Skip to main content

Автор: инфодеск

Владата ги замрзна цените на јајцата и оризот

Post Views: 159 Владата донесе одлука за понатамошно замрзнување на цените на основните производи и ги замрзна цените јајцата и оризот, со што нивото на нивните највисоки цени треба да останат на нивото на цените кои се применувале на 15 март 2023 година, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски. Овие цени треба да важат до 30 април 2023 година.Тој додаде дека трговците кои се регистрирани за вршење на трговска дејност имаат обврска редовно да прибавуваат и да продаваат свежи јајца во количини што редовно се прибавувале во јануари и февруари 2023 година.Во изминатиот...

Продолжи со читање

Светскиот ден на лицата со Даунов синдром одбележан во Струга

Post Views: 166 35-годишниот Игор Шајноски од Струга е првиот вработен продавач на списанието „Лице в лице“. Момчето со Даунов синдром, кое една деценија е одговорен на висина на задачата, денес важи за  најдобар уличен продавач во земјава.Игор ги побива стереотипите, тој располага со исклучителни комуникациски способности. Рамо до рамо со своите колеги, вработените во Центарот за поддршка на лица со попреченост „Порака Нова“, докажува дека попреченоста не е препрека на патот на успехот и инклузија во општеството.Подобрување на мојот живот, како јас опстанав да бидам самостоен,...

Продолжи со читање

Офанзива со цветни бомби на првиот ден на пролетта

Post Views: 263 Денеска на првиот ден на пролетта низ целата држава се реализираше акцијата „Фрли цветна бомба“. Иницијатор е Сезер Акин производител на органска храна од Охрид.Организатор е „Слоу фуд Македонија“, а се вклучија локалните слоу фуд конвивиуми, здруженија и училишта. Изминатава недела се подготвуваа цветните бомби. Тоа се топчиња составени од комбинација на компост, глина и семиња. А денеска истите се фрлаа на локации, ниви или покрај патишта.Време е да направиме индивидуален чекор за нашата околина. Македонија ќе цвета со нашата љубов. Предизвикот „Пролетна...

Продолжи со читање

Кочовски изврши увид на градежните активности во детската градинка

Post Views: 178 Градоначалникот на Општина Вевчани Спасе Кочовски денеска изврши увид на градежните активности кои се изведуваат во ЈОУДДГ „Планински цвет” во Општина Вевчани.Се работи на комплетна реконструкција на кујната во детската градинка. Проектот е во соработка со Центарот за развој на Југозападен плански регион – информира Кочовски.

Продолжи со читање

Градскиот стадион ќе биде затворен за користење

Post Views: 398 ЈП „Билјанини Извори” ја известува јавноста, посебно фудбалската, дека од четврток 23-ти март до 31-ви март градскиот стадион „Билјанини Извори” (фудбалскиот терен) ќе биде затворен за користење. Месец март вообичаено е месец кога се вршат активности поврзани со фудбалскиот терен, а се со цел, подобрување на условите за тренирање и натпревари на фудбалските тимови. Вработените во одделението градски стадион од четврток ќе започнат со реализација на предвидените активности и тоа аерификација, ѓубрење и садење на трева – информираат од ЈП „Билјанини...

Продолжи со читање

Лола Астанова

Светски познатата Лола Астанова со концерт во Скопје

Post Views: 742 Светски познатата пијанистка Лола Астанова на 2-ри јуни ќе настапи во Македонската Филхармонија. Единствена по својот музички израз, позната по иновативната аудио-визуелна изведба на пијано, екстремниот број следбеници на социјалните мрежи, но и голем број обожаватели ширум светот, Лола на Скопје ќе му приреди, ексклузивен и интимен концерт, вели организаторот.Домашната публика ќе има уникатна можност да ужива во еден фасцинантен и емоционален концерт на атрактивната пијанистка, која со нејзиниот талент успеа да го сврти вниманието на великаните, како Андреа Бочели,...

Продолжи со читање

ДЗС : Просечната нето плата за јануари е речиси 34 илјади денари

Post Views: 233 Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2023 година, изнесува 33.943 денари, додека просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен за истиот месец изнесува 50.837 денари, соопшти Државниот завод за статистика.Според податоците на ДЗС, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јануари 2023 година, во однос на јануари 2022 година, изнесува 113.2.Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: транспорт и складирање (23,4%), градежништво...

Продолжи со читање

Влада Урошевиќ добитник на Златен венец на СВП за 2023

Post Views: 186 Академик Влада Урошевиќ (1934, Скопје), македонски поет, прозен автор, критичар, есеист, антологичар, и преведувач е добитник на годинешниот „Златен венец“ на СВП за 2023, објави претседателката на Управниот одбор на манифестацијата, Елизабета Шелева при денешното прогласување на лауреатите во НУБ „Климент Охридски“. Паралелно, со објавата во Скопје, Урошевиќ, како лауреат, денес беше прогласен и во седиштето на УНЕСКО во Париз. Почнувајќи од „Еден друг град“ (1959), објавил десет збирки поезија. Меѓу неговите прозни дела има шест збирки раскази, пет романи,...

Продолжи со читање

ФДУ го одбележува творештвото на Горан Стефановски

Post Views: 147 Факултетот за драмски уметности – Скопје го слави творештвото на нашиот и ваш, единствен Горан Стефановски, со мултимедијална програма под наслов „Тетовирани импресии“, соопштија од ФДУ.Настаните од програмата ќе се одржат од 27 март до 27 април, во организација на факултетот, и со учество на соработници, колеги и новите „наследници“ на Горан – студентите кои ги продолжуваат неговите приказни. Ќе потсетат на творештвото кое претставува бескрајна инспирација за минатите, сегашните и идните генерации на факултетот. Инспирација која нé поттикнува кон подобро и повеќе...

Продолжи со читање

Почина актерот Димче Мешковски

Post Views: 296 Почина Димче Мешковски македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист.Во „Викенд на мртовци“ беше легендарниот Тасе, во „Солунски патрдии“ го играше Секула, а нѐ смееше и како дел од екипата на „Женски оркестар“, „Хихирику“ и многу други.Остварил улоги во многу театарски претстави („Диво месо“, „Солунски патрдии“, „Хамлет од Долно Гаштани“), телевизиски серии („Македонски народни приказни“), радио-драми и хумористични серии („Хихирику“) и играни филмови („Викенд на мртовци“).Својот глас го позајмувал и при синхронизацијата на цртани филмови...

Продолжи со читање

Неексплодирана артилериска граната пронајдена кај Пештани

Post Views: 135 На 20.03.2023 во 12.50 часот во СВР Охрид, пријавено e дека при изведување работни активности на брегот на Охридското езеро, кај населбата Пештани, била пронајдена неексплодирана артилериска граната калибар 100 мм. од непознато потекло.Гранатата безбедно e подигната од претставник на Дирекцијата за заштита и спасување за натамошна постапка. Увид извршија полициски екипи – информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Продолжи со читање

Започна изградбата на ул. Крепо во Вевчани

Post Views: 135 Пред неколку дена се потпиша договорот за изведување на работи за реконструкција на локалната улица „Крепо” во Вевчани.Како што информираше градоначалникот на Општина Вевчани Спасе Кочовски, во текот на вчерашниот ден започна изградбата на оваа локална улица.Инвестициите во обнова на главната локалната патна инфраструктура, додава Кочовски, ќе продолжат и во иднина за што веќе се аплицирани проекти за обезбедување на финансиски средства до различни донатори.

Продолжи со читање