Skip to main content

Автор: инфодеск

Активно портокаловото ниво за опасност од високи температури

Post Views: 36 Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до крајот на работнава седмица ќе биде активно портокаловото ниво за опасност од високи температури.Во Охрид температури од 18 до 36 степени, со УВ индекс 10.Промена на временската состојба ќе има во петок кога во попладневните часови ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Продолжи со читање

Амбасадорот на Словенија Прескер во посета на Општина Охрид

Post Views: 25 Амбасадорот на  Р. Словенија Н. Е. Грегор Прескер  во придружба на Почесниот  словенечки конзул  со седиште во Охрид, Шенол Ислам беше во прва официјална   посета на Општина Охрид.На работната средба се разгледуваа можностите, проекти на локалната власт од областа на екологијата, животната средина и водоснабдувањето  да бидат поддржани од словенечката влада  со аплицирање на  меѓународни тендери.Двете страни изразија согласност за воведување дирекни авионски линии Охрид – Љубљана особено во летниот период од годината...

Продолжи со читање

Mинистерката за енергетика Божиновска на средба со градоначалникот Пецаков

Post Views: 44 Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков денеска ја прими министерката за енергетика, рударство и минерални суровини Сања Божиновска која беше во прва официјална посета на Општина Охрид.На работниот состанок, градоначалникот Пецаков и министерката Божиновска потпишаа меморандум за соработка.Страните потписнички меѓусебно ќе соработуваат и взаемно ќе укажуваат помош и поддршка со цел размена на информации, податоци, искуства, знаења, едукација и обука како и остварување на други видови на соработка согласно законски утврдената надлежност на дветре страни.Целта...

Продолжи со читање

Претседателката Сиљановска Давкова ги награди најдобрите студенти – дипломци на техничките факултети

Post Views: 45 На свечена церемонија на платото пред црквата „Свети Климент и Пантелејмон“- Плаошник, вчера попладне традиционално беа доделени признанијата Инжинерски прстен. Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, како покровител ги награди најуспешните студенти кои дипломирале на македонските факултети што негуваат инженерски дисциплини.Во своето обраќање на церемонијата на доделување, Сиљановска Давкова, упатувајќи честитки до добитниците на ова престижно признание, ја нагласи исклучителната важност на инженерството во градењето на нашата држава и нејзиното приспособување...

Продолжи со читање

Во вторник општина Дебрца ќе спроведе теристичка (од земја) дезинсекција против комарци

Post Views: 35 Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести ( Сл. весник на РМ 66/2004, 139/2008 и 99/2009, 149/2014 ,150/2015 и 37/2016), а врз основа на одлуката на Советот на Општина Дебрца за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општина Дебрца како општа противепидемиска мерка , Општина Дебрца го издава следното соопштение:Се известуваат граѓаните кои одгледуваат пчели на подрачјето на општина Дебрца дека на ден 16.07.2024 год. (вторник) ќе спроведе теристичка (од земја) дезинсекција со цел уништување на возрасни комарци.Запрашувањето...

Продолжи со читање

Црвен крст Охрид организираше работилница на тема „Младите и науката“

Post Views: 45 На 10.07.2024 г. во просториите на Црвен крст Охрид, по повод 168 годишнината од раѓањето на големиот визионер и научник, Никола Тесла (род. 10.07.1856), се организираше инспиративна, едукативна, онлајн работилница на тема МЛАДИТЕ И НАУКАТА, а со наслов „НИКОЛА ТЕСЛА: НЕГОВИОТ ЖИВОТ, ПРОНАЈДОЦИ И НАСЛЕДСТВО“ во организација на Црвен крст Охрид во партнерство и соработка со организацијата Canadians For Children At Health Risk, од Торонто, Канада, се вели во објавата на Црвен крст Охрид.На онлајн работилницата, младите волонтери од Клубот на млади од Црвен крст...

Продолжи со читање

Театарска претстава „Разгалениот принц“ денес за најмалата публика во Охрид

Post Views: 31 Во рамките на проектот – „Културата расте со децата“, денес со почеток во 20:00 часот на бината кај ТЦ Амам ќе се одржи театарската претстава за деца „РАЗГАЛЕНИОТ ПРИНЦ“.Претставата е детска комедија, со многу едукативни и педагошки елементи кои се од особено значење за децата. Продукцијата е на Театар Хит од Скопје, а играат актерите Магдалена Ризова – Черних, Сашо Ристовски и Бранко Атанасов.Настанот е дел од Програмата за деца на Општина Охрид.

Продолжи со читање

Kонкурс за фестивалот „Охридски староградски средби“

Post Views: 41 Националната Установа Центар за култура „Григор Прличев“- Охрид е организатор на фестивалот ОХРИДСКИ СТАРОГРАДСКИ СРЕДБИ. Фестивалот се оддржува во првата половина од месец септември 2024 година. Сите заинтересирани ансамбли, хорови, групи и поединци што ги негуваат староградските фолклорни традиции можат да аплицираат, да достават пријава за учество на фестивалот на маил адресата од Центарот за култура: centarzakultura_ohrid@yahoo.com / или по пошта на следнава адреса: НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид, ул. “Македонски Просветители” бр. 4, 6000 Охрид,...

Продолжи со читање

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот „Охридско лето“

Post Views: 36 Џулијан Рахлин, еден од водечките светски виолинисти на денешницата заедно со Македонската филхармонија вечерва од 21 часот на Античкиот театар свечено ќе го отвори 64. издание на фестивалот „Охридско лето“.Рахлин е музички раководител на Симфонискиот оркестар на Ерусалим, шеф диригент на симфонискиот оркестар во Кристиансанд и прв гостин диригент на филхармонискиот оркестар во Турку. Повеќе од три децении, неговата кариера го носи на сите светски меридијани како диригент, солист, камерен музичар, педагог и уметнички раководител. Снимките кои критиката ги оценува...

Продолжи со читање

Поради екстремно високите температури Македонија од денес во портокалова фаза

Post Views: 40 Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи, од денес територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза, со максимални температури од 34 до 42 степени.Во Охрид денес сончево и многу топло со мала до умерена локална облечност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 35 степени, а УВ индексот ќе биде 9.

Продолжи со читање

Сцената на Антички театар подготвена за претстави

Post Views: 29 Завршена е припремата на летната сцена, односно извршено е санирање на оштетените делови од дрвената сцена која е изложена на надворешни влијанија. Имено, НУ Завод и Музеј Охрид со помош на граѓани дарители и јавните претпријатија од Општина Охрид ја средија околината на Антички театар и на горните слоеви на бината кои беа најоштетени со голем процент на влага и не беа за употреба. Се констатира дека е потребна нивна итна промена, особено на југозападниот дел од сцената каде оштетувањата беа најголеми. Извршена е промена на подлогота од песок кој беше причинител за...

Продолжи со читање

Денес се слават Светите првоврховни апостоли Петар и Павле – Петровден

Post Views: 30 Денес Македонската православна црква и верниците го одбележуваат Денот на светите апостоли Петар и Павле. Со Петровден завршува еден од четирите повеќедневни пости во годината, кој е врзан за празникот на Апостолите.Апостолот Петар се прославува како образец на цврстата и искрена вера, а Павле како оној кој најмогу се потрудил во проповедањето на распнатиот и воскреснат Исус Христос. Инаку тие, како и сите останати апостоли, имаат свои посебни празници во текот на богослужбеното годишно време.Светиот апостол Петар „Син Јонин, брат на Андреј Првоповиканиот,...

Продолжи со читање