Skip to main content

Автор: инфодеск

Се уредуваат пристапни патишта во Вевчани

Post Views: 173 Во тек се градежни активности за уредување на пристапни патишта, како дел од активностите на годишната Програма за изградба, реконструкција, заштита и одржување на локални улици и патишта на територијата на општина Вевчани за 2023 година.Во текот на 2023 година преку неколку проекти ќе биде реконструиран значителен дел од сообраќајната инфраструктура во општина Вевчани – информира градоначалникот Спасе Кочовски.

Продолжи со читање

Охридските гимназијалци со одлични резултати на државен натпревар по информатика

Post Views: 292 На факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство во Скопје на 25-ти се одржа 34-от државен натпревар по информатика – област програмирање на кој учество зедоа ученици од Охридската гимназија.Нашите ученици постигнаа одлични резултати. Филип Ѓорѓески IV год. освои II награда, стипендија од факултетот ФИНКИ, ваучер од СЕМОС едукација – ментор Елизабета Левеска Нина Стевоска III год. пофалница – ментор Елизабета Левеска Илија Волканоски I год. III награда – ментор Ѓоко Доревски – информираат од ОСУ „Св. Климент Охридски“ Охрид.

Продолжи со читање

Ученици од Белчишта и Ботун се запознаа со професијата пожарникар

Post Views: 211 Учениците од прво до петто одделение од с. Белчишта и с. Ботун преку проектот „Пожарникарите поблиску до нас” одблиску се запознаа со професијата пожарникар.Исто така научија во која ситуација треба да повикаат пожарна и како да постапат доколку се најдат во некоја опасност од пожар – информираат од ООУ „Дебрца“.

Продолжи со читање

Обновената претстава Заспаната убавица вечерва во НОБ

Post Views: 245 На големата сцена на Националната опера и балет, на 28 март 2023, со почеток во 20 часот, ќе се изведе обновената балетска претстава „Заспаната убавица“ од Петар Илич Чајковски. Втората изведба е закажана за 12 април 2023, во 20 часот. Премиерата на балетската претстава се одржала во 2011 година, во рамките на фестивалот „Мајски оперски вечери“.Под диригентската палка на Бисера Чадловска, во кореографија на гостинот од Украина Виктор Јаременко, асистент-кореограф е Тетјана Белецка од Украина, сценограф и костимограф е Миодраг Табачки од Србија, светло дизајн е...

Продолжи со читање

Јавен повик за пријавување на локации поволни за инвестирање

Post Views: 204 Општина Охрид во својот делокруг на работа, а во врска со спроведување на Г1 Програма за поддршка на локалниот економски развој на општина Охрид за 2023 година под точка 1.3. Промоција на можностите за инвестирање во општина Охрид има за цел подготовка и промоција на брошура „Инвестирајте во Охрид“ .Оваа активност предвидува изработка на брошура за промоција на мерките кои се насочени кон поддршка на економијата, чија основна цел е стимулирање на инвестиции, технолошки развој и зголемување на конкурентноста на македонските компании, но и промоција на поволностите...

Продолжи со читање

ЈП Билјанини Извори со известување до сопствениците на пловни објекти

Post Views: 358 Согласно Одлуката за давање на времено користење на недвижен имот на ЈП „Билјанини Извори” – Охрид бр. 08-4086/60 од 28.04.2021 година од страна на Советот на општина Охрид како и врз Мислењето од Капетанија бр. 03-236/2 од 13.04.2022 година, ЈП „Билјанини Извори” ги известува сите сопственици на пловните објекти кои веќе се усидрени или се заинтересирани за усидрување на своите пловни објекти на градското пристаниште, најкасно до 25.04.2023 година да дојдат во просториите на претпријатието (Спортска сала „Билјанини Извори”) за да склучат договор...

Продолжи со читање

Земјоделците да ги заштитат овошните насади од зимските температури

Post Views: 119 Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Управата за хидрометеоролошки работи ги информираат земјоделците дека во наредните денови 29 и 30 март (среда и четврток) земјата ќе биде зафатена од ниски температури под нулата.Минималните температури на 29 март ќе изнесуваат -5 степени во Крива Паланка, -4 во Ресен и Битола, -3 во Прилеп и Тетово, – 2 во Скопје, Струмица и Кочани, -1 во Демир Капија и Штип, додека 0 степени ќе биде минималната температура во Кавадарци. За 30 март пак минималната температура ќе изнесува -4 степени во Крива Паланка,...

Продолжи со читање

Најмногу дожд во Охрид

Post Views: 120 За изминатите 24 часа до 08 часот утрово (во l/m2) најмногу дожд има во Охрид со 31 литар на м2, 23 во Маврови Анови, 19 Претор, Крушево 16 Битола, 15 Прилеп, 11 Виница, 10 Пожаране, Тополчани, 9 Струмица, 8 Штип, Демир Капија, Попова Шапка, Охрид, 7 Тетово, 5 Куманово, Крива Паланка, 4 Дојран, 3 Скопје – Зајчев Рид, Ѓуриште, Гевгелија, 2 Скопје – Петровец и 1 л/м2 во Берово. На Попова Шапка во 8 часот, се измерени 3 см снежна покривка.Утрово на Попова Шапка е измерена најниска темепратура од -9 степени. Следат Маврови Анови, Крушево и Лазарополе со -3, -1 во...

Продолжи со читање

Во Вевчани работи последната воденица

Post Views: 360 Воденичарството во изумирање. Во минатото имало 30, денес во Вевчани се слуша вртежот на старите воденички камаења на последната воденица.Вевчани било познато во целата околина, жителите од регионот доаѓале тука да мелат жито.Последната воденица која работи на Вевчанските извори е стара 150 години, денес меле и произведува пченкарно брашно, раскажува сопственичката на воденицата, 90-годишната Душанка Русеска од Вевчани.Воденицата постоела уште во турско време затоа што Македонија тогаш била под Турците. Свекрва ми ја наследи од мајка и и татко и...

Продолжи со читање

цени

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи

Post Views: 163 Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека најверојатно утре на владина седница ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а во текот на оваа недела ќе бидат замрзнати и цените на дел од овошјето и зеленчукот.Нема да чекаме несоодветно работење на одредени комисии во Собранието. Со одлука на Владата ќе ги намалиме цените на лепеза хигиенски прозводи на истиот начин како што го сторивме тоа и кај цените на прехранбените производи, до одреден датум, но датумот до кога ќе трае замрзнувањето ќе се дознае утре –...

Продолжи со читање

Регионална конференција Партнерство за подобро образование во Европа и Евроазија

Post Views: 124 На 28-ми март со почеток од 15 часот, на Универзитет за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле” Охрид, Џуниор Ачивмент Македонија ја организира конференцијата „Партнерство за подобро образование во Европа и Евроазија“.Настанот има за цел да го привлече вниманието на јавноста во нашата земја за важноста на претприемничкото образование и дека секој млад човек треба да има барем едно практично претприемничко искуство пред да го напушти училиштето. Конференцијата ќе спои претставници од Џуниор Ачивмент организации од Албанија, Бугарија, Грузија,...

Продолжи со читање

Протест на пензионерите

Post Views: 224 Незадовоството од досегашното работење на раководните структури во пензионерската организација е причина за протест кој ќе се одржи утре пред седиштето на Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија (СЗПМ), стои во информацијата од пензионерите.Незадовоството ја достигна својата кулминација со последната манипулацијата при спроведувањето на редовните избори во здруженијата на пензионери во Македонија и во СЗПМ, кога во најголемиот дел случаи незаконски, нелегитимно и нерегуларно беа избрани старите за нови членови во органите и телата за новиот мандатен...

Продолжи со читање