Skip to main content

Автор: инфодеск

Казнети возачи во Охрид кои управувале возила под дејство на алкохол

Post Views: 190 На 25/26.03.2023 година од 23 до 05 часот, на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли.Притоа, полициските службеници, затекнале 7 возачи кои, управувале моторни возила под дејство на алкохол (Охрид-03, Струга-01, Кичево-03). Тие, веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Исфарбани и обележани пешачката и велосипедската патека кај Студенчишта

Post Views: 337 Во рамки на акцијата за обележување на хоризонталната сигнализација, деновиве започна обележувањето на пешачко-рекреативните патеки. Исфарбани и обележани се пешачката и велосипедската патека кај каналот Студенчишта.Се започна со обележување на пешачката патека крај каналот Студенчишта, а наредните денови се продолжува со останатите патеки – информира градоначалникот Кирил Пецаков.

Продолжи со читање

Превентивна активност на СВР Охрид

Post Views: 210 СВР Охрид, денеска на Градскиот плоштад „Св. Климент Охридски” во Охрид ја спроведе заедничката кампања на МВР и Македонскиот полициски синдикат „МВР за граѓаните – заедница, доверба, одговорност”.Целта на овој превентивен проект е доближување на полицијата до граѓаните за суштината, вредностите и карактеристиките на концептот – полициско работење со заедницата, важноста на градењето партнерство помеѓу полицијата и граѓаните, но и механизмите за контрола врз полицијата што придонесуваат за зголемување на нејзиниот кредибилитет и интегритет...

Продолжи со читање

Приведени три лица од струшко за злоставување малолетничка

Post Views: 350 На 25.03.2023 година во ОВР Струга, лишени од слобода се Т.Л.(57), од струшкото село Враништа, Н.К.(69) од селото Драслајца и 17 годишно лице од селото Мороишта, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“.По целосно документирање и расветлување на настанот, ОВР Струга ќе поднесе соодветна пријава – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Денеска ќе биде одбележан Часот на планетата земја

Post Views: 221 Со гаснење на светилките во траење од еден час денеска ширум светот ќе биде одбележан Часот на планетата Земја. Милиони луѓе ширум светот во исто време симболично во своите домови ќе го исклучат осветлувањето во знак на солидарност за планетата Земја.Кон акцијата неколку години наназад се приклучува и нашата земја. Светилките ќе бидат изгаснати во периодот од 20:30 до 21:30 часот по локално време.Часот на планетата Земја е најголемата светска еколошка акција, која секоја година обединува милиони луѓе ширум светот.

Продолжи со читање

Работилница за донесување одлуки со примена на екосистемски услуги

Post Views: 189 Во Музејот на Белчишкото Блато се одржа работилница за донесување одлуки со примена на концептот на екосистемски услуги.На настанот се обрати градоначалникот на Општина Дебрца Зоран Ногачески, кој ја истакна исклучителната важност на Белчишкото Блато, како за општината, така и за регионот, како и ја истакна поддршката во спроведување на вакви проекти.Презентација за концептот на екосистемски услуги одржа проф. д-р Сашо Трајановски, биолог, а дискусијата беше модерирана од проектниот координатор Ѓоко Зороски.Работилницата е во рамките на проектот „Екосистемски...

Продолжи со читање

Основци во посета на Општина Охрид

Post Views: 164 Учениците од трето одделение при OОУ „Григор Прличев“ и учениците од трето, четврто, петто, осмо и деветто одделение при OОУ „Свети Наум Охридски“ од Пештани беа во посета на Општина Охрид.Градоначалникот Кирил Пецаков ги прими младите гости во големата општинска сала и ги запозна со основните информации околу начинот на функционирање на локалната самоуправа, јавните претпријатија и општинскиот совет.Љубопитните ученици поставуваа низа интересни прашања, на кои градоначалникот со задоволство одговараше.Ученичките посети се дел од наставната програма...

Продолжи со читање

Промовирана книгата Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика

Post Views: 192 Денеска беше промовирана книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“ од авторот Димитар Пандев во издание на Општина Охрид.Во името на Локалната самоуправа пред присутните се обрати секретарот на Општина Охрид, Александар Китески кој искажа големо задоволство што е дел од промоцијата на ова значајно издание.Меѓу современите македонски поети, едно од најистакнатите места му припаѓа на поетот  Славе Ѓорѓо Димоски, автор на забележителни книги поезија со густи метафори и слики кои како што нагласува Ефтим Клетников, „се кристално јасни, но во исто време се...

Продолжи со читање

Утре на градскиот плоштад заедничка кампања на МВР и МПС

Post Views: 284 Утре, 25 март (сабота) 2023 година, во 12 часот на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски”, претставници од СВР Охрид ќе присуствуваат на промовирање на заедничката кампања на МВР и МПС, „МВР за граѓаните – заедница, доверба, одговорност”.Целта е доближување до граѓаните за суштината, вредностите и карактеристиките на концептот – полициско работење со заедницата, важноста од градењето партнерство помеѓу полицијата и граѓаните, но и механизмите за контрола врз полицијата што придонесуваат за зголемување на нејзиниот кредибилитет и инт...

Продолжи со читање

Продолжува субвенционирањето на организиран странски туристички промет

Post Views: 170 Пред македонскиот туристички сектор тимот на вработени во АППТ-Струга, Комисијата за субвенционирање на странски организиран туристички промет денес ги презентираа можностите за субвенционирање. Освен за начинот, видот и висина на субвенциите се одговараше на прашања за најчестите пропусти при доставување на потребната документација и поднесени барања.Директорот на АППТ д-р Љупчо Јаневски најави дека 99 проценти од исплаќањето на субвенциите се реализирани во 2022 година и дека во 2023 се исплатени околу 18 милиони денари, се очекува оваа динамика да продолжи...

Продолжи со читање

Одржан Саем за сезонско вработување на средношколци и студенти

Post Views: 422 Средношколците и студентите кои бараат сезонска работа, имаа можност да се запознаат со понудата на дел од хотелите на охридско-струшката ривиера и да стекнат драгоцено искуство  работејќи некоја од професиите во туризмот. Касарна Хаб денес го организираше Саемот за сезонско вработување на средношколци и студенти. Заинтересираните средношколците велат, потребни им се сопствени примања, не сакаат повеќе да зависат од родителите, а  работното искуство со кое ќе се стекнат им е поважно од примањата. Нивен прв избор се големите хотели, бидејќи мислат дека овие работодавачи...

Продолжи со читање

Мој ДДВ прилагодена на повисокиот лимит

Post Views: 212 Управата за јавни приходи информира дека е извршено прилагодување на апликацијата МојДДВ согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност за физички лица објавен во Сл.весник на РСМ бр.65/2023 објавен на ден 23.03.2023 година.Ова значи дека сите корисници на МојДДВ, ќе треба да ја превземат новата верзија на апликацијата од Playstore, Appstore и Huawei appgallery. Измените веќе се видливи во апликацијата МојДДВ во верзијата 2.1.6. Исплатите со зголемен максимален износ од 2.100 денари по корисник за скенираните фискални...

Продолжи со читање