Skip to main content

Автор: инфодеск

Германскиот гитарист Рајхенбах со концерт на „Охридско лето“

Post Views: 29 По маестралниот настап на светскиот виолинист Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија со кој свечено беше отворено 64. издание на фестивалот „Охридско лето“, музичката програма продолжува  вечерва со концерт на Герхард Рајхенбах, еден од водечките германски класични гитаристи.Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 часот.Рајхенбах дебитира како солист во 1980 година во Дизелдорф, а на интернационалната сцена првпат настапува во 1990 година на Фестивалот за гитара во Волос, Грција. Оттогаш, повеќе од 40 години одржува концерти...

Продолжи со читање

„Превенција за заштита од топлотен удар” – превентивно-едукативна кампања на „Ќафасан“

Post Views: 23 Под мотото „Превенција за заштита од топлотен удар”, деновиве, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки „Ќафасан” спроведуваат превентивно-едукативна кампања на македонско-албанската граница. Посебен тим полициски службеници на пешаците, патниците во возилата и автобусите, кои се наоѓаат на граничниот премин и чекаат за премин на државната граница, им делат вода за освежување и низ кратки разговори ги потсетуваат на препораките за заштита од топлотен удар и како да се однесуваат при високи температури. Ги потсетуваат на потребата...

Продолжи со читање

Започна изградбата на повеќенаменско спортско игралиште во населбата „Видобишта“

Post Views: 99 Градоначалникот Кирил Пецаков и премиерот Христијан Мицкоски денеска извршија увид на работните активности за изградба на повеќенаменско спортско игралиште во населба „Видобишта“.Градоначалникот Пецаков истакна дека со изградбата на ова мултифункционално игралиште Општина Охрид продолжува да инвестира во спортската инфраструкура која е од големо значење за правилен раст и развој на најмладите.Игралиштето кое ќе биде наменето за фудбал и ракомет се протега на површина од 1320м2 и на истото ќе биде поставена специјализирана гумирана подлога...

Продолжи со читање

Пуштена во употреба реконструираната улица „7-ми Ноември“

Post Views: 33 Како дел од денешните теренските активности, градоначалникот Кирил Пецаков и премиерот Христијан Мицкоски ја пуштија во употреба реконструираната улица „7-ми Ноември“. Оваа важна сообраќајница е изведена по сите современи стандарди и во голема мера ќе ги подобри условите за учесниците во сообраќајот.Во рамки на проектот за реконструкција извршено е постaвување на нов асфалт на коловозната лента. Изведени се нови тротоарски површини, извршена е изградба на нова велосипедска патека и нова атмосферска канализација во должина од 700м. Поставена е нова...

Продолжи со читање

Седмо издание на Beach Film Festival во Охрид

Post Views: 38 На 17-ти јули (среда) започнува седемото издание на Beach Film Festival во Охрид. До 21 јули Фестивалот нуди богата програма со филмски проекции и музички перформанси на 4 локации во Охрид, и тоа на Плажа Славија, Плажа Сараиште, Брод Армада и Младинскиот културен центар. Ќе бидат прикажани филмови за сите возрасти, вклучувајќи ги и најмалите. Селекцијата на филмови смело ја опишува моменталната состојба на светот, современите проблеми, миграциите, правата на децата, семејствата и врските, велат организаторите.Овогодинешното издание на фестивалот ќе биде отворено...

Продолжи со читање

Ќе се избира нова фирма за до го доизгради затворениот базен во Охрид

Post Views: 110 Ќе се раскине договорот со фирмата која цели 9 години го гради затворениот базен во Охрид. Министерот за спорт, Борко Ристовски најави нов проект за спортскиот комлекс и отпочнување на доградбата на овој значаен објект. Планот е на есен да се избере фирма која ќе има задача во најбрз можен рок да го догради затворениот базен, проект кој долги години го очекуваат охриѓани и спортските клубови.„ Ситуациите кои беа тогаш и ситуациите кои што се денеска не се исти мора да се направи нов проект нова процена колку ке чини завршувањето на базенот во Охрид. Она што јас...

Продолжи со читање

Завршена е санацијата на спортскиот полигон во село Оровник

Post Views: 28 Заврши санацијата на спортскиот полигон во село Оровник, Извршена е санација на заштитните огради од сите страни, поставено е ново рефлекторско осветлување, а ќе бидат набавени и две кошаркарски табли, со обрачи, велат од општина Дебрца.Средствата се обезбедени од Буџетот на општината за 2024 година.

Продолжи со читање

Од денеска се воведува целосна забрана за движење во шумите

Post Views: 25 Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Национални шуми“, даде согласност за воведување на целосна забрана за движење во шумите и шумското земјиште.Ваквата согласност се дава согласно членот 57, став 3 од Законот за шумите, поради зголемена опасност и превенирање од појава на шумски пожари на отворен простор.Целосната забрана за движење во шумите и шумското земјиште се воведува на територијата со која стопанисува ЈП „Национални шуми“, и истата започнува од 15.07.2024 година во терминот од 06:00 до 20:00 часот и ќе трае се до...

Продолжи со читање

Утревечер хуманитарен концерт на Сараиште во спомен и чест на Андреј Лаброски

Post Views: 37 Утре со почеток во 19:00 часот на плажата Сараиште ќе се одржи концерт во спомен и чест на Андреј Лаброски.Влезот е слободен, но ќе биде поставена кутија за донации и целата сума на пари ќе биде донирана за децата од ранливите категории, велат од Вокално инструменталниот состав Билјана.Од ВИС Билјана додаваат сите посетители да си понесат перниче, пешкир или столче за седење бидејќи концертот ќе се одржи на плажа.

Продолжи со читање

Општина Струга: Сите кои поставиле урбана опрема без одобрение да платат за користење на јавниот простор

Post Views: 26 Од Општина Струга ги известуваат сите физички и правни лица што поставиле урбана опрема без Oдобрение или Pешение издадено од Општината, да ги измират обврските према надлежниот орган за користење на јавниот простор. Ова известување е направено врз основа на Програмата за поставување на урбанта опрема на територијата на Општина Струга со бр. 08-5371/11 од 29.12.2023, посочуваат од општината.Додаваат дека на сите лица што нема да постапат во согласност со ова Известување, ќе им биде изречена парична Глоба врз основа на член 161-a и 161-б од Законот за градење,...

Продолжи со читање

Словенечкиот народен театар од Марибор вчеравечер ја изведе монодрамата „Безгрешна“

Post Views: 33 Словенечкиот народен театар од Марибор вчеравечер во предворјето на црквата „Света Софија“ за публиката на фестивалот „Охридско лето“ ја донесе монодрамата „Безгрешна“. Претставата е адаптција на романот на Колм Тоибин за Словенечкиот национален театар од Марибор, сплетувајќи четиринаесет мисловни пејзажи, олтар на љубовта, на загубата, на осаменоста, на потрагата по смисла во раните кои никогаш не исцелуваат. Фестивалската публика уживаше во извонредната актерска игра на Наташа Матјашец Рошкер која ја толкуваше улогата на Марија, мајката на Исус.-Оваа претстава...

Продолжи со читање

Српскиот актер Ѓуричко вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Post Views: 35 Програмата на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со стенд-ап „Шоу биз“ на српскиот актер Никола Ѓуричко што ќе се одржи на сцената „Долни Сарај“ со почеток во 21 часот. Три години по многу успешниот стенд-ап на Ѓуричко „Сè што сакавте да знаете за Џони, но никогаш не смеевте да го прашате“, тој креира ново шоу со наслов „Шоу биз“ кое како претходниот стенд-ап го пишува сам.Овој перформанс доаѓа по речиси три години отсуство од сцената, како негова потреба повторно да биде со луѓе и пред публика.„Шоу биз“ на хумористичен начин раскажува интересни...

Продолжи со читање