Skip to main content

Автор: инфодеск

Облачно со врнежи од дожд и во следните два дена

Post Views: 166 Времето утре ќе биде променливо облачно со повремени слаби врнежи од дожд, на планините и некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој долж Повардарието повремено ќе засилува.Минималната температура ќе биде од – 2 до 4 степени, а максималната температура од два до 13 степени.Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во следните два дена времето ќе биде променливо облачно и студено со повремени слаби врнежи кои на повисоките места и на планините ќе бидат од снег. Ќе дува умерен,...

Продолжи со читање

Цар Борис Трети избришан од Централен регистар

Post Views: 150 Бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“ од Охрид утрово е избришан од Централниот регистар, откако министерот за правда Кренар Лога на 30 март го потпиша решението со кое се забранува здружение да го користи името на оваа контроверзна личност.Централен регистар денеска постапи по одлуката на Лога, која  доаѓа откако Владината Комисија за употреба на имиња на историски личности, даде негативно мислење со образложение дека  именување на здружението со таков назив предизвикува тензии и нетолеранција во целото македонско општество.Бугарските...

Продолжи со читање

Научни истражувања во пештерите на НП Галичица

Post Views: 142 Во рамките на проектот „Заштита на пештерските екосистеми и загрозените растителни и животински видови во Националниот парк Галичица од негативните ефекти на климатските промени“, поддржан од Prespa Ohrid Nature Trust – PONT, во тек се комплексни научни истражувања во пештерите во Националниот парк Галичица.Експертски тим од Истражувачкото друштво „Урсус спелеос“ – Скопје спроведува спелеолошки, биоспелеолошки, петрографски и микроклиматски испитувања во пештерите на Галичица. Тимот работи на утврдување на состојбата на пештерските екосистеми и на влијанието...

Продолжи со читање

Јавен оглас за поставување билборди и информативни табли

Post Views: 276 Врз основа на Програмата за поставување на урбана опрема на територијата на општина Охрид („Сл.Гласник на општина Охрид“ бр.14/22)  и Записник од Комисија за одлучување по барања за поставување урбана опрема како дополнение на годишната програма за поставување урбана опрема бр. 09-629/2 од 17.01.2023 година, како и врз основа на член 4 од Одлуката за поставување урбана опрема – рекламни паноа- билборди и информативни табли на канделабри на подрачјето на општина Охрид („Службен гласник на општина Охрид“ бр. 1/23 ), а во со гласност со Одлуката за утврдување на почетна...

Продолжи со читање

Се поставува нова водоводна линија на ул. Браќа Миладиновци

Post Views: 148 Екипи на ЈП „Водовод“ започнаа со градежни активности за изведба на нова водоводна линија на улица „Браќа Миладиновци“.Се поставува цевковод од полиетиленски материјал, со профил ф63 мм во должина од 135 метри. Активностите се со цел да се обезбеди навремено и квалитетно водоснабдување на жителите – информира градоначалникот Кирил Пецаков.

Продолжи со читање

Кривична против жител на Калишта за бесправно градење

Post Views: 218 Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против М.Е.(69) од село Калишта, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторенo кривично дело „бесправно градење”.Во февруари 2022 во Струга, пријавениот во својство на инвеститор започнал со изведување на доградба на деловен објект, спротивно на основниот проект – информираат од МВР.

Продолжи со читање

Казнети 32 возачи во Охрид

Post Views: 154 На 02.04.2023 во периодот од 12 до 18 часот, извршени се сообраќајни контроли во Охрид.Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 32 возачи кои управувале возила со брзина поголема од дозволената, од кои 21 надвор од населено месо и 11 во населено место – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

После еден век од изградбата се фрескоживописува манастирот Св. Јован Владимир во Подгорци

Post Views: 386 После еден век од изградбата, се фрескоживописува манастирот Свети Јован Владимир во Подгорци. Тоа е единствениот храм во земјава посветен на овој значаен светител. Издигнат во дабовата шума на источната падина на Јабланица на 910 мнв, на 15-тина километри од Струга.На ѕидовите ќе бидат насликани уникатни фрески, кои досега не постојат никаде во светот.Освен фреските кои се од житието на Исус Христос и Богородица, ќе се стави целокупното житие на Свети Јован Владимир во единствената црква единственото житие во Македонија – вели Тони Милцов, зоограф. Во...

Продолжи со читање

Владата ги утврди највисоките продажни цени за 11 земјоделски производи

Post Views: 222 Од среда, па до крајот на април, свежите домати нема да може да се продаваат по цена повисока од 70 денари за килограм, свежите краставици ќе може да се продаваат најмногу 70 денари за килограм, цената на кромидот најмногу 60 денари, карфиолот најмногу 70 денари, зелените пиперки најмногу 90 денари, гравот најмногу 75 денари, леќата не повеќе од 110 денари, бананите најмногу 70 денари, портокалите најмногу 55 денари, мандарините најмногу 60 денари, а лимоните не повеќе од 55 денари за килограм.Лимитираните цени денес на прес конференција ги објави министерот за...

Продолжи со читање

Донација за охридската болница од лајонсите

Post Views: 149 Деновиве во Охрид се одржа заедничка хуманитарна акција на Лајонсите од Лајонс клуб Прилеп и Лајонс клуб Деница од Охрид.Во рамки на акцијата беа донирани над 150 медицински антидекубитални перници наменети за одделенијата во Општа Болница Охрид.Ова беше уште една во низата акции реализирани со меѓусебна соработка на лајонс клубовите, а воедно и акција со која Лајонс клуб Деница Охрид го одбележа својот 11-ти роденден.Во продолжение галерија фотографии од настанот.

Продолжи со читање

Курс за едрење за млади скипери

Post Views: 305 Едриличарската Федерација на Македонија, во соработка со едриличарските клубови од Охрид, Струга и Скопје, на 23-ти октомври (недела) со почеток во 11 часот од градските пристаништа во Охрид и Струга, организира двочасовна обука за запознавање со едрењето. Од заинтересираните ќе се изврши селекција на кандидати кои во иднина ќе добијат целосна и бесплатна обука за скипер на едрилица. Оваа обука е ко-финансирана од Програмата за зголемување на пазарната вработливост (ИМЕ) на Швајцарската агенција за развој и соработка, а основна цел е зголемување на бројот на лиценцирани...

Продолжи со читање

Велешанец нападнат во локал во ТЦ Амам

Post Views: 223 На 02.04.2023 година во 04:45 часот, во угостителски објект лоциран во трговскиот центар „Амам” во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Д.О. од охридското село Лескоец врз Т.А.(28) од Велес.Против напаѓачот ќе биде поднесена соодветна пријава – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Продолжи со читање