 се реинфекции, а нема смртни случаи.Досега во земјата се направени вкупно 2.074.909 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.252, бројот на оздравени пациенти е 303.410, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 520.

Continue reading

Забрана за движење во шума

Од утре забрана за движење во шуми

Post Views: 38 Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Национални шуми“ – Скопје, согласно член 57 став 2 од Законот за шумите, даде согласност за воведување делумна забрана за движење во шумите и шумското земјиште во периодот од 6:00 до 20:00 часот.Забраната стапува на сила од утре и се воведува со оглед на зголемената опасност од појава на шумски пожари на отворен простор.Делумната забрана за движење во шума ќе стапи на сила од 24.06.2022 година и ќе трае се до проценката дека е намален ризикот од појава на шумски пожари,...

Continue reading

Штрајк јавен сектор

Втор ден генерален штрајк во јавниот сектор

Post Views: 22 Генералнен штрајк на вработените во јавниот сектор втор ден по ред. Тие бараат линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и враќање на правото за регрес на годишен одмор.Денеска протестираме пред Владата да побараме поддршка од 21 министер за предлогот на ССМ за линеарно зголемување на платите за 2806 денари, но за жал не не пречекаа како за 1-ви мај. Тогаш кажаа дека за сите ќе има линеарно зголемување на платите со ребалансот на Буџетот, но денеска ги нема. Затоа јавно апелирам и кажувам работникот си дојде по ветеното, работникот си дојде по...

Continue reading

Од деца за деца турнир

Од деца за деца

Post Views: 28 Под мотото „Од деца за деца“, ќе се одржи хуманитарниот турнир „Street basket 3×3“. Турнирот е во организација на „Македонски темплари“.Хуманитарниот турнир е закажан за 26 јуни, а ќе се одржи во ОЕМУЦ „Св Наум Охридски“ во Охрид.Учеството на екипа чини 600 ден, а парите се наменети за Центарот со аутизам во Охрид.

Continue reading

Вевчанска ликовна колонија

Единаесетто издание на Вевчански видувања

Post Views: 25 Од 25 јуни до 10 јули во живописниот амбиент на ресторанот „Виа Игнација“ Вевчани, ќе се одржи единаесеттото издание на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански Видувања“.Оваа година на Колонијата свое учество ќе земат преку 20 афирмирани сликари од Република Македонија, од балканските држави, како и од неколку европски земји.Истовремено, за првпат од оваа година, како дел од „Вевчански видувања“ се организира и Летна ликовна школа за деца, во чии рамки, под раководство на професорката Лара Ташковска повеќе од 40 млади дечиња и идни уметнички надежи...

Continue reading

Кроација ерлајнс

Со огнено оружје пукано во авион кој слетал во Сараево

Post Views: 81 Авионот на „Кроација ерлајнс“ кој синоќа слета на пистата на меѓународниот аеродром во Сараево од Загреб има штета за која се претпоставува дека е предизвикана од огнено оружје, дознава Klix.ba.Пилотот кој управувал со авионот по пристигнувањето на сараевската писта пријавил оштетување на трупот на авионот, а според првите неофицијални информации штетата настанала од истрели од огнено оружје.За случајот е информирано Обвинителството на БиХ, а истрагата на пистата на сараевскиот аеродром е во тек.По добиените информации дека при редовната проверка...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top