Skip to main content

Автор: инфодеск

Охриѓанец пронајден починат на плажа

Post Views: 700 На 20.10.2022 година во 19:05 часот во СВР Охрид пријавено е дека на плажа на брегот на Охридското езеро, пронајден починат е М.Р.(64) од Охрид.Екипа на Итната медицинска помош Охрид констатирала смрт без траги на насилство, а телото, по наредба на Јавен обвинител е предадено на семејството – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Вучиќ предлага доживотен затвор за силувачите

Post Views: 196 Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека на премиерката на Србија Ана Брнабиќ и испратил иницијатива за промена на кривичниот закон. Иницијативата А вклучува зголемени затворски казни за силувачи, потоа злоупотреба на деца, злоупотреба на ранлива личност, недозволени сексуални дејствија, семејно насилство и злоупотреба на положбата.Претседателот вели дека тоа го направил согласно член 23 од Законот за претседател на Република на Уставот на Република Србија, член 40 од Законот за влада и член 82 од Деловникот на Владата на Србија, на што има право....

Продолжи со читање

Финансирање предлог идеи за социјална заштита

Post Views: 117 Општина Охрид објавува Јавен повик за финансирање на предлог идеи од јавен интерес во областа на социјална заштита за 2023 година.Повеќе информации на следниот линк

Продолжи со читање

АППТ учесник на белградски форум

Post Views: 166 Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на 19-ти и 20-ти октомври учествуваше на овогодинешниот традиционален белградски форум кој е во организација на белградската туристичка организација и Центар за развој на туризмот „CERTUS”, со поддршка на Министерство за трговија, туризам и телекомуникации на Република Србија.Директорот на АППТ, д-р Љупчо Јаневски е учесник на панелот „Отворен Балкан – како да го разберете и да го пополните со заедничка туристичка содржина”, на покана на директорот на Туристичката организација на Белград, г-дин...

Продолжи со читање

УИНТ ќе го прослави својот патронен празник

Post Views: 100 Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ во сабота 22 октомври 2022 година ќе го прослави својот патронен празник.Свечената церемонија по тој повод ќе се одржи во Амфитеатарот на Универзитетот со почеток од 13 часот.Универзитетот оваа година прославува 13 години од своето постоење и продолжува во градење на својата успешна приказна како препознатлив охридски бренд со светско реноме.УИНТ е основан како државен универзитет специјализиран во информатичките науки и технологии и останува посветен на развојот на високообразовната...

Продолжи со читање

Британската премиерка поднесе оставка

Post Views: 165 Премиерката на Британија Лиз Трас поднесе оставка по само 44 дена на функцијата, со што стана премиер со најкраток мандат во историјата на Британија. Трас, ја презеде функцијата од Борис Џонсон на 6 септември.Таа во изјавата што ја даде во живо на телевизија, рече дека поднесува оставка, но ќе остане на функцијата додека не се избере нов лидер.Изборите за лидер ќе бидат завршени во текот на следната недела, рече Трас.Оставката уследи по речиси тоталниот колапс на нејзиниот политички авторитет. Таа, според весникот Гардијан, придонесе за крах на економските...

Продолжи со читање

Нови 44 случаи на ковид, 4 починати лица

Post Views: 153 Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 564 тестови, а регистрирани се 44 нови случаи на КОВИД-19 во земјава.Во Скопје – 32, Прилеп и Кавадарци – по 4, Битола – 3, Кратово – 1.Од вкупниот број на позитивни (44), регистрирани се 13 реинфекции.Регистриран e 81 оздравен пациент од: Скопје – 52, Прилеп – 10, Битола – 7, Куманово – 3, Охрид и Штип – по 2, Тетово, Велес, Струга, Радовиш и Македонски Брод – по 1.Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати...

Продолжи со читање

Затворен за сообраќај крак од ул. Ариф Мустафа

Post Views: 213 Поради изведување на градежни активности за поставување на фекална канализација, утре во периодот од 9 до 13 часот ќе биде времено затворен за сообраќај крак од улица „Ариф Мустафа“.Се упатува молба до граѓаните кои живеат во околните куќи и станбени згради да не минуваат со своите возила на овој потег, во горенаведениот временски период.

Продолжи со читање

Утре затворена за сообраќај ул. Кленоец

Post Views: 142 Се известуваат граѓаните на општина Охрид дека утре, 21-ви октомври (петок) во периодот од 8 до 13 часот поради изведување на активности ќе биде затворена за сообраќај ул. „Кленоец” (во близина на касарната).Екипите на ЈП „Охридски комуналец“ по налог на општина Охрид и Комисијата за превземање мерки и активности за отстранување дрва ќе отстрануваат две јасики од оваа локација. Се молат граѓаните во горенадениот термин да ги користат околните улици.

Продолжи со читање

Реконструкција на 3 охридски основни училишта

Post Views: 564 Tри основни училишта во Охрид ќе бидат целосно реконструирани преку проектот од Светска банка кој вклучува финансирање на изработка на проектно техничка документација и финансирање на инвестициски проекти за енергетска ефикасност, а обезбедено е и неизградено државно земјиште за изградба на спортска сала за училиштето во село Лескоец.Конечно можам да кажам дека е пронајдено, точно кажано обезбедено место на Република Македонија, за да направиме таму. Веќе за наредната година можеме да се припремаме за таа работа и да ја завршиме доколку се обезбедат финансиски...

Продолжи со читање

Обуки за скипери и јакнење на активен туризам

Post Views: 405 Обука за запознавање со едрење е најновата активност на Едриличарската Федерација на Македонија, организирана во соработка со едриличарските клубови од Охрид, Струга и Скопје на кој може да учествуваат сите лица над 16 годишна возраст по претходна пријава.Овој двочасовен настан за бесплатна обука на скипери ќе се одржи оваа недела, на 23-ти октомври со почеток во 11:00 часот на Градските пристаништа во Охрид и Струга.„Овoј настан повеќе е насочен за едрење со големите едрилици, насочен да се добие основно познавање, што значи едрењето, а од таа група кандидати...

Продолжи со читање

Сообраќајна несреќа во близина на Андон Дуков

Post Views: 403 На 19.10.2022 во 12:45 часот во СВР Охрид било пријавено дека на регионалниот пат Охрид-Струга се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „сеат“ со охридски регистарски ознаки, управуванo од Д.Ѓ.(32) од Охрид и патничко возило „ауди“ со струшки регистарски ознаки, управувано од М.Р.(25) од с.Биџево.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот во патничкото возило „ауди“, Ј.Г.(26) од с.Мислешево, струшко, додека со телесни повреди се здобиле двајцата возачи и сопатниците во патничкото возило „ауди“, Ѓ.Б.(26) и Е.Ј.(23), двајцата од Струга,...

Продолжи со читање