Skip to main content

Автор: инфодеск

Казнети 7 лица во Охрид кои управувале возило под дејство на алкохол

Post Views: 149 На 01/02.04.2023 година од 22 до 04 часот, на подрачјето на СВР Охрид, преземени се засилени контроли во патниот сообраќај.Притоа, полициските службеници затекнале 16 возачи кои управувале моторни возила под дејство на алкохол (Охрид-07, Струга-04, Кичево-05). Тие, веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Утре промоција на книгата Езерото ми раскажува

Post Views: 232 Во чест на роденденот на најголемиот писател за деца на сите времиња Ханс Кристијан Андерсон, (роден на 2 април 1805) од 1967 година, овој ден се слави како Светскиот ден на литературата за деца.По тој повод, утре 3 април од 11 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата за деца „Езерото ми раскажува“ од роднокрајната авторка Марина Шикова – Димовска.Книгата содржи 14 куси раскази, а авторката Шикова – Димовска во предговорот ќе рече: „На овие страници запишани се приказни што ги раскажуваат големите и мали езерски далги, коишто...

Продолжи со читање

До кога ќе чекаме општината да ја реши експропријацијата за ние да добиеме пат до дома, реагираат граѓаните

Post Views: 426 Во склоп на рубриката „Ти си твојот град“ пристигнаа фотографии преку кои граѓани од урбан блок Болнички комплекс реагираат на нивни долгодишен проблем. Тие се жалат дека улицата пред нивните згради е во многу лоша состојба. Ова е нивниот коментар:Со овие наши секојдневни проблеми засегнати сме веќе 20-30 години. Буквално се работи за тоа да не можеме да излеземе на улица од нашите згради бидејки нема асвалт. Заглавени сме во лавиринт со сите претходни локални власти кои ни ветуваат дека ќе ни го решат нашиот проблем и никако да се дојде до некое решение. Никако...

Продолжи со читање

Прва Академија за здравство во Охрид

Post Views: 269 Здравје за секој граѓанин и квалитетно здравство се главна водилка на ,,Првата Академија за здравство” во организација на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ.Свое обраќање имаше д-р Кирил Пецаков, градоначалник на Општина Охрид, како и Гордана Лолеска од НВО „Ретко е да си редок“.Пред присутните доктори и здравствени работници градоначалникот Пецаков изрази надеж дека организирањето на ,,Академијата за здравство” ќе прерасне во една убава традиција и од година во година ќе се надградува и ќе станува сѐ побројна.Чувството да се биде меѓу сите овие...

Продолжи со читање

Најмладите охриѓанчиња го одбележаа Денот на шегата

Post Views: 153 Маскирани во супер херои, принцези, самовили, пирати и во сите најпознати цртани ликови, најмладите охриѓанчиња денеска беа главни ѕвезди на „Првоаприлскиот хепенинг под маски“ кој по повод Денот на шегата се одржа на градскиот плоштад „Свети Климент Охридски“.Во весела атмосфера и покрај дождливото време, дечињата уживаа во првоаприлската забава заедно со своите родители и наставници.На настанот кој беше организиран од страна на Општина Охрид, со музички и танцови точки настапија дечиња од ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ и сите основни училишта во општината....

Продолжи со читање

Охриѓанец нападнал сограѓанин на ул. Петар Чауле

Post Views: 217 На 31.03.2023 година околу 12 часот, на улицата „Петар Чауле” во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со агресивно однесување од С.Р. кон В.К.(43), двајцата од Охрид.Против С.Р. ќе биде поднесена соодветна пријава – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Академски дијалози на УИНТ Св. Апостол Павле

Post Views: 391 Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ беше домаќин на претставници на Министерството за одбрана и настанот „Академски дијалози со професори и студенти“.Ректорот на универзитетот проф. д-р Иван Бимбиловски го отвори настанот на кој Илија Џугуманов ги презентираше неколкуте можности за академскиот кадар и студенти во рамки на НАТО фондот „Наука за мир“. Проф. д-р Марјан Ѓуровски, претседател на комитетот „НАТОМКД2030“ одржа говор на тема „Клучни предизвици за сајбер одбраната на Република Северна Македонија-можности по членството...

Продолжи со читање

Пожар на нискостеблеста вегетација и трска во близина на Калишта

Post Views: 182 На 31.03.2023 година околу 15 часот, во ОВР Струга пријавено е дека во крајбрежниот езерски појас од Струга кон селото Калишта, настанал пожар на нискостеблеста вегетација и трска, во должина од околу 200 метри.Повредени лица нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Струга – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Завршена акцијата за кабаст и зелен отпад во Стар град

Post Views: 162 Денеска екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ реализираа активности за подигнување на кабаст и зелен отпад во стариот дел на Охрид.Завршена акцијата во стариот дел на градот. Подигнат 21 кубик зелен и кабаст отпад – информираат од ЈП „Охридски Комуналец“.Со календарот на Јавното претпријатие за подигнување на кабаст и зелен отпад е опфатена секоја урбана заедница во градот со цел надминување на проблемите кои граѓаните на општина Охрид ги имаат околу собирањето на кабаст и зелен отпад. „На овој начин се надеваме дека ќе придонесеме да изостанат...

Продолжи со читање

Пронајдени двете исчезнати малолетнички во Скопје

Post Views: 305 Двете малолетнички кои беа пријавени за исчезнати завчера вечерта во Скопје се пронајдени, потврдија извори од МВР за Телма. По девојчињата, 15 годишната Мелиса и 12 годишната Аниса се трагаше од четвртокот вечерта, откако таткото на Аниса ја пријави за исчезната. Тогаш таткото на Аниса пријавил во полиција таа во четвртокот наутро излегла од дома кон нејзиното училиште „Лирија“ во Чаир, меѓутоа по часовите не се вратила дома.

Продолжи со читање

Реконструкција на игралиштето во ОУ Св. Климент Охридски

Post Views: 135 Продолжуваат активностите за реконструкција на спортското игралиште во склоп на основното училиште „Св. Климент Охридски”.Деновиве се одвиваа активности за отстранување на старата подлога и подготовка на теренот за поставување на нова специјализирана подлога.

Продолжи со читање

Сè уште се трага по Аниса и Мелиса

Post Views: 209 „Аниса и Мелиса сè уште не се пронајдени. Секоја информација ќе ни биде од голема помош. Ве молам споделувајте ја фотографијатa. Најважно е да се споделува фотографијата и да допре до се поголем број на луѓе“, се вели во објавата на социјалните мрежи.12-годишната Аниса од Скопје е исчезната од завчера. Родителите кои го пријавиле случајот во полиција и на социјалните мрежи објавија повик за помош.Аниса во моментот на исчезнувањето носела црна јакна и кафеави панталони. Висока е околу 163 см.Последен пат ја видов пред да одам на работа. Се подготвуваше...

Продолжи со читање