©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: инфодеск

Критична маса

Критична маса Струга

Post Views: 44 Critical Mass Struga – Јуни 2022Нова Критична маса, нов настан со возење велосипеди по струшките улици, по претходниот собир на градскиот плоштад во Струга во петок на 24 Јуни 2022 година во 18:00 часот.Ова нова традиција во нашиот регион, организација на „Critical Mass Struga“, ќе се собереме на градскиот плоштад во Струга, и ќе одиме околу градот секој месец по улиците на Струга.Ова е само почеток на една стара традиција која ќе се повторува секој месец.Целта на оваа активност е да се подигне свеста кај возачите, да се зголеми желбата на граѓаните...

Continue reading

Хеликоптер

Хеликоптер се урна во Западна Вирџинија

Post Views: 22 Шест лица загинаа откако хеликоптер користен за туристички летови се урна на автопат во Западна Вирџинија, јавија локални медиуми.Кога на лице место пристигнала спасувачката екипа, хелихоптерот бил опожарен.Се очекува патот да биде затворен 24 часа за време на истрагата на местото каде се случи трагедијата.Шефот на операции при Управата за итни случаи Логан, Реј Брајант го опиша хеликоптерот како Белл УХ-1Б од времето на Виетнамската војна.

Continue reading

Ногачески презентација Усаид

Ногачески присуствуваше на презентација во Скопје

Post Views: 23 Зоран Ногачески, градоначалникот на Општина Дебрца присуствуваше на презентацијата на успешните меѓународни и домашни практики за ефективно собирање на општинските приходи од сопствени извори. Презентацијата беше во рамки на проектот Strengthening Resource Mobilization Activity – North Macedonia.Дополнително, беа презентирани предизвиците и препораките за подобрување на општинските приходи од сопствени извори и потребата од подобрување на законската рамка за ова прашање. Општина Дебрца како дел од проектот поддржан од USAID North Macedonia ќе има...

Continue reading

Суп регата

101 км на СУП по Дунав, од Нови Сад до Белград

Post Views: 83 Ивона Вељаноска и Владимир Вељаноски основачи на СУП Клуб Охрид, извеслаа 101 км на СУП даски од Нови Сад до Белград како учесници на СУП Регата во Србија.На 18 и 19 јуни 2022 г., заедно со 30 учесници од Србија, Унгарија и Босна и Херцеговина, по околу 14 часа стоечко веслање на даска успешно ги совладаа предизвиците на Дунав. Река која се издвојува со својата природна убавина, прекрасна, понекогаш непредвидлива, никогаш потценета и секогаш возбудлива.СУП регатата беше организирана од СУП ентузијасти – “SUP Daske“, а учествуваа...

Continue reading

Вдиши театар

Седми Вдиши Театар во Охрид

Post Views: 43 Седмо издание на меѓународниот аматерски театарски фестивал „Вдиши Театар.После две пандемиски години пауза, со големо задоволство и возбуда од ЦК Охрид го најавуваат реализирањето на Вдиши театар во рамки на своите програми за промоција на хумани вредности, култура на дијалог и за поттикнување на креативноста на младите.Весна Терзиоска, потпретседател на Општинската организација на Црвен Крст Охрид како дел од организациската структура најавува учество на еминентни уметнички групи кои ќе приредат вистинско уживање за сите сетила, а притоа ќе се...

Continue reading

Заменик амбасадор на Австралија

Пецаков на средба со зам. Амбасадорот на Австралија

Post Views: 23 Заменик амбасадорот на Австралија во Амбасадата во Белград, што ја покрива и Македонија, Филип Андерсон заедно со почесниот конзул на Австралија во Македонија, Зоран Костовски остварија протоколарна средба со градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков.На средбата разговараа за интензивирање на соработката, особено со збратимениот град Волонгог и со Квинбејан со кого Охрид има потпишано протокол за соработка. Заменик амбасадорот изрази задоволство да учествува во процесот на интензивирање на комуникацијата и соработката.Градоначалникот Пецаков, ги запозна...

Continue reading

Тепачка

Охриѓанец нападнал сограѓанин на ул. Димитар Влахов

Post Views: 69 На 21.06.2022 година околу 15:30 часот на улицата „Димитар Влахов” во Охрид нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Н.У.врз Т.В.(56), двајцата од Охрид.Против напаѓачот, ќе биде поднесена соодветна пријава – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Полиција

Две лица нелегално регистрирале возило

Post Views: 59 СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.Ѓ.(37) од селото Мешеишта, општина Дебрца и А.И.(65) од селото Волино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама при добивање кредит или друга погодност”.Двајцата, ги прекршиле одредбите од Законот за возила и нелегално регистрирале половно моторно возило увезено од второпријавениот – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Continue reading

Графички приказ

Се издава урбана опрема за комерцијално користење

Post Views: 48 ЈП „Градски Пазар“ Охрид издава урбана опрема за комерцијално користење и локација за поставување детски реквизити за забава.1а. Урбана oпpeмa за продажба на сувенириУлица Кеј Македонија – Вкупно 5 куќарки, и тоа  урбана опрема 4 м² ,куќарка бр. 16,17урбана опрема 2,2 м² ,куќарка бр. 18,19,20Графички приказ со нумерички ознаки на урбана опрема се дадени во изводот од годишната програма за поставување на урбана опрема за 2022 година бр.19-8085/3 од 13.06.2022.Урбаната опрема ќе се издава период на времетраење од 01.07.2022 до 01.10.2022...

Continue reading

Црн Дрим Струга

Исчезна жена од Струга

Post Views: 67 На 22.06.2022 година во 00:30 часот, А.К.(52) од Струга во полициска станица пријавил дека од семејниот дом се оддалечила неговата сопруга.Се преземаат мерки за нејзино пронаоѓање и расветлување на настанот – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Охрид опен

Меѓународен таеквондо ИТФ натпревар

Post Views: 40 Во сабота, 25-ти јуни во Спортската сала „Билјанини извори“ ќе се одржи Меѓународен таеквондо ИТФ натпревар „Охрид Опен 2022 “ во организација на „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец-Охрид.Учество ќе земат клубови од 8 земји и тоа : Словенија, Хрватска, БиХ, Србија, Македонија, Бугарија, Грција и Албанија.Натпреварот е организиран по највисоки стандарди на Интернационалната таеквондо Федерација, електронско судење, со можност за видео протест, пренос во живо на јутјуб.Задолжен за судискиот систем е г-н Антон Аркхипов, кој е специјален асистент на претседателот...

Continue reading

Пандемија отуѓување

Пандемијата донесе отуѓување

Post Views: 98 Новото нормално – пандемијата со Ковид 19 предизвика отуѓување. Истражувањето кое го спроведуваат социолози и психолози од Филозофскиот факултет покажа дека драстично се изменил односот меѓу луѓето.После две години виртуелен свет, се изгубија исконските вредности за социјализација, прегратките, дружбите, детските игри, а стравот е длабоко вкоренет. Иако мерките се намалени, пандемијата стивнува, траумите сеуште се присутни.Фрапантни се истражувањата, верувајте дека повеќе од 70% одговорија знаете ние си продолживме со виртуелно кафе. Какво...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top