Skip to main content

Автор: инфодеск

Спортскиот арбитражен суд (CAS) одлучи за инцидентот во Белград

Post Views: 141 CAS ја отфрли жалбата на фудбалскиот сојуз на Србија, а ја прифати онаа на Албанскиот, бидејќи не пронајде никакви докази дека Албанците одбиле да го продолжат натпреварот кој беше прекинат поради настанатите нереди. Судот смета дека прекинот настанал поради лоша организација на натпреварот и втрчување на српските навивачи на теренот, кои потоа ги нападнаа гостинските играчи. Спортскиот арбитражен суд (CAS) го прогласи фудбалскиот сојуз на Србија како главен виновник за прекинот, поради кој победата ѝ ја додели на Албанија со службени 3-0. Истовремено CAS го казни...

Продолжи со читање

Легендарниот Ривалдо се врати во фудбалот на 43 години

Post Views: 127 Ривалдо настапи за Моги Мирим, клуб во кој и самиот е претседател, во двобојот во втората лига против Наутико. Ривалдо играше до 68 минута и до неговото излегување гостите водеа со 1-0. Две минути по неговото излегување неговите соиграчи израмнија, а две минути пред крајот на средбата домаќините го постигнаа победоносниот гол. Тоа беше прв победа на Моги Мирим во 11 кола.“По 15 месеци пауза почнав да тренирам и ќе играм повремено. Сакам да ги инспирирам младите играчи да го даваат својот максимум. Ако јас со 42 години можам да играм, тогаш тие мораат многу подобро”,...

Продолжи со читање

Пример за навивачка верност

Post Views: 156 Најдобриот и најголемиот германски ракометен клуб, Кил, се пофали со чудесните резултати од продажба на годишни влезници. Имено, за само пет часа од почетокот на продажбата на влезници за сезоната 2015/16, 5.000 навивачи веднаш ги разграбале, со што бил воодушевен извршниот директор на клубот Торстен Сторм. “Ова е неверојатно! Ова е знак за голем интерес кон нашиот клуб, ова може да се случи само во Кил”, рекол Сторм. Кил бил 20 пати првак на Германија и три пати првак на Европа, а екипата ја сочинуваат врвни светски играчи како што се Дувњак, Ландин, Рене Тофт...

Продолжи со читање

Чиле по прв пат првак на Јужна Америка

Post Views: 150 Аргентина и Лионел Меси повторно останаа со празни раце во големо финале. Откако го загубија финалето на Светското првенство од Германија, сега го изгубија и финалето на Копа Америка од Чиле. На националниот стадион во Сантијаго, пред 49.000 гледачи, Чиле славеше со 4-1 по изведување на пенали, а во регуларниот дел по 120 минути резултатот беше 0-0. За Аргентина пенали промашија Игуаин кој стрелаше високо над голот и Банега на кого Браво му го одбрани пеналот. Само Меси погоди, а преостанатите изведувачи не добија ниту прилика да шутираат. Последниот пенал за Чиле...

Продолжи со читање

Перуанците супериорни во освојување на бронзата

Post Views: 171 Перу пред четири години во Аргентина ја освои бронзената медаља откако во полуфиналето беше поразен од тогашниот првак на Копа Америка Уругвај, а потоа славеше против Венецуела. Овој пат ривал во натпреварот за третото место беше Парагвај, финалистот од Аргентина во 2011 година. Перу беше подобар на теренот, но не успеа да го скрши противникот во првите 45 минути. Помалку од 180 секунди му беа потребни во продожението на натпреварот со фантастичниот удар од 16 метри, во пад, на Кариљо да го доведе Перу во заслужено водство. Можеа Перуанците да го решат натпреварот...

Продолжи со читање

Нова афера во Реал Мадрид

Post Views: 265 Сезона без освоен трофеј, што за Реал е рамно на дебакл, ги потенцираше бројните проблеми кои во текот на целата сезона се јавуваа во соблекувалната на кралскиот клуб. По големата бура која се крена околу работата на лекарската служба на Реал и одлуката на претседателот Перез, и покрај негудувањата на најголемите ѕвезди, меѓу нив и Роналдо, да го остави на чело својот пријател др. Хесус Олмо, се појави нова афера во лекарскиот тим на Реал. Имено, на адреста на Реал Мадрид и до најголемите шпански медиуми пристигнало протестно писмо на CFCM факултетот за професионални...

Продолжи со читање

Аргентина со шест погодоци до финале на Копа Америка

Post Views: 155 Фудбалската репрезентација на Аргентина на импресивен начин се пласира во финалето на Копа Америка откако во полуфиналето го декласира Парагвај со 6-1. Головите за Гаучосите ги постигнаа Маркос Рохо (15), Хавиер Пасторе (27), Анхел Ди Мариа (47,53), Серхио Агуеро (80) и Гонзало Игуаин (83), додека стрелец за Парагвај беше Лукас Бариос (43).  Лионел Меси повторно не се запиша во листата на стрелците, но беше еден од најдобрите играчи на натпреварот. “Беше тоа наш најдобар натпревар на првенстовто. Не постигнувавме голови бидејќи не игравме добро. Но, против Парагвај...

Продолжи со читање

Чиле е првиот финалист на Копа Америка

Post Views: 154 Јунак на двобојот беше Едуардо Варгас кој со два погодоци, од кој едниот ќе биде во конкуренција за најдобар на годината, ги внесе Чилеанците во финале, по прв пат по 28 години. Иако настапува уште од 1916 година, Чиле ќе се обиде да го освои првиот наслов на Копа Америка. Перу беше рамноправна екипа, дури еднаш ја погоди и стативата во првите 20 минути. Но, тогаш Карлос Замбрано поради невнимателен старт доби втор жолт картон односно црвен, а потоа Чиле започна да ја плете мрежата околу перуанскиот гол, а тоа се исплатеше во 42 минута кога Варгас по одбиената топка...

Продолжи со читање

Ученици од ОУ „Григор Прличев“ во посета на општината

Post Views: 156 Четвртоодделенците од Основното Училиште „Григор Прличев“ денес беа во посета на Општина Охрид.Градоначалникот Кирил Пецаков ги пречека, по што во големата општинска сала ги запозна со начинот на функционирање на локалната власт, статутот и симболите на општината, а одговараше и на бројните прашања од младите гости.Посетите на ученици во Општина Охрид е согласно наставната програма што тие ја изучуваат по предметот општество.

Продолжи со читање

Полуфиналето од соништата Аргентина – Бразил нема да се случи

Post Views: 175 Сите, освен навивачите на Парагвај, се надеваа на полуфинален меч помеѓу Аргентина и Бразил, меѓутоа репрезентацијата на Дунга не успеа без Нејмар да го прескокне незгодниот Парагвај. Иако добро стартуваше во натпреварот, Бразил за време на сите 90 минути беше поприлично блед, односно Парагвај беше подобар и заслужено избори полуфинале.Да потсетиме дека најдобриот бразилски фудбалер Нејмар немаше право на настап бидејќи во 2 коло од групите заработи црвен картон поради дивјачко однесување и беше казнет со 4 натпревари неиграње.Бразилците поведоа во 15 минута со голот...

Продолжи со читање

Во трилер завршница Аргентина во полуфинале на Копа Америка

Post Views: 153 Регуларниот дел на натпреварот, како и дополнителните 30 минути од продолженијата завршија без погодоци, иако Аргентина беше значително подобар противник на теренот. Двете најдобри прилики на натпреварот ги имаа Меси и Агуеро, меѓутоа фантастичниот Оспина во двата наврати ја сочува мрежата на Колумбија. Колумбија во овој натпревар имаше јасна цел – да го сочува својот гол. Во тоа и успеа, па победникот на натпреварот мораше да биде одлучен со изведување на пенали. Првите шест изведувачи беа милиметарски прецизни, но потоа настана нервоза. Најнапред за Колубија...

Продолжи со читање

Охриѓанец нападнал полициски службеници

Post Views: 176 На 23.08.2021 година околу 23 часот во СВР Охрид приведен е З.Ч.(58) од Охрид, кој претходно на улицата „Ирeна Мирка Гинова” во Охрид, го нарушил јавниот ред и мир со агресивно однесување кон полициските службеници.Против него ќе биде поднесена соодветна пријава – информираат од СВР Охрид.

Продолжи со читање