Skip to main content

Автор: инфодеск

Од сабота акции за подигнување кабаст и зелен отпад

Post Views: 157 „Во првата сабота од месец април, поточно на 01.04.2023 год., започнуваме со реализирање на Календарот за 2023 година на акциите за подигнување на кабаст и зелен отпад на територијата на општина Охрид“, информираат од ЈП „Охридски Комуналец“.Со календарот е опфатена секоја урбана заедница во градот со цел надминување на проблемите кои граѓаните на општина Охрид ги имаат околу собирањето на кабаст и зелен отпад.На овој начин се надеваме дека ќе придонесеме да изостанат сликите од одложен ваков вид отпад покрај садовите за депонирање комунален отпад и...

Продолжи со читање

Велосипедски ден во Струга

Во петок велосипедски ден во Струга

Post Views: 172 Во петок низ струшките улици ќе се одржи велосипедски ден, во организација на Critical Mass Struga.Велосипедистите ќе тргнат од Градскиот плоштад во Струга во 16 часот и 30 минути и ќе возат низ улиците „Туристичка“, „Маркс и Енгелс“, „Партизанска“, „Кеј Борис Кидрич“, „15-ти Корпус“, „Владо Малески“, „Пролетерска бригада“ и „Боро Хаџиески“, во вкупна должина од пет километри.Ова е нова традиција во нашиот регион во организација на „Critical Mass Struga“. Ќе се собереме на градскиот плоштад и ќе возиме низ улиците во Струга. Ова е само почеток на една стара...

Продолжи со читање

Пораст на нивото на водата во Охридското езеро

Post Views: 166 Нивото на водата на Охридското Езеро изминатите денови се покачи за четири сантиметри, но се уште е далеку под просекот за овој период од годината.Водостојот денеска се наоѓа на котата од 693,29 метри надморска височина, што е за 20 сантиметри пониско од просекот за март.Независно врнежливото време изминатите денови, временските прилики се се уште неповолни со мошне малку врнежи што придонесува за нискиот водостој.Температурата на водата е 9,5 степени Целзиусови, што е над просекот од 7,8 степени.

Продолжи со читање

Замрзнувањето на цените на прехранбените производи ќе има импликации и врз туристичко угостителскиот сектор

Post Views: 130 Замрзнувањето на цените на дел од прехранбените производи ќе се одразат позитивно и во туристичката индустрија. Според научната фела тоа ќе доведе до замрзнување или евентуално намалување на цените во туристичкиот и угостителскиот сектор. Овој инструмент ќе ги намали социјалните тензии предизвикани од инфлацијата и економската криза.Во областа на туризмот нивниот одраз ќе биде насочен во еден сегмент кој ќе го опфати угостителството. Така што угостителството ќе може на некој начин да има придобивки во смисла на тоа дека поевтините производи подобро ќе се одразат...

Продолжи со читање

Јавна дебата Катна гаража нова можност за Охрид

Post Views: 245 Во петок на 31-март во големата сала на Општина Охрид со почеток од 11 часот ќе се одржи Јавна дебата на тема „Катна гаража-нова можност за Охрид“.Jавната дебата е имплементирана од страна на Здружението за мултикултурна интеграција „Инклузија“, во рамките на проектот „Поддршка на изборните реформи во државата“ поддржан од Владата на Швајцарската Конфедерација, а спроведуван од Меѓународната фондација наизборни системи (ИФЕС).Шестмесечната иницијатива во рамки на горенаведениот проект е насловена како: „Граѓаните одблиску – катна гаража во Охрид“ која што...

Продолжи со читање

И Цар Борис Трети доби негативно мислење од Комисијата

Post Views: 125 Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари Цар Борис III Охрид.Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните вредности на македонските бугари Цар Борис III Охрид. Заклучокот од седницата ќе се проследи до министерот за правда кој ќе треба да донесе решение по претходно добиеното негативно мислење од Комисијата...

Продолжи со читање

Нови одлуки на Владата за производи со замрзната цена

Post Views: 154 Владата денеска на седница треба да донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а во тек на неделава да одлучува и за цените на дел од овошјето и зеленчукот. Од Владата оценуваат дека нејзините одлуки за цените генерално се почитуваат и најавуваат дека ќе има и други интервенции ако анализите покажат дека е неопходно.Нема да чекаме несоодветно работење на одредени комисии во Собранието. Со одлука на Владата ќе ги намалиме цените на лепеза хигиенски прозводи на истиот начин како што го сторивме тоа и кај цените на прехранбените производи,...

Продолжи со читање

Дејвид Гир во работна посета на Општина Дебрца

Post Views: 177 Шефот на Делегацијата на Европската Унија, Н.Е Давид Гир, во понеделник 03.04.2023 година ќе биде во целодневна работна посета на Општина Дебрца.За време на посетата покрај работна средба со градоначалникот Ногачески и Членовите на Совет на Општина Дебрца, предвидено е и посета и промоција на претходно реализираните проекти кои се поддржани од страна на Европската Унија.Во попладневните часови амбасадорот исто така ќе оствари и непосредни средби со НВО и граѓаните на Општина Дебрца.

Продолжи со читање

Премиера на Кајмак во Италија

Post Views: 178 Филмот „Кајмак“ на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ја имаше и италијанската премиера, во селекцијата на Меѓународниот филмски фестивал во Бари. Овој фестивал е еден од најголемите во Италија и е поврзан со две легендарни имиња на италијанската кинематографија – директорот Феличе Лаудадио, кој во богатата кариера беше на чело и на Венецискиот фестивал и на низа значајни филмски инситутции, како и филмскиот критичар Енрико Марџели кој го претстави „Кајмак“ пред премиерната проекција и го водеше разговорот со авторот Манчевски. „Кајмак“ беше проследен...

Продолжи со читање

Почнува проектот Медиумите за ЕУ

Post Views: 172 Евротинк – Центарот за европски стратегии и партнерите АЛДА и БИРС, денеска го почнуваат проектот „Медиумите за ЕУ“ – Програма на граѓанското општество за учество на медиумите во преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, кој ќе се спроведува во наредните три години со поддршка од Европската Унија.Целта на проектот е да се поттикне соработката меѓу медиумите, граѓанските организации и релевантните државни институции кои ќе работат во преговарачките процеси на земјата со релевантните институции од ЕУ, како и подобрување на квалитетот на информации и презентирање...

Продолжи со читање

Времето денеска сончево и ветровито

Post Views: 161 По студеното утро, во текот на денот нè очекува релативно сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец.Минималните температури ќе се движат во интервал од -7 до 3 Целзиусови степени, а максималните ќе достигнат од 3 до 14 степени.Слично време УХМР најавува и за утре.

Продолжи со читање

Академски дијалози на Министерката за одбрана во УИНТ Охрид

Post Views: 251 На 30.03.2023 година со почеток од 12 часот на Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле” ќе се одржат академски дијалози на Министерката за одбрана Славјанка Петровска со академскиот кадар и студентите на Универзитетот.Исто така, ќе има научно – стручна дебата на тема „Клучни предизвици за сајбер одбраната на Република Северна Македонија – можности по членството во НАТО” и презентација на можностите за професорите и студентите на НАТО Фондот “Наука за мир”. Академските дијалози претставуваат можност за дебата, размена на...

Продолжи со читање