Skip to main content

Автор: инфодеск

Нов скандал во Италијанскиот фудбал

Post Views: 147 Само неколку дена пред квалификацискиот натпревар со Хрватска, тамошниот фудбалски сојуз го тресе нов скандал. Италијанската полиција упадна во седиштето на фудбалскиот сојуз, а на мета е потпретседателот Claudio Lotito кој се сомничи за изнуда и илегално финансирање на клубови, пишуваат италијанските медиуми.Lotito е претседател на Лацио, а неговите малверзации се само продолжение на акцијата на италијанската полиција која десет дена пред Еуро 2012 година упадна во кампот на репрезентацијата. Една година подоцна беа претресени просториите на 41 клуб на Серија А...

Продолжи со читање

Почина маестро Александар Џамбазов

Post Views: 330 На 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов. Веста за смртта на Александар ја потврди неговиот син Игор Џамбазов на својот Инстаграм профил. Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 години…од денес, конечно со својата Анче…вечен нека ни е споменот на тебе, маестро мој – напиша Игор. Александар Џамбазов е роден на 3 февруари 1936 година во село Стапар, Војводина. Тој е македонски диригент и композитор. Музичка академија завршил во Белград, а целиот работен век го минал во Македонската радио-телевизија,...

Продолжи со читање

На островото се враќа вистинска атмосфера на трибините

Post Views: 136 По цели пет години молења и преговарања со локалните власти, Селтик на радост на најжестоките навивачи успеа да добие дозвола за враќање на стоечка трибина на Селтик Парк. Тоа нема да се случи од наредната туку од следната сезона кога на стадионот со капацитет од 60.000 седечки места ќе биде прилагодена трибина со таканаречено сигурно стоење.Така шкотскиот клуб од Глазгов, на ирски доселеници, ќе ја отствари големата желба на своите навивачи. Познато е на островото дека многу љубители се разочарани од модерниот фудбал чиј еден од симболите се стадионите со сите седечки...

Продолжи со читање

Мајката на Роналдо запрена на граница со полна торба пари

Post Views: 144 Полицијата морала да ја задржи 61-годишната жена, по професија готвачка, бидејќи од земјата сакала тајно да изнесе сума поголема од дозволените 10.000 евра. Мариа Долорес Авеиро, мајката на најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристиано Роналдо, била запрена на мадридскиот аеродром со 55.000 евра во торба која имала намера да ги изнесе од Шпанија, пишува денешниот шпански весник El Mundo. Мајката на напаѓачот на Реал Мадрид немала објаснување од каде е потеклото на парите па полицијата била принудена да заплени 45.000 евра, по што и било дозволено да замине во родната...

Продолжи со читање

Еден милион луѓе на улиците на Барселона

Post Views: 145 Барселона со победата во Берлин од 3-1 против Јувентус го освои петтиот наслов Европски првак, а Иван Ракетиќ влезе во историјата како играч кој го постигнал најбрзиот гол во финалните натпревари во европските купови. Играчите на Барселона ја покори Европа оваа сезона. Ја освои Примера, Купот на кралот и Лигата на шампиони, а тоа го прославија со возење во отворен автобус низ улиците на Барселона каде беа пречекани од еден милион луѓе. Забавата продолжи на Ноу Камп каде играчите позираа со сите освоени трофеи. “Ова беа две прекрасни сезони во низа. Прво со Севиља,...

Продолжи со читање

Нов ден, нови бомби од ФИФА

Post Views: 168 Новото шокантно откритие од ФИФА го носи лидерот на фудбалскиот сојуз на Ирска, John Delaney кој признал, за тамошната државна телевизија, дека ФИФА му платила на фудбалскиот сојуз на Ирска пет милиони евра за да не поднесат тужба за играњето со рака на Thierry Henry во квалификацискиот натпревар за Светското првенство во Јужна Африка помеѓу Франција и Ирска.Да потсетиме, Ирска го загуби плеј-оф натпреварот за пласман на Светското првенство во Јужна Африка од Франција откако Henry по евидентното стопирање на топката со рака го постигна клучниот гол во продолжението...

Продолжи со читање

Преспа форум за дијалог

Post Views: 124 Во Охрид и Отешево се одржува меѓународна конференција „Преспа форум за дијалог“ Учесници се највисоки политички претставници од САД, Европа и регионот. Главна тема на конференцијата е „Западен Балкан: Делот што недостасува за Европа да биде целосна“. Политичарите ги споделија своите ставови поврзани со проблемите за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан. На меѓународната конференција „Преспа форум дијалог“ што се одржува во Охрид и Отешево се сретнаа лидерите на државите од регионот со највисоките претставници од Европа и САД. Политичарите ги споделија...

Продолжи со читање

Скандалот во ФИФА се шири како пожар

Post Views: 156 Chuck Blazer, “свиркачот” од ФИФА, открива нови детали за примање на мито при доделувањето на организацијата за светските првенства во фудбал. Истовремено со истрагата на FBI околу доделувањето организации за домаќини на СП во Русија 2018 и Катар 2022, Blazer изјави дека извршниот одбор на ФИФА примал мито и при доделувањето на организациите за СП во Франција 1998 и Јужна Африка 2010 година. “Јас и некои други членови на извршниот одбор примивме пари за да гласаме за Франција и Јужна Африка”, им признал Blazer на американските истражители. Поранешниот генерален...

Продолжи со читање

Откриен нов доказ кој ги докажува криминалите во ФИФА

Post Views: 145 Да потсетиме дека минатата седмица во седиштето на ФИФА во Цирих изби нов скандал при кој беа уапсени седум високи функционери на Светската фудбалска федерација. Во прашање е мито, корупција, со еден збор криминал, а оваа приказна добива продолжение.Новинар на Press Association, Martyn Ziegler, објави фотографија на писмо на која јасно се гледа дека главниот секретар на ФИФА, Jerome Valcke бил тој кој одобрил уплата од 10 милиони долари од страна на фудбалскиот сојуз на Јужноафриканската Република, на сметка на тогашниот претседател на CONCACAF Jack Warner (за да...

Продолжи со читање

Visa со закани кон ФИФА

Post Views: 163 Корупцискиот скандал во светската фудбалска федерација може од страна на главните спонзори да биде искористен за раскинување на договорите што на ФИФА во иднина би можело значително да им ги намали приходите. Имено, од 5,7 милијарди долари, колку што ФИФА заработила помеѓу 2011 и 2014 година, од маркетинг биле 29% според финансискиот извештај.Сите најголеми спонзори по апсењето на функционерите на ФИФА, изразиле загриженост. Сепак, Adidas, Coca-Cola, Hundai, Anheuser Bush и McDonald’s засега не покажале знаци дека би можеле да се повлечат од спозорирање.Но, најострата...

Продолжи со читање

30 години од големата фудбалска трагедија

Post Views: 154 Овој петок, 29 мај, се одбележува 30 годишнина од трагедијата на Хејсел во Брисел кога во очи на финалето помеѓу Ливерпул и Јувентус загинаа 39 лица, повеќето навивачи на Јувентус.Иако по бројот на жртвите не е најголема таква несреќа, Хејсел е синоним за фудбалски трагедии, а и покрај случувањата на стадионот, натпреварот е одигран, а Јувентус предводен од Мишел Платини славеше со 1-0.До конфликтот на навивачите на Јувентус и Ливерпул дојде на улиците на Брисел, а тепачките продолжија и на самиот стадион. Се смета дека до инцидентот дошло поради освета на навивачите...

Продолжи со читање

Охриѓанец шетал куче Кане Корсо без заштитна маска

Post Views: 308 На 04.01.2021 година во 12.30 часот на улица „Свети Климент Охридски” во Охрид, полициски службеници го затекнале Б.Ч.(43) од Охрид како, без заштитна маска води куче домашен миленик од расата „Кане Корсо”. Во согласност со членот 29 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир, на Б.Ч. му е изречена парична казна – информираат од СВР Охрид.

Продолжи со читање