Skip to main content

Автор: инфодеск

Бруталните методи на CIA не се повеќе тајна

Post Views: 128 Комитетот на американскиот Сенат за разузнувачките служби, гласал за симнување на ознаките на доверливост за користење на бруталните методи на испрашување кои ги користела CIA. Сенаторката од редовите на демократите, Дајана Фајнштејн, која претседава со комитетот. Рекла дека со 11 гласови за и три против е тргната ознаката на доверливост од, како што го нарекла, „шокантните резултати на истрагата на CIA” за време на мандатот на републиканскиот претседател Џорџ Буш, пренесува агенцијата Reuters. Гласањето да се тргне блокадата од резимето и препораката, извештајот од...

Продолжи со читање

Четири пијалоци за здраво срце

Post Views: 117 Болестите на срцето во еден дел се генетски условени, но исто така во голема мерка се превентабилни и можат да влијаат до нив да не дојде. Ова се пијалоците кои можат да придонесат за здравјето на срцето. Сок од калинка Антиоксидантната моќ на калинката е навистина голема. Новите истражувања покажале дека редовното конзумирање на овој вкусен сок може да го заштити срцето така што ќе се намали нивото на холестеролот во крвта и ќе го зголеми протокот на крвта во срцето. Пијте го свеж и без додатни засладувања. Црн чај Докажано е дека конзумирањето на црн чај го намалува...

Продолжи со читање

ПСЖ и Манчестер Сити жестоко удрија на Реал Мадрид

Post Views: 137 Тренерот на ПСЖ, Лоран Блан,остро ја критикуваше Уефа велејќи дека има двојни стандарди кога е во прашање финансискиот фер-плеј… ПСЖ и Манчестер Сити се најпогодени од финансискиот фер-плеј на Уефа, со контролата на финансиите односно лимитот на трансфери, што двата клуба ги принуди да продаваат играчи и да купуваат нови засилувања. Францускиот клуб ги прифаќа новите правила на игра, но се прашува како е можно Уефа во исто време на други клубови да им прогледува низ прсти. Парижаните прстот го вперија во Реал Мадрид кој е во огромни долгови, се шпекулира со цифра...

Продолжи со читање

Русија без милост

Post Views: 203 Русија денес објавила дека гасот на Украина, од април, ќе и го продава по цена од 485 долари за 1000 кубни метри, што е една од најголемите цени за европските земји. Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, изјавил денес дека го укинал последниот попуст на цената на гасот која Москва и го гарантираше на Украина, па 1000 кубни метри на гас ќе чини 100 долари повеќе отколку досега. Најава за поскап гас дошла по разговорите на шефот на рускиот Гаспром, Алексеј Милер, и шефот на украинската компанија за гас Андреј Кобољев, околу долгот на украинскиот Нафтогас од 2,2 милијарди...

Продолжи со читање

Слики вредни милиони

Post Views: 135 Две слики, вредни неколку милиони евра, кои се украдени 1970 година во Лондон, се пронајдени по долгогодишна истрага, на Сицилија во куќа на еден пензионер кои ги држел закачени во кујна, соопштила италијанската полиција. Станува збор за слики од историско и уметничко значење, изјавил генералот Мариано Моса челник на полициското одделение задолжено за културно наследство. Тој на денешната прес конференција ја реконструирал истрагата која довела до откривање на платната на Пол Гоген (1848-1903) и Пјер Бонар (1867-1947). Станува збор за делата „Овошје на маса или мртва...

Продолжи со читање

Растенија кои ги бркаат инсектите

Post Views: 161 Овие растенија можете да ги посадите покрај патека, околу куќа и тераса, или во саксии, па можете да ги преместувате каде што сакате. Лаванда Овој прекрасен цвет може да се употреби на многу начини и секако треба да има заслужно место во вашиот двор и во саксиите. Ако не поради убавиот мирис и изглед, тогаш поради комарците. Мирисот на лаванда ги одбива овие натрапници и пожелно е да ги посадите близу до влезната врата или да чувате саксија со лаванда близу до влезот или до прозорецот. Индиска цитронела Таа е една од најефикасните против комарците. Расте како грмушка...

Продолжи со читање

Платежни картички најдоцна за шест месеци

Post Views: 143 Својот сопствен систем на платежни картички, Русија, ќе го стартува во рок од два до шест месеци, по усогласување на законите. Ова на претседателот Путин му го пренесол шефот на руската банка Сбербанк, Герман Граф. „Разговаравме за ова прашање на состанокот со претставниците на Централната банка. Потребни се промени во законите, а тоа може да се направи брзо“, рекол Граф. Тој додал дека, по усвојување на законите, ќе биде потребно од два до шест месеци техничка работа до стартување на националниот систем за платежни картички. Руски официјални лица рекле минатата седмица...

Продолжи со читање

Lufthansa откажува 3800 летови

Post Views: 120 Германската воздухопловна компанија Lufthansa објавила денес дека откажува 3800 летови, од среда до петок, поради тридневен штрајк на пилотите а во врска со преговорите за плати. Откажаните летови требаше да пренесат вкупно 425.000 патници, прецизирала компанијата и додала дека тие денови во редот на летање ќе останат само 500 летови. Пилотите на на Swiss, Austrian Airlines, Eurowings, Lufthansa City Line, Air Dolomiti и Brussels Airlines не се опфатени со штрајкот иако Lufthansa поседува 45% во овие компании. Компанијата предвидува дека каде што ќе биде можно најголемите...

Продолжи со читање

Екс премиер прогласен виновен за мито

Post Views: 116 Во обвинението од 2012 година наведено е дека милиони долари циркулирале нелегално за да се промовираат проекти, вклучувајќи ја и контроверзната изградба на Ерусалим, која барала измена на закон и вклучувала ослободување од данок и други бенефиции. Екс премиерот на Израел, Ехуд Олмерт е прогласен за виновен на судењето за примање мито, за што би можел да биде осуден на затворска казна., јавуваат израелските медиуми. Покрај Олмерт во окружниот суд во Тел Авив за виновни се прогласени уште 13 лица во врска со големиот скандал со недвижнини пред да стане премиер во 2006...

Продолжи со читање

Реликти од непроценлива вредност

Post Views: 140 Британски археолог тврди дека открил место на кое се наоѓаат реликти кои би можеле да го засенат и она откриеното во гробницата на Тутанкамон. John Romer, 72 годишен британски археолог, верува дека на подрачјето на египетскиот Luxor, се наоѓаат гробници на три високи свештеници Herihor, Piankha и Menkheperr, пишува Business Standard. Тој тврди дека има докази дека задгробното богатство земено од блиската долина, тука е оставено како би било сигурно. Досега единствен кој работел на овие ископини на подрачјето на долината Wadi el Gharbi е Howard Carter. Тој работел само...

Продолжи со читање

Реал и Барселона ќе имаат достоен ривал на долги патеки

Post Views: 142 Кинескиот мултимилијардер Wang Jianlin стана еден од најголемите поединечни акционери на Атлетико Мадрид, актуелниот шпански првак. Во Пекинг е роден некој нов Атлетико, истакнуваат шпанските медиуми. Jianlin е новиот сопственик со 20% акции на мадридскиот клуб, а конечниот договор се случил утрово во Пекинг. Кинескиот тајкун, чие богатство се проценува на 25 милијарди долари, до април оваа година ќе вложи во клубот иницијални 45 милиони евра. Miguel Angel Gil Marin, синот на покојниот Jesus Gil и моменталниот претседател Enrique Cerezo остануваат најголеми поединечни...

Продолжи со читање

На почеток на неделава пад на цената на нафтата

Post Views: 116 Барел американска лесна нафта (WTI), за испорака во мај, поефтинил на берзата во Њујорк за 25 центи и изнесува 101,42 долари по барел, додека истата количина на северноамериканска нафта од типот брент, за мајската испорака на пазарот во Лондон, чини 107,91 долар, односно 16 центи помалку од минатата недела, пренесува агенцијата Frans Press. Цената на WTI минатата недела порасна затоа што податоците укажале на силен раст на личната потрошувачка во САД, додека нарачките на трајна стока во САД, клучен показател за состојбата во економијата, се зголемија во февруари за...

Продолжи со читање