Skip to main content

Автор: инфодеск

Пронајдена марихуана, приведени две лица

Post Views: 169 На 22.03.2023 околу 18:00 часот, полициски службеници од СВР Охрид ги приведоа С.Ѓ.(38) и Х.Г.(40), двајцата од Охрид.При преглед во патничко возило „опел астра” со охридски регистарски ознаки, во кое се превезувале, била пронајдена и одземена марихуана. По целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава – информираат од СВР Охрид.

Продолжи со читање

Денес Париз ќе биде центар на странската македонистика во светот

Post Views: 143 Денес Париз ќе биде центар на странската македонистика во светот, по повод 50 години Лекторат по македонски јазик на престижниот Национален институт за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО) – најстариот активен лекторат по македонски јазик. Значајниот јубилеј за македонистиката и за македонската држава и култура ќе се чествува со голем меѓународен симпозиум на ИНАЛКО. Со учесници од седум држави – странски македонисти и слависти, универзитетски професори – лингвисти, книжевни истражувачи и културолози, книжевни преведувачи и поети. Почитувачи на македонскиот јазик,...

Продолжи со читање

Сообраќајна несреќа во близина на Климештани

Post Views: 257 На 22.03.2023 во 12:30 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на влез за с. Климештани, општина Дебрца, патничко моторно возило „опел” со охридски регистарски ознаки, управувано од С.М.(60) од Охрид, изгубило контрола и излетало надвор од коловозот.Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката Ф.Х.А.(62) од Охрид констатирани во болницата „Св. Еразмо” во Охрид. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Охрид – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Донесување на одлуки со примена на концептот на екосистемски услуги

Post Views: 121 Во организација на Здружението за екологија и туризам „Екотуризам 2016” денеска ќе се одржи работилница: „Донесување на одлуки со примена на концептот на екосистемски услуги“.Работилницата е во рамките на проектот „Екосистемски услуги од Белчишко Блато и еколошка едукација“ (Belchishta Wetland Ecosystem Services & Environmental Education (BW-ESEE)“, кој започна на 1-ви декември 2022 годинаи ќе трае до 1-ви октомври 2023 година.Целта на проектот е да ги идентификува најзначајните екосистемски услуги кои се добиваат од блатото, за да се интегрираат во донесувањето...

Продолжи со читање

Кривична за скопјанец кој ширел говор на омраза на фејсбук

Post Views: 168 СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.С.(36) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.Тој, по објавен текст од еден портал поставен на социјалната мрежа „Фејсбук”, постирал коментар со што промовирал и поттикнувал омраза и насилство – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Григор Прличев во компаративен клуч

Post Views: 134 Во пресрет на 25-ти март, денот на кој големиот поет и преродбеник Григор Прличев во 1860 година во Атина за поемата „Сердарот“ бил награден и овенчан со ловоров венец НУ Библиотека „Григор Прличев“ и ќерката на академик Милан Ѓурчинов, проф. д-р Анастасија Ѓурчинова во петок на 24-ти март организираат книжевен настан под наслов: „Григор Прличев во компаративен клуч“.Со ова случување продолжува чествувањето по повод 130 години од  смртта на Прличев, но и одбележувањето на 95 годишнината од раѓањето на Милан Ѓурчинов. Не случајно за првпат за јавноста се отвора...

Продолжи со читање

Вевчани стана првата зелена приказна во земјава

Post Views: 336 Општина Вевчани стана првата зелена приказна во земјава, дел од престижната листа на најдобрите топ 100 зелени дестинации за 2022 година во светот.Беше избрана на натпреварот „Top 100 Green Destinations“ при што се избираа одржливи туристички приказни и добри практики од дестинации ширум светот кои ќе бидат инспиративни примери.Клучното на овој епитет и признание е развој на еко одржлив туризам и подигнување на свеста за заштитата на природата.Заштитеното подрачје опфаќа голем дел и од планинскиот појас така што сите активности кои ќе се одвиваат, односно...

Продолжи со читање

Струшката библиотека ги заштитува вредните книжевни збирки

Post Views: 173 Струшката библиотека ги заштитува вредните збирки. Роднокрајната збирка за историјата на општина Струга и единствената збирка на Струшките вечери на поезијата ќе бидат под специјален режим на чување. Се подготвува засебен простор каде ќе бидат исполнети условите на потребната температура, влага и светлина. Приоритет е заштита на вредните историски наслови.Дополнително, со 200 илјади денари годинава ќе се збогати книжниот фонд, подеднакво ќе се набавуваат книги на македонски и албански јазик.Ние мора тие примероци да ги зaштитиме бидејќи се дел од националната...

Продолжи со читање

Судијата Стрезоски го демантира Џепароски : Повредите на тужителот не биле од пад во шахта

Post Views: 357 Судијата Богоја Стрезоски ги демантира изјавите на Илија Џепароски, кој тврди дека паднал во отворена шахта, а наместо отштета од ЈП „Нискоградба“ треба да плати 200 илјади денари за судски трошоци.Барал оштета, ќе ги плати судските трошоциСтрезоски во телефонска изјава вели во текот на судската доказна постапка не се утврдило дека повредите на Џепароски настанале од пад во шахта. Самите фотографии, кои ги доставил тужителот до судот, од шахтата покажале дека таа не била отворена и длабока за при пад да се стекнат такви повреди. Стрезовски вели тужителот...

Продолжи со читање

МВР и ЗНМ со протокол за безбедност на новинарите на интернет

Post Views: 151 Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска оствари работна средба со работната група на Здружението на новинарите на Македонија, предводена од претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, на која беше промовиран изработениот протокол за безбедност на новинарите на интернет, со фокус на новинарките.Како резултат на изработката на овој протокол, меѓу другото, во МВР е назначено лице – контакт-точка за интернет-заканите кон новинарите и воопшто, медиумските работници. Протоколот нуди практични чекори како новинарите да постапат кога ќе бидат предмет...

Продолжи со читање

Се укинува вонредното учење во средните медицински училишта

Post Views: 300 Средно образование за медицинска сестра, фармацевтски техничар и за други профили од здравствена струка повеќе нема да може да се завршува вонредно. Од Министерството за образование и наука велат дека до училиштата кои имаат насоки од здравствена струка е испратен допис со кој се бара запишувањето вонредни ученици да се стави во мирување.Од Министерството не ја прецизираат причината за оваа одлука, само нагласуваат дека таа е донесена за да се заштитат националните интереси.МОН испрати допис до сите училишта во кои се реализира здравствена струка, дека запишувањето...

Продолжи со читање

Се обележува хоризонталната сообраќајна сигнализација

Post Views: 227 Започнаа активностите за обележување на хоризонталната сообраќајна сигнализација на територија на Општина Охрид.Активностите се дел од програмата за работа на одделението за сообраќај. Средствата за оваа намена изнесуваат 480 000 денари – информира градоначалникот Кирил Пецаков.

Продолжи со читање