Skip to main content

Автор: инфодеск

Ранохристијанската базилика на локалитетот „Манчевци“ повторно во полн сјај достапна за пошироката јавност

Post Views: 24 НУ Завод и Музеј Охрид со своите стручни лица ги отвори мозаиците на базиликата. Од установата изразуваат благодарност на Проф. д-р Зоран Тунтев за пригодната илуминација на локалитетот, која во вечерните часови претставува нова туристичка атракција во градот во летниов период.Локалитет “Манчевци” е делумно истражен во текот на 2007 година при што се отстранети два објекти. По извршените археолошки ископувања на овој археолошки локалитет во старото градско јадро на Охрид, констатирана е ранохристијанска базилика од која се откриени делови од северниот и централниот...

Продолжи со читање

Привршуваат работите на конзерваторскиот тим од НУ Завод и Музеј Охрид за колекцијата слики од Вангел Наумовски

Post Views: 22 Привршуваат работите на конзерваторскиот тим од НУ Завод и Музеј Охрид, околу конзервирањето и припремата за изложување на колекцијата слики од Вангел Наумовски сопственост на Св.Еразмо – Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Охрид.Конзерваторскиот тим кој работеше две недели на овој проект изврши детална проверка на делата, отстранување на нечистотијата, китирање и поправка на оштетените делови на сликите и ретуширање на оштетените од човечки фактор покрај временски и атмосферски фактор сликарски површини. Во овој доста краток период се привршуваат...

Продолжи со читање

Вечерва на плажа Славија започнува седмото издание на Beach Film Festival

Post Views: 38 Со црногорски филм ЖИВИ И ЗДРАВИ вечерва во 20 ч. и 30 минути на Плажа Славија започнува седмиот Фестивал на нов европски филм BEACH FILM FESTIVAL- ОХРИД 2024.ЖИВИ И ЗДРАВИ е црногорски филм од 2023 година, во режија и сценарио на Иван Мариновиќ во кој како копродуценти се уште и С. Македонија, Хрватска , Србија , Словенија и Чешка.Премиерата на филмот се одржа на филмскиот фестивал во Талин во 2023 година, а беше прикажан и на 71. Пулски фестивал во една од натпреварувачките програми.Главните улоги во филмот ги толкуваат: Тихана Лазовиќ,Горан Славиќ,...

Продолжи со читање

Расте интересот за едрење, но на Охрид му недостига наутичка инфраструктура

Post Views: 36 Голем е интересот за едрење и кај младите и кај возрасните, но услови за развој на едриличарството нема. На Охридското Езеро пловат околу 30 тина едрилици, а тоа се единствените зелени еколошки пловила кои не предизвикуваат загадување. Главен проблем е немањето на доволно сидришта и место за чување на едрилиците. Доколку Охрид има соодветно пристаниште за сидрење на еколошките пловила дополнително ќе се развиваат наутичките спортови. Охридското Езеро има голем и неискористен потенцијал за наутички туризам.„Најголем проблем за развој на едрењето како...

Продолжи со читање

Пожар на нива во Мешеишта и два физички напади во Охрид во најновиот билтен на СВР

Post Views: 38 На 15.07.2024 во 12.30 часот во СВР Охрид е пријавено дека на нива засадена со пченица и јаболка во селото Мешеишта, општина Дебрца,  настанал пожар во кој нема повредени лица. Интервенирала Територијалната противпожарна единица од Охрид.На 16.07.2024 година во 12.40 часот на булеварот „АСНОМ” во Охрид, охриѓани на возраст од 62 и 64 години, физички нападнале 62 годишно лице од Охрид. Против напаѓачите, ќе биде поднесена соодветна пријава.На 16.07.2024 во 14 часот, полициски службеници од СВР Охрид привеле 36 годишно лице од Штип, кој претходно на улица „Кленоец”...

Продолжи со читање

Долги и стоечки овации за маестро Герхарт Рајхенбах

Post Views: 36 Еден од водечките германски класични гитаристи, Герхард Рајхенбах настапувајќи на програмата на 64. „Охридско лето“ уште еднаш ги потврди високите стандарди на неговото елитно музицирање.Љубителите на музиката од класичниот жанр во црквата вчеравечер во „Света Софија“ не останаа рамнодушни слушајќи одбрани дела од композиторите Јохан Каспар Мерц, Маури Џулијани, Јохан Себастијан Бах, Исак Албениц, Федерико Морено-Тороба и Жоакин Родриго.-Беше голема честа за мене што бев поканет да свирам, тука, на ова место, во оваа стара и светски позната црква „Св Софија“...

Продолжи со читање

Во Охрид изработен првиот робот – хуманоид во регионот

Post Views: 82 Изработен првиот робот – хуманоид во регионот. Роботот кој е во димензии и наликува на човек ги инкорпорира сите функции на груба и фина роботика и лесно може да учи од однесувањето на човекот. Да се надградува и усовршува во професионален контекст.Тоа ќе биде првиот робот во земјава кој што ќе биде ставен во во оператива да работи во одреден сектор. Може да најде примена во хотелско угостителскиот сектор.„Сигурно ќе најде примена во многу области, прво е туризмот и угостителството знаеме дека човештв ото надмина 8 милјарди луѓе светска популација...

Продолжи со читање

ЈП Градски Пазар објави оглас за издавање станици за подвижна урбана опрема

Post Views: 49 Врз основа на Годишната програма за поставување урбана опрема во општина Охрид за 2024 год. бр. 08 – 2953/3год. од 14.03.2024 год („Сл.гласник на општина Охрид бр.3/2024), Одлуката за поставување на урбана опрема и времени објекти и за утврдување на висината на надоместокот (закупнина) во општина Охрид бр. 08 – 4478/11 од 16.04.2024 година, Извод бр.19-8472/2 од 10.07.2024г. и Одлука од Управен одбор на ЈП Градски пазар бр.02-310/5 од 16.07.2024 год. ВД Директорот на ЈП Градски Пазар Охрид објавува ОГЛАС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ПРИЈАВИ ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СТАНИЦИ ЗА...

Продолжи со читање

СВР билтен: охриѓанец каснат од куче миленик на сосед, физички напад, пожар…

Post Views: 52 На 15.07.2024 во 17.30 часот во СВР Охрид е пријавено дека на улицата „Даме Груев” во Охрид, 69 годишен охриѓанец бил каснат од куче домашен миленик, сопственост на негов сосед. По документирање на настанот ќе следува соодветна пријава.На 15.07.2024 во 20.00 часот, на булеварот „Македонски просветители” во Охрид, приведен е 70 годишно лице од Охрид. Тој, претходно на пресекот на улиците „Марко Нестороски” и „Питу Гули” во Охрид со тврд предмет нападнал 48 годишен охриѓанец. По целосно документирање на настанот, против напаѓачот ќе биде поднесена...

Продолжи со читање

Четкар ќе одржи концерт во Охрид на 3-ти август

Post Views: 56 Познатиот џез музичар охриѓанецот Владимир Четкар, ја објави новата песна и спот.“Don’t Make Me Wait” или “Не оставај ме да чекам” е комплетно авторско дело на Четкар на кое тој е потпишан како композитор, аранжер, текстописец, оркестратор, диригент и изведувач.Песната ќе се најде на најновиот студиски албум на Четкар “Let Us be” кој прво ќе биде ексклузивно издаден на 18. Септември во Токио од страна на познатата јапонска музичка куќа “P-Vine Records” за набрзо потоа да биде издаден низ целиот свет.„Ги...

Продолжи со читање

Денес без вода корисниците во населбата Црногорци, с.Лескоец и с.Лакочереј

Post Views: 48 Поради настанат дефект на водоводната мрежа (пукната цевка со профил ф300 мм), денес од 15:30 часот, без вода ќе бидат корисниците во населбата Црногорци, с.Лескоец и с.Лакочереј.Екипи на ЈП ВОДОВОД Охрид се на терен, до завршување со санацијата, се вели во соопштението од ЈП ВОДОВОД Охрид.

Продолжи со читање

Балетската претстава „Барби“ во петок за најмладите

Post Views: 56 Во рамки на програмата на Општина Охрид наменета за  најмладите, под мотото „Културата расте со децата“ на 19.07.2024 година (петок) со почеток во 21.00 часот на сцената кај ТЦ „Амам“ ќе се одржи детската балетска претстава „Барби“ во изведба на охридско детско балетско студио „Наталис студио“.

Продолжи со читање