©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: инфодеск

Свр Охрид

СВР Охрид денес ќе спроведе боево гаѓање

Post Views: 41 Редовниот состав полициски службеници од полициската станица од општа надлежност при Секторот за внатрешни работи Охрид, денеска (22.06.2022 година) од 09 часот, на стрелиштето „Бејбунар“ ќе спроведе вежбовна активност за боево гаѓање.Оваа активност се реализира со претходен договор и известување до стрелиштето, ловното друштво Охрид, ЈЗУ „Здравствен дом” Охрид и урбаната заедница „Билјанини извори”.Пред почетокот на боевото гаѓање, полициски екипи извршија теренска обиколка и обезбедување на поширокото подрачје на стрелиштето „Бејбунар”...

Continue reading

Општина маркица

Нова хоризонтална сигнализација

Post Views: 34 Општина Охрид како дел од предвидените програмски планови за одржување на сообраќајната сигнализација, во текот на наредните денови ќе реализира активности за хоризонтално обележување на улиците на територија на општината.Активностите ќе се одвиваат во вечерните часови кога на сообракајниците гравитира значително намален број на возила.Се упатува молба до учесниците во сообраќајот да ја почитуваат поставената сигнализација која ќе биде поставена во текот на теренските активности и да ја прилагодат брзината на движење.

Continue reading

Порфириј

Мотивирачки пораки на Порфириј од Охрид

Post Views: 48 Делегација на српската православна црква, предводена од патријархот Порфириј, на покана на архиепископот на  Македонската православна црква  г.г Стефан во посета на Охрид и Струга.По вчерашниот престој во манастирот Рождество на Пресвета Богородица – Калишта каде беше отслужена Доксологија – Славословие, денес во посета на храмот Света Богородица Перивлепта во Охрид, Галеријата на икони, како и други цркви и културно историски споменици.„Гледајќи ги овие свети места, разбираме дека на нашите претходници најважно им било да ја задржат...

Continue reading

Полициски службеници

Казнети 25 возачи кои ја надминале дозволената брзина

Post Views: 26 На 20.06.2022 година од 16 до 21 часот, при спроведени сообраќајни контроли во Охрид, полициските службеници затекнале и санкционирале 25 возачи на патнички моторни возила кои ја надминале дозволената брзина на движење (11-надвор од населено место, 14-во населено место).Контролите во сообраќајот ќе бидат интензивирани на сите патни правци со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот – се вели во соопштението на СВР Охрид.

Continue reading

Полиција

Исчезна малолетничка во Охрид

Post Views: 495 На 20.06.2022 година во СВР Охрид, С.И.(51) од Охрид пријавила дека нејзината малолетна ќерка се оддалечила од семејниот дом.Се преземаат мерки за пронаоѓање на малолетничката – информираат од СВР Охрид.

Continue reading

Охрид градба езеро

Летово забрана за градежни работи

Post Views: 77 Во период од 1-ви јули до 31-ви август годинава, се забранува изведување градежни работи од типот висока и ниска градба, прекопувања на улици, тротоари и патеки на подрачјето на Општина Охрид.Оваа забрана важи за просторот под улица „Туристичка“ до езерото и тоа на потегот од „Билјанини извори“ до реката Даљан, просторот над улица „Туристичка“ во длабочина од 50м и туристичките локации на потегот од каналот Студенчишта до манастирскиот комплекс „Св. Наум“. Одлуката за забрана за изведување градежни работи во летниот период во Охрид е во согласност...

Continue reading

Локалитет Врбник Струга

Археолошки пронајдоци на локалитетот Врбник

Post Views: 28 По повод Денот на Охридското Езеро денес во Струга беа презентирани резултатите од археолошките истражувања на локалитетот Врбник. Пред јавноста беа претставени дел од пронајдените богатиот археолошки материјал, керамика, садови, разновидни бронзени предмети и накит.Досега е истражена само една десеттина од подводниот локалитет, кој е атрактивен и треба да биде достапен за јавноста.Стои отворена можност за отворање на изложба за претставување на пошироката јавност од една страна, а од друга страна дека е репрезентативен и атрактивен локалитет во...

Continue reading

Денот на охридското езеро

Одбележан Денот на Охридското езеро

Post Views: 29 Неповторливата и единствена природна реткост на Охридското Езеро, кое е дел од Листата на светски природни наследства на УНЕСКО е приоритет за сите нас како граѓанско општество, истакна денес на одбележувањето на денот на езерото, градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков.Активната соработка помеѓу Охрид, Струга и Дебрца од македонска страна и Општина Поградец од албанска страна, ја дефинира потребата за вложување на заеднички напори и поставување на база за соработка која ќе биде појдовна точка за напредокот на регионот, посочи Пецаков.Годинава...

Continue reading

Бродче соларен погон

Тим од ОЕМУЦ изработи пловило на соларен погон

Post Views: 134 Христијан Груевски, Евгенија Шулевска, Шефко Асим, Никола Илиоски, Даниел Котоски, Јован Матлиојоски, се тимот од ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ кои го изработија пловилото на соларен погон, а со тоа ја освоија првата награда на државниот натпревар „Предизвик за млади истражувачи 4“. Добиените парични средства од Фондот за иновации и технолошки развој им помогнаа успешно да го реализираат овој интересен и пред се корисен проект.Јас конкретно бев задолжен за осмислувањето на овој проект и за истражувањето на сончевите колектори и нивната издржливост. Ми беше...

Continue reading

Порфириј

Патријархот Порфириј во посета на Охрид и Струга

Post Views: 52 Гледајќи ги светилиштата во охридско-струшкиот регион сфативме дека на луѓето тука најважно од се им било да ја чуваат својата православна христијанска вера, но не само да ја чуваат, туку и да живеат со православната вера, по евангелието, истакна денеска патријархот српски Порфириј по посетата на храмот „Св. Богородица – Перивлепта” и Галеријата на икони во Охрид.Тој нагласи дека при посетата на Струга и Охрид дека имале можност да се поклонат на православните христијански светилишта и да видат што „православните христијани пред многу векови го...

Continue reading

Ковачевски видео средба

Утре одлука за учество на самитот на ЕУ

Post Views: 24 Премиерот Димитар Ковачевски денеска на неговиот официјален Фејсбук профил информира дека во пресрет на претстојниот ЕУ-Западен Балкан самит денеска одржал вонреден состанок на Отворен Балкан заедно со неговите колеги, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама.Разговаравме за националните позиции на секоја од земјите, регионалните перспективи како и за динамиката на евроинтеграцискиот процес. Се согласивме дека по дополнителни интерни консултации, утре претпладне ќе ја донесеме финалната одлука за нашето учество на ЕУ-Западен...

Continue reading

Генерален штрајк

Јавниот сектор од утре на генерален штрајк

Post Views: 25 Сојузот на синдикати на Македонија за утре најави генерален штрајк во јавниот сектор бидејќи, како што нагласуваат оттаму, не се исполнети нивните барања за линеарно зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2.806 денари и враќање на правото за регрес за годишен одмор од 2023 година.На седница на Комисијата за финансирање и буџет вчера не помина амандманот на ССМ на ребалансот на Буџетот со кој требаше да се обезбедат средства за линеарно покачување на платите.Работниците беа сведоци на срамно однесување на пратениците од владејачкото...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top