Skip to main content

Автор: инфодеск

Манчестер Јунајтед ја премина границата од милијарда евра по вредност

Post Views: 167 Консултантската компанија Brand Finance објави листа на највредните светски фудбалски брендови Како што пишува Goal.com, Манчестер Јунајтед е првиот клуб во историјата на фудбалот кој ја премина границата од една милијарда евра по својата вредност. Минатата година Јунајтед беше трет на листата највредни клубови во светот, но сега ги премина Баерн и Реал Мадрид. Така, на листата која на крајот на секоја сезона ја објавува угледната консултантска куќа Brand Finance, Манчестер Јунајтед како бренд вреди фантастични една милијарда и 105 милиони евра. “Најголемата сила...

Продолжи со читање

На праг е трансфер бомба од 42 милиони евра

Post Views: 148 Еден од најдобрите играчи на Реал Мадрид, Серхио Рамос, веќе некое време одбива да го потпише новиот договор со клубот, сметајќи дека заслужува поголеми примања од 4,5 милиони евра колку што заработува спрема актуелниот договор кој важи до летото 2017 година.Со чувството дека не го ценат доволно во клубот, Рамос, пишува Guardian, од претседателот Флорентино Перес барал трансфер откако овој одбил да му даде 10 милиони евра по сезона.Целата ситуација ја следи Манчестер Јунајтед чиј менаџер веќе реагирал и понудил 30 милиони фунти (42 милиони евра). Треба допрва да...

Продолжи со читање

Рекорден раст на приходите на најсилните фудбалски лиги во Европа

Post Views: 137 Европскиот фудбалски пазар во сезоната 2013/14 премина 20 милијарди евра приход, благодарение на растот на приходите на клубовите од најсилните пет лиги во Европа (Англија, Франција, Германија, Шпанија и Италија), се наведува во “Годишниот преглед на финансии во фудбалот во 2015 година” на Deloitte.“Трета година по ред клубовите од лигите на петорката бележат раст на приходите, а фудбалот во “живо” и понатаму останува содржина под број еден за сопствениците на правата за емитување, кои се спремни и понатаму да ги плаќаат правата кон клубовите за преноси на нивните...

Продолжи со читање

Италија ја тресат нови фудбалски скандали

Post Views: 145 Италијанската полиција ги стави во домашен притвор претседателот на второлигашот Катанија и уште шестмина други под сомнение дека учествувале во местење натпревари во минатата сезона, пренесува италијанската агенција Ansa.Обвинителството ги терети претседателот на Катанија, Антонио Пулвиренти, потпретседателот Пабло Косентино, поранешниот спортски директор Даниеле дел Кари, некои менаџери на играчи и сопственици на обложувалници дека нуделе пари на своите ривали за во завршните кола од сезоната да го сочуваат статусот прволигаш односно останување во првата лига на...

Продолжи со читање

За Нејмар Копа Америка е завршена?

Post Views: 163 Нејмар долго ќе ја памети Колумбија која го чинеше полуфинале на Светското првенство минатата година, а ќе го чини и оваа на Копа Америка. Имено, тој доби парична казна од 10.000 долари и четири натпревари неиграње за националниот тим поради црвениот картон против Колумбија.И додека за последниот чин е виновен самиот тој, за онаа повреда на грбот на Светското првенство не е. Секако дека самиот Бразилец, неговите соиграчи и навивачи нема да ја признаат вината и сметаат дека противничките играчи и судијата константно го провоцирале, а тој на крајот “пукнал” и го доби...

Продолжи со читање

Протест на матичните лекари, примаат само итни случаи

Post Views: 149 Приватни матични лекари од примарното здравство, приватните специјалисти и стоматолози кои имаат договор со Фондот за здравствено осигурување, денеска го почнаа најавениот протест. Докторите ги отворија своите ординации и во текот на денот нема да примаат пациенти, освен итни случаи. Нема да даваат услуги што се нудат преку „Мој термин“, а пациентите кои не сакаат да почекаат за упати и препишување терапии и закажување тестирања, ги упатуваат во ургентните центри – изјави за МИА претседателката на Здружението на приватни лекари д-р Лилија Чолакова Дервишова. Според...

Продолжи со читање

Не постојат оправдувања за кукастиот крст

Post Views: 188 Хрватска може да биде исфрлена од понатамошното натпреварување во квалификациите за Европското првенство во 2016 година, изјавил извршниот директор на FARE Piara Powar. Челникот на организацијата која се бори против расизмот на фудбалските терени вели дека бил потполно шокиран кога го видел кукастиот крст на тревата во Пољуд. “Такво нешто не може да се оправда, без оглед на околностите. Земајќи ги во предвид досегашните казни, дисквалификацијата на Хрватска е сега реална опција. Тоа би било вистинска штета за така квалитетна репрезентација”, рекол Powar за Guardian. Со...

Продолжи со читање

Шест натпревари за НБА титула по 40 години

Post Views: 123 Голден Стејт Вориорс станаа првата екипа по Чикаго Булс од 1991 година која до шампионскиот наслов стигна без ниту еден играч кој веќе играл во НБА финале, а Стив Кер е првиот тренер во историјата на НБА кој стигна до трофејот во првата сезона на клупата на некоја НБА екипа. И во шестиот натпревар екипата која во доигрувањето влезе со најдобар учинок (67-15) го оправда тој статус,  имајќи предност од самиот почеток па до крајот на натпреварот. До новата 83 победа во сезоната Вориорси ги предводеа со по 25 поени најкорисниот играч во сезоната, Стефан Кари, и 31 годишниот...

Продолжи со читање

Хрватска се соочува со дисквалификација од Еуро 2016

Post Views: 147 Како да не беше доволно што Хрватска играше пред празни трибини на Пољуд во натпреварот со Италија за квалификации на Еуро 2016 поради нередите во Милано и нацистичките навивања на мечот со Норвешка, се случи нов скандал во синоќешниот натпревар со појавувањето на нацистичкиот симбол на самиот терен. Италијанските новинари веднаш го воочиле на теренот исцртаниот кукасти крст (свастика) и лавината негодувања неопходно започна. “Има свастика на тревата! Италијанскиот фудбалски сојуз ова го пријави во УЕФА”, напиша новинарот Sebastiano Vernazza. Како што се зборуваше...

Продолжи со читање

Започнува 44 издание на Copa America во Чиле

Post Views: 154 Насловот првак на Јужна Америка освоен пред 4 години во Аргентина ќе го брани Уругвај, кој ќе има тешка задача поради суспензијата на нивниот најдобар играч Луис Суарез, кој е казнет поради инцидентот на Светското првенство кога го гризна италијанскиот одбранбен играч Џорџо Кјелини. Во Чиле со најдобри состави доаѓаат Аргентина и Бразил, кој го води новиот селектор Дунга. Се очекува опасен да биде и домаќинот Чиле кој ги воодушеви љубителите на фудбалот на минатото Светско првенство во Бразил, но и Колумбија која ќе биде посилна со Радамел Фалкао. Репрезентациите...

Продолжи со читање

Неверојатно – Ниту еден играч на Барселона никогаш не ја освоил оваа награда

Post Views: 149 Ла лига пред две сезони воведе награда за играч на месецот, а неверојатен е податокот дека сеуште ниту еден играч на Барселона не ја освоил оваа награда. Дури и феноменалниот Меси не ја освоил оваа награда и му е една од ретките која сеуште му недостасува.Досега се доделени 18 награди за играчите во Примера, а и покрај освоениот “Treble”, оваа сезона се заобиколени сите играчи на Барселона. Единствен член на Барселона кој може да се пофали со ваква награда е Иван Ракитиќ, но тоа му појде од рака кога беше член на Севиља.Кристијано Роналдо, Диего Годин, Карлос Вела...

Продолжи со читање

Анкета за диви депонии во регионот

Post Views: 349 Помогнете ни да ги лоцираме дивите депонии во регионот. Доколку знаете за постоење на нелегална депонија во општините Охрид, Струга, Вевчани и Дебраца или случајно ја затекнете, Ве молиме пријавете ја точната локација. Нашата цел е да ги мапираме сите нелегални диви депонии, кои за жал ги има многу, како и да ги поттикнеме делувањто на Локалните самоуправи, комуналните претпријатија, еколошките организации, но и на граѓанскиот сектор. Да допринесеме сите заедно да се уредат критичните црни еколошки точки, со една единствена цел – чиста и здрава еколошка средина...

Продолжи со читање