Skip to main content

Автор: инфодеск

Во Клиниката Жан Митрев успешно опериран 31-от пациент со механичко срце

Post Views: 321 Докторскиот тим предводен од д-р Жан Митрев успешно го спроведоа оперативниот зафат познат и како ,,механичко срце” за решавање на левокоморна хронична срцева слабост.Кај пациентот со терминална коронарна болест каде заради долгогодишно лекување имаше голема слабост на срцевиот мускул беше вградено таканаречено „механичко срце”, при што беше ставена специјална пумпа што останува во организмот на пациентот и ја заменува работата на срцето. Пациентот после ваквиот оперативен зафат се чувствува добро и следи постоперативно заздравување.Оваа операција е потребна...

Продолжи со читање

ВМРО ДПМНЕ од Охрид ја започна кампањата за поддршка на туризмот

Post Views: 245 Комисијата за туризам на ВМРО-ДПМНЕ од денеска во Охрид започнува со активностите во рамки на кампањата за поддршка на туризмот „Ја сакам Македонија“.Стартуваме од најтуристичкото место во Македонија, тоа е Охрид, каде што денес професионални водачи од Македонската асоцијација на водичи и придружници ќе предводат група граѓани низ охридските туристички знаменитости. Со ова сакаме да ја покренеме свеста кај граѓаните дека и домашниот туризам е и те како важен, а Република Македонија има што да понуди – истакна Слободан Блажевски, претседателот на Комисијата...

Продолжи со читање

Да му помогнеме на Никола кој боледува од рак

Post Views: 270 На социјалните мрежи се шири апел за помош на младиот Никола Ѓорѓиев кој боледува од рак на коските и потребни му се средства за лекување.Кон апелот за помош се приклучи и познатата музичка група ДНК.На Никола му е дијагностициран карцином на коски за кој е потребно голема сума на средства. Никола нема родители, живее со својата баба и дедо во село Црешево, па би ве замолил во мое име и името на ДНК сите добри и хумани луѓе и оние кои се во можност заеднички да помогнеме за Никола да ја победи болеста и потоа да не викне сите нас заедно на една голема журка...

Продолжи со читање

Пецаков во посета на саем во Колеџот Јахја Кемал

Post Views: 128 Во „Јахја Кемал“ Колеџот во Струга се одржа саем на наука и култура, на кој присуствуваше и градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков.На саемот беа претставени и презентирани научни и културни проекти изработени од ученици од „Јахја Кемал“, како и од ученици од општинските училишта во Охрид и Струга.Особено задоволство ми претставува што ми ја укажавте оваа можност да бидам дел од овогодинешниот „Саем за наука и култура“ во Јахја Кемал Колеџот. Институција која низ годините покажала и докажала дека знае како да ги вреднува различностите, посебностите, како...

Продолжи со читање

Хуманитарна свирка денес на Градскиот плоштад

Post Views: 123 Денеска со почеток во 14 часот на Градскиот плоштад во Охрид ќе се одржи хуманитарна свирка, во рамки на ЦКА – ПХВ циклусот за 2023 година една од групите која работи на социјален проект.ПХВ ( Промоција на хумани вредности) е национална програма што се спроведува повеќе од 20 години и за цел има подигање на свеста, помагање на ранливите категории на население во заедницата, намалување на дискриминација и одржување на екологијата, односно да дејствува на сите сфери во општеството.Групата која ја организира свирката има за цел да обезбеди финансиски...

Продолжи со читање

Започнаа подготовките за Охридскиот пливачки маратон

Post Views: 507 Општина Охрид навремено ги започна подготвителните активности за организација на овогодинешното издание на Охридскиот пливачки маратон.За таа цел денеска се одржа состанок со претставници на Националната пливачка федерација на кој се разговараше за дел од потребните технички и логистички услови за целокупната организација на оваа значајна спортска манифестација за Охрид и Република Македонија.По иницијатива на Општина Охрид, Охридскиот пливачки маратон е ставен под закрила на Европската пливачка федерација и ќе се одржува во рамки на Отвореното првенство на...

Продолжи со читање

За директорот на студенскиот дом сомнителни се сликите со инсекти

Post Views: 313 Студентската јавност деновиве е вознемирана од фотографиите кои се појавија на социјалните мрежи на кои се гледаат инсекти во храната која наводно потекнува од мензата на охридскиот студентски дом „Никола Карев“. Директорот на студентскиот дом со резерва ги прифаќа овие наводи, бидејќи на 17-ти март извршена е дезинфекција, дезинсекција и дератизација, на површина од 150 метри квадратни, на кујната и ресторанот.Причина за евентуалниот инцидент треба да се бара и во непочитувањето на правилата од страна на студентите, вели директорот.Не можам да потврдам...

Продолжи со читање

Здружението на пензионери ги демантира обвинувањата изнесени од група незадоволни членови

Post Views: 290 Здружението на пензионери од Охрид ги отфрлува обвинувањата изнесени од дел од членовите. Претседателот Ѓорги Трпчески за ТВМ вели обвинувањата доаѓаат од група членови кои имаат лични и бизнис интереси, за што, вели, има и докази. Судот ги отфрлил сите обвинувања и поднесени кривични пријави, кон претседателот и другите раководни членови на здружението. Тврди, се работи согласно Статут и програма, а средствата се користат строго наменски.Трпчески ги отфрлува и обвинувањата во однос на нерегуларности на изборите на претседател на Здружението.Имавме програма...

Продолжи со читање

Денеска Јавна дебата за катна гаража во Охрид

Post Views: 171 Денеска со почеток во 11 часот во големата сала на Општина Охрид ќе се одржи Јавна дебата на тема „Катна гаража – нова можност за Охрид“, имплементирана од страна на Здружението за мултикултурна интеграција „Инклузија“.Јавната дебата е во рамките на проектот „Поддршка на изборните реформи во државата“ поддржан од Владата на Швајцарската Конфедерација, а спроведуван од Меѓународната фондација наизборни системи (ИФЕС).Шестмесечната иницијатива во рамки на горенаведениот проект е насловена како: „Граѓаните одблиску – катна гаража во Охрид“ која што ја имплементира...

Продолжи со читање

Детска трка во Струга

Детска трка на 20 мај во Струга

Post Views: 326 Во рамките на атлетската манифестација „Трка на поезијата“ што годинава ќе се одржи на 21 мај во Струга, ден претходно ќе се реализира и „Детска трка“, соопшти здружението „Мостови на Струга“.Според организаторот, детската трка ќе се реализира во пет категории за деца од четири до 13 години.Оваа година еден ден пред главниот настан, на 20 мај дечињата ќе ја обојат Струга со трчање и ќе бидат презентери на еден од најубавите настани, кои ги памети и создава нашата убава Струга. Натпреварувањето ќе биде во пет категории: прва категорија за 4 и 5 годишна возраст...

Продолжи со читање

Кампања на МНЗА по повод Светскиот ден на аутизмот

Post Views: 533 Македонското научно здружение за аутизам (МНЗА) по повод 2 април – „Светскиот ден на аутизмот“ оваа година повторно се вклучува во онлајн кампањата на Аутизам Европа која се спроведува ширум Европа, под наслов: „Градење на инклузивно општество за аутистичните луѓе“.Кампањата за 2023 година, која се спроведува заедно со членовите на Аутизам Европа е можност да се размислува за напредокот постигнат досега за заедницата со аутизам и за работата што останува за подобрување на животот на аутистичните лица и нивните семејства.Би сакале да ги повикаме националните...

Продолжи со читање

Субвенции за регистрирани занаетчии во Охрид

Post Views: 203 Согласно Програмата за поддршка на локалниот економски развој на општина Охрид за 2023 година, Правилникот за користење на финансиски средства од Буџетот на општина Охрид за субвенционирање на регистрирани занаетчии на подрачјето на општина Охрид, со бр.09-2466/1 од 22.02.2023 година и Одлуката за давање согласност на правилникот за користење на финансиски средства од буџетот на општина Охрид за субвенционирање на регистрирани занаетчии на подрачјето на општина Охрид со број 08-3254/93 од 14.03.2023 година објавува Јавен повик за субвенционирање на регистрирани занаетчии...

Продолжи со читање