Skip to main content

Автор: инфодеск

Министерството за животна средина и АДКОМ потпишаа Меморандум за соработка во Охрид

Post Views: 130 Вчера во Охрид министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова и претседателот на Здружението на даватели на комунални услуги на Република Северна Македонија – АДКОМ, Пеце Милевски потпишаа Меморандум за соработка со кој ja потврдија соработката меѓу двете институции.Министерството за животна средина и просторно планирање и АДКОМ се долгогодишни партнери со заеднички утврден интерес за остварување на меѓусебна соработка, изразена преку размена на стручни и апликативни мислења и практики од областа на управувањето со водите и отпадот. Потпирајќи...

Продолжи со читање

Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика

Post Views: 258 Во издание на општина Охрид, деновиве од печат излезе книгата „Славе Ѓорѓо Димоски во книжевната критика“ од авторот Димитар Пандев.Во книгата на 370 страници се поместени осврти, текстови и други објави од книжевната критика за поезијата, книгите и творештвото на овој истакнат охридски и македонски поет, кои се напишани од страна на врвни писателски имиња од Македонија од странство.Славе Ѓорго Димоски продолжува да твори. Овој преглед е само мал заглед во она што критиката љубопитно го кажала за него, зошто не е тој обичен, секојдневен поет. Има нешто митско...

Продолжи со читање

Лидија Вукичевиќ повторно во Охрид

Post Views: 392 После големиот успех со претставата „Чекајќи го министерот”, мега популарната актерка Лидија Вукичевиќ на 31-ви март повторно во Охрид со урнебесната македонско-српска хит комедија „Обвинителка”. Центар за култура „Григор Прличев“, почеток 20 часот. Картата ќе чини 200 денари.Автор: Огнен Неделковски Режија: Сашо РистовскиВо претставата играат : Лидија Вукичевиќ, Магдалена Ризова-Черних, Сашо Ристовски, костимографија: Елена Лука, сценографија: Крсто Богојевски, музика: Мишел Трајковски.Во претставата се зборува на македонски и српски јазик....

Продолжи со читање

Општина Охрид потпиша Меморандум за соработка со ЗПИРМ

Post Views: 122 Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков и претседателката на Здружението на професори по италјански јазик, ЗПИРМ м-р Бранка Гривчевска потпишаа меморандум за соработка.Меморандумот се темели на взаемен интерес на Општина Охрид и на здружението за остварување  на долгорочна образовна, научна, културна, јазична и апликативна соработка. Целта е преку заеднички активности да се промовираат италијанскиот јазик и култура во Општина Охрид.Соработката ќе се остварува преку заеднички проекти од образовен, културен, развоен, истражувачки и научен карактер, различни...

Продолжи со читање

Бројот на корисници на Мој ДДВ постојано расте

Post Views: 186 Со измената и дополнувањето на Законот за враќање на дел од ДДВ-то на физичките лица  се овозможи зголемување на максималниот износ на враќање на дел од ДДВ изразен во фискални сметки од 1.800 на 2.100 денари за едно тромесечје. Oва се измените што беа најавувани и изгласани во Собранието и ќе важи од 1 јануари 2023 година. Ова значи дека наместо досегашниот износ од 1.800 денари по лице, повратот на средства може да достигне 2100 денари за едно тромесечје.Како што соопштија од УЈП за Бриф.мк, првите зголемени суми, корисниците на апликацијата МојДДВ можат веќе...

Продолжи со читање

Во вторник започнува исплатата на мартовските пензии

Post Views: 165 Владата на последната седница донесе одлука со која на банките им се препорачува предвремено да ја започнат исплатата на пензиите.Според планот за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.03.2023 година (вторник); за пензии со висина 11.001 – 14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.03.2023 година (среда).Додека пак за пензии со висина 14.001 – 18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.03.2023 година (четврток) и за пензии со висина над 18.001 денари, исплатата да се изврши на 31.03.2023 година (петок), рекоа од Владата.

Продолжи со читање

До крајот на неделава стабилно и потопло

Post Views: 152 До крајот на неделава времето ќе биде стабилно со пораст на дневната температура, освен во сабота, кога кон крајот на денот ќе има услови за локален дожд и ретки грмежи, соопшти УХМР.Позначителна промена на времето се очекува во почетокот на следната недела, проследена со зголемена облачност, врнежи од дожд, засилен ветер и опаѓање на температурата.

Продолжи со читање

Европска регионална конференција на Интерпол во Охрид

Post Views: 286 Владата ја разгледа и усвои информацијата од Министерството за внатрешни работи за организирање на 50-тата Европска регионална конференција на Интерпол, во мај 2023 година во Охрид.Ваква конференција на Интерпол се организира за прв пат во земјава, а се совпаѓа со 100 годишнината од постоењето на Интерпол и 30-годишнината од зачленувањето на нашата држава во Организацијата на криминалистичка полиција.МВР на Македонија, одржувањето на 50-тата Европска регионална конференција на Интерпол го смета за еден од најголемите и најважните настани кои ќе бидат реализирани...

Продолжи со читање

Свети 40 Маченици-Младенци

Post Views: 305 Младенци — еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера.Се слави на 22 март, тоа е  празник на пролетта па така младите го празнуваат како свој ден, ден на младоста, љубовта и убавината.За Младенци се врзуваат многубројни обичаи, уште од минатото. На овој ден, жените станувале рано и меселе 40 колачиња, кои симболизираат долг, благ и среќен живот. Колачињата ги печеле и премачкувале со мед. Гостите што доаѓаат во домот...

Продолжи со читање

Хуманитарен настан Сите за Бојан на 9-ти април во Струга

Post Views: 194 Во недела на 9-ти април со почеток во 19 часот во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе се одржи хуманитарен настан „Сите за Бојан“.Ќе настапат Balkan Jam, Drum & Scratch RootBoy & Aleksandar, Ѓоко Танески & The Band, Студио за танц „Бах“ и Стенд ап комичарот и актер Бојан Велевски.Картата ќе чини 150 денари, а ќе биде поставена и кутија со донации.

Продолжи со читање

ЈП Колекторски систем го честита Светскиот ден на водите со силна порака

Post Views: 162 Денес, 22-ри март, се одбележува Светскиот ден на водите. ЈП Колекторски систем на граѓаните им го честита денот со силна порака за подигнување на еколошката свест кај народот и зачувување на чистотата на природата и водите. Охрид, како град распослан на вода, се гордее со можноста да биде нарекуван град на Охридското Езеро, велат од ЈП Колекторски систем.ЈП Колекторски системи е јавно претпријатие, чие поле на работа и интерес се токму водите. Од 2019 година, кога од Владата беа доделени 4,2 милиони евра отпочна санацијата после 40 години неодржуван колектор....

Продолжи со читање

Претставник на УСАИД во посета на Општина Дебрца

Post Views: 193 Градоначалникот на Општина Дебрца Зоран Ногачески и преставници на општинската администрација остварија работна средба со преставник од УСАИД во врска со проектот за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите во соработка помеѓу општините и приватниот сектор.На работната средба се разгледуваа можности за зајакнување на капацитетите на општината за проширување на соработката со приватниот сектор, можностите за инвестирање на територија на општина Дебрца, како и разгледување на можноста за формирање на локален економски совет и надоградување на стратешкиот...

Продолжи со читање