Skip to main content

Автор: инфодеск

Римска гробница од Видобишта

Post Views: 278 Здружението за заштита и одржлив развој на животната средина „Регионален зелен центар“ Охрид во соработка со НУ „Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј“ Охрид ве поканува на промоција на виртуелната реконструкција на римската гробница од Видобишта во Охрид.Проектот е финансиран со годишната врз основа на Одлуката за финансирање на проекти од Програмата за поддршка на локалниот економски развој и туризмот на Општина Охрид за 2022 година.Настанот ќе се одржи на ден 21.10.2022 година (петок) со почеток од 14:00 часот во дворот на Културниот...

Продолжи со читање

Пожар во хотел со украински бегалци

Post Views: 180 Во градот Грос Штремкендорф, во провинцијата Мекленбург-Западна Померанија, избувна пожар во сместување бегалци од Украина, а полицијата верува дека станува збор за подметнување пожар.Сите 14 жители на куќата каде што избувна пожарот се неповредени – посочува окружната полиција.Бегалците од Украина порано живееле во хотел, кој бил претворен во сместување за бегалци.Од моето долгогодишно искуство како пожарникар верувам дека пожарот е подметнат – изјави покраинскиот секретар Тино Шоман, пренесува Танјуг.Веднаш по пожарот бегалците биле префрлени...

Продолжи со читање

Шпанија ќе испрати 8 воени авиони во Бугарија

Post Views: 176 Шпанија следниот месец ќе испрати осум воени авиони во Бугарија за да помогне во нејзините надзорни задачи во време на руската инвазија на Украина, изјави денеска бугарскиот министер за одбрана Димитар Стојанов.Тој прецизира дека шпанските авиони „Еурофајтер“ се очекува да слетаат во Бугарија на 1-ви ноември и ќе извршуваат должности за заштита на воздушниот простор заедно со бугарските воздухопловни сили до 23-ти декември.Ова е уште една мисија за засилена воздушна полиција. Тоа ќе биде заедничка должност за безбедност на воздушниот простор – изјави...

Продолжи со читање

Можат ли младите да променат нешто?

Post Views: 344 Младите треба да се архитекти на својата иднина. Колку младиот човек реално учествува во процесите на креирање на младински политики и донесување одлуки кои се однесуваат на неговата положба во општеството? И по две години од донесувањето на Законот за младинско учество и младински политики, неговата имплементација оди бавно.iFrameResize({}, '.webform-share-iframe');

Продолжи со читање

Изградба на локална улица во Вевчани

Post Views: 175 Во соработка со Центарот за развој на Југозападниот плански регион, како дел од активностите на Програмата за рамномерен регионален развој за 2022 година со индикативно планирани средства за 2023 година, обезбедени се средства за реализација на следните проекти:-Изградба на локална улица Попој-Млака; и Комплетна реконструкција на кујната во детската градинка ЈОУДДГ „Планински цвет“ во Вевчани.По завршување на потребните административни процедури ќе се започне со реализација на проектите – информира градоначалникот на Општина Вевчани, Спасе Кочовски...

Продолжи со читање

Приведен крадец во Струга

Post Views: 204 Струшката полиција утринава лишила од слобода малолетник кој се сомничи дека ноќеска украл компјутери, лаптопи и друга техника од новата зграда на Општина Струга, во која пред само неколку дена се преселила општинската администрација.Освен во зградата на Општината, малолетникот се сомничи дека ограбил и продавница за мобилни телефони во Струга.Од МВР информираа дека одземените предмети се пронајдени и вратени на сопствениците, а малолетникот е задржан во полициска станица и во присуство на неговите родители со него ќе биде извршен службен разговор.За...

Продолжи со читање

Утрово најстудено на Попова Шапка

Post Views: 162 Утрово е најстудено на Попова Шапка, еден степен, а најтопло во Дојран, 14 степени.Според УХМР, до 8:30 часот во Берово и Лазарополе се измерени два степена, во Битола 3, 4 во Маврови Анови, Крива Паланка и Струмица, 5 во Тетово, Претор и Штип, 6 во Демир Капија, Дебар и Крушево, 7 во Прилеп, 8 во Охрид и Виница, 10 во Скопје – Петровец и Куманово, 11 во Скопје – Зајчев Рид, како и 12 степени во Гевгелија.Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец....

Продолжи со читање

Намален водостојот на Охридското езеро

Post Views: 102 За еден сантиметар е намален водостојот на Охридското Езеро во споредба со вчера, додека нивоата на другите две природни езера во земјава се исти со вчерашните, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).Со тоа водостојот на Охридското Езеро е за пет сантиметри понизок од повеќегодишниот просек за октомври. Пониско од просечното и тоа за 1,79 метри е и нивото на Преспанското Езеро, додека водостојот на Дојранското Езеро е за 2,44 метри повисок од просечниот.

Продолжи со читање

Бугарски државјанин фатен со два ножа во ТЦ АМАМ

Post Views: 104 На 19.10.2022 во 11:00 часот во трговски центар „Амам” на булеварот ,,Македонски Просветители” во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид, го лишија од слобода И.Н.И.(22) од Република Бугарија.При преглед, кај него пронајдени и одземени се два ножа, со што сторил прекршок по член 80 од Законот за оружје. Тој е предаден на Судија на претходна постапка при Основниот суд во Охрид – информира портпаролот на секторот, Стефан Димоски. 

Продолжи со читање

Конкурс за избор на најдобра поема

Post Views: 142 НУ Центар за култура „Григор Прличев“ распишува конкурс за избор на најдобра поема „Глигор Прличев“ за 2022 година.Конкурсот за избор на соодветната поема трае заклучно до 20-ти ноември 2022 година. Тематската содржина на поемата со која што се конкурира е од слободен карактер, поемата не смее да биде помала од 912 стихови и секој педесетти стих треба да е нумериран. Делото треба да е напишано со големина на фонт минимум 11 (единаесет), испечатено еднострано на А4 формат во 4 (четири) еднакви шифрирани примероци. На конкурсот еден автор може да пријави само едно...

Продолжи со читање

Одбележан патрониот празник на Ванчо Питошески

Post Views: 140 Со пригодна свеченост која се одржа вчера, РЦСОО „Ванчо Питошески“ го одбележа својот патронен празник.Директорот Марјан Радески им додели благодарници на учениците кои учествуваа на меѓународниот натпреват „ГАТУС 2022“ и освоија медаљи, а на вработените кои прославуваат јубилеј од своето вработување им додели пригодни награди.Во рамките на одбележувањето на патронатот, во просториите на училиштето беше приреден коктел подготвен од страна на учениците.

Продолжи со читање

Автомобил се запалил во движење

Post Views: 169 На 18.10.2022 во 19:40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на регионалниот пат Охрид–Струга, се случил пожар во возило во движење „Форд” со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Б.(60) од селото Слепче, демирхисарско, во кој нема повредени лица.Интервенирала екипа на Територијалната противпожарна единица Охрид и пожарот бил изгаснат. Увид бил извршен – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање