Skip to main content

Автор: инфодеск

Огревно дрво на рати за пензионерите од регионов

Post Views: 127 Пензионерите од Охрид и Дебрца иако поспоро поради големата побарувачка, сепак навремено се снабдуваат со огревно дрво, информираат од Здружението на Пензионери на Охрид и Дебрца.Ние како здружение на овој план, сме поорганизирани од многу други здруженија во земјава, бидејќи за подобрувањето на животниот стандард, имаме формирано и Клуб на пензионери согласно Законот за трговски друштва преку кој клуб на одреден број рати ги снабдуваме пензионерите со огревно дрво и со други одредени артикли – истакна Ѓорѓи Трпчески, претседател на ЗП на Охрид и Дебрца.Покрај...

Продолжи со читање

Работилница за климатски промени во Охрид

Post Views: 107 Од денеска до 21-ви октомври Охрид ќе биде домаќин на работилница од проектот „Градење климатски отпорна иднина: развој на капацитети за адаптација на климатските промени и управување со ризици од катастрофи во избрани локалитети назначени од УНЕСКО на Југоисточна Европа“.Работилницата е организирана од страна на Регионалното биро за наука и култура од Европа во соработка со Националната комисија за УНЕСКО од Македонија и на неа ќе учествуваат експерти за климатски промени, заштита, промоција на Биосферни резервати и локалитети на светско наследство.На воведната...

Продолжи со читање

Во сообраќајка кај Буково повредени 6 лица

Post Views: 275 На 16.10.2022 во 13:30 часот, на магистралниот пат Охрид-Ресен, кај превојот „Буково”, се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „сузуки”, управуван од Д.Ѓ.(20) од Охрид, мотоцикл „сузуки”, управуван од Д.А.(21) од Охрид, двата со охридски регистарски ознаки, и патничко возило „поло”, со битолски регистарски ознаки, управувано од С.П.(59) од битолското село Бистрица. Во несреќата, двајцата мотоциклисти се здобиле со тешки телесни повреди, додека Е.К.(19) од Охрид, сопатник на првиот мотоцикл,...

Продолжи со читање

Вевчани во 100 приказни за зелени дестинации

Post Views: 324 Општина Вевчани соопшти дека со проектот за развој на одржлив туризам „Vevcani Green” е вклучена во натпреварот 100 приказни за зелени дестинации, Top 100 Good Practice Stories на Green Destinations.Секоја година, натпреварот собира одржливи туристички приказни и добри практики од дестинации ширум светот за да бидат споделени како инспиративни примери, а дестинациите добиваат признание за решенијата што ги имплементирале како одговор на предизвиците и проблемите со кои се соочуваат. Со оглед на тоа што туристичкиот сектор се соочува со многу предизвици во изминатите...

Продолжи со читање

Меѓународна манифестација Анте Поповски-Антево перо

Post Views: 135 На 20 октомври во Музејот на македонската борба за самостојност во Скопје, со почеток во 19:45 часот, ќе се случи централниот настан од годинешното, петто по ред јубилејно издание на Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“.Манифестацијата се одржува во чест на творештвото на бардот на современата македонска поезија, академик Анте Поповски и е поддржана со програмата за 2022 година на Министерството за култура на Република Северна Македонија.По поздравното обраќање до присутните на директорката на Музејот, г-ѓа Даниела Николова,...

Продолжи со читање

НАТО почнува со нуклеарни вежби во Европа

Post Views: 168 Вооружените сили од 14 земји-членки на НАТО денеска почнаа годишна вежба за симулирање на одбраната на територијата што ја покрива Алијансата користејќи нуклеарно оружје.Во вежбите, наречени „Steadfast Noon“, учествуваат 60 авиони, вклучувајќи борбени авиони, авиони за надзор и полнење гориво, како и бомбардери Б-52 од САД, кои ќе летаат од Северна Дакота, според НАТО.Вежбата ќе продолжи до 30 октомври, соопштија од Алијансата. Вежбата е редовна, се одржува секоја година и нема директна врска со настаните околу војната во Украина, објасни минатата недела генералниот...

Продолжи со читање

Минибус падна во провалија кај Ваљево

Post Views: 196 Едно лице загина, а 17 се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи вчера кај браната Ровни, кога минибус падна од карпа кај Ваљево.Како што дознава Курир.рс, до несреќата дошло кога возачот на минибусот излегол од возилото за да го праша обезбедувањето на браната за преминување на браната Стубо – Ровни.Најверојатно, возачот не ја повлекол рачната сопирачка, па минибусот по стрмна карпа се придвижил и се превртел.Според сознанијата и последните информации, повредени се дури 17 патници. На извлекување на повредените работеле 6 пожарникари-спасувачи...

Продолжи со читање

Реализиран проектот Чисто езеро светла иднина

Post Views: 121 Во рамките на проектот „Чисто езеро-светла иднина“ кој има за цел подигнување на еколошката свест изработен е видео спот преку кој младите испратија силни и јасни пораки за здрава и чиста животна средина.Изминатите пет месеци во рамките на проектот поддржан од Министерството за животна средина и просторно планирање се одржаа низа активности, еко-акции за чистење на крајбрежјето на Охридското езеро, мапирање на еколошки чисти плажи, подводно чистење како и панел дискусија на која беше потенцирана важноста за здрава и чиста животна средина.На повеќе плажи...

Продолжи со читање

Ден на борба против гладта

Post Views: 117 Во животот, на луѓето им се случуваат немили настани како губење работа, болест во семејството, губење на близок член, природни катастрофи како поплава, пожар… и сл. и истото повлекува финансиски проблеми кои го нарушуваат секојдневното живеење и тогаш приоритетите се менуваат.Тогаш храната е најголем приоритет кој треба да се обезбеди, а потоа да се соберат сили и да се надминат и другите потешкотии. Дополнителна закана за најранливите лица и семејства е енергетската криза со што се продлабочи несигурноста во обезбедување и подготовка на храна. Социјално...

Продолжи со читање

Денеска езерско дерби Охрид-Караорман

Post Views: 165 Денеска со почеток во 14 часот на градскиот стадион „Билјанини извори“ ќе се одигра долгоочекуваното градски дерби помеѓу екипите на ГФК Охрид Лихнидос и ФК Караорман.Натпреварот е во рамки на 8-то коло од Втората македонска фудбалска лига.Двете навивачки групи се подготвени и мобилизирини за следење на одличен фудбалски натпревар.А кој ќе биде крајниот резултат на натпреварот Охрид-Караорман, останува да видиме…

Продолжи со читање

Амбасадори од Косово во Охрид и Струга

Post Views: 133 Информативно патување во Струга и Охрид на петнаесетина амбасадори од Косово во реализација на амбасадорката Шпреса Јусуфи и Агенција за промоција и поддршка на туризмот.Гостите чиј домаќин беше директорот на Агенцијата за туризам Љупчо Јаневски се запознаа со убавините на двата туристички центри.Тие ги посетија главните културно-историски споменици, црквата Св. Богородица Перивлепта, музејот на икони, куќата на Робевци, се запознаа со изработката на охридските бисери, а имаа и презентација на производството на хартија. Туристичката дипломатија многу...

Продолжи со читање

Петнаесет години без Тоше Проески

Post Views: 210 Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред 15 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.Тодор Проески – Тоше е роден на 25 јануари 1981. и својот музички талент го покажал уште како петтоодделенец на фестивалот „Златно славејче“ (1992) каде испеал песна на влашки јазик. Музичката кариера ја почна со победата на „Мелфест“ во Прилеп, во 1997. година, и оттогаш настапуваше на сите значајни фестивали во земјава и регионот, а во 2004-та ја претставуваше Република Македонија на Евровизија...

Продолжи со читање