Skip to main content

Автор: инфодеск

Причина за разрешувањето на Зибери

Post Views: 816 Пишува: Билјана Т. ДимкоВо крајно пристрасен, коментаторски и текст кој не може да се смести во ниту еден од информативните новинарски жанрови, се изнесени невистини, тешки обвинувања за наводна политизација на Комисијата за заразни болести во функција на изборниот процес, се обвинува министерот за здравство ,,дека цело време ја користи говорницата за партиски цели на СДСМ” и се спинува наводна војна за албански гласови. Со цел да се минимизира вистинската причина за разрешувањето на екс директорот на ЦЈЗ Скопје, Арбен Зибери, непотпишаниот автор поставува десетина...

Продолжи со читање

Четирите гиганти во Лигата на шампиони прикажани низ бројки

Post Views: 189 Фудбалската лига на шампиони дојде до самата завршница, а во полуфиналето ќе се сретнат Барселона – Баерн Минхен и Јувентус – Реал Мадрид. Фудбалските експерти се сложуваат во една работа, а тоа е дека во моментов во светскиот фудбал ова е најдоброто што се нуди, но и гледано низ бизнис бројките, тоа е врвот. Јувентус е најсиромашен, приходите во минатата сезона биле само 279 милиони евра, а најголем дел од тоа е од продажба на влезници. Приходите на Барселона се 484 милиони евра, од што најмногу од реклами, додека Баерн Минхен заработил 487 милиони евра и е лидер...

Продолжи со читање

Повторно спектакуларни натпревари во Лигата на шампиони

Post Views: 153 Интересен е податокот дека единствено Баерн Минхен го добил повеќе пати Реал Мадрид во Лигата на шампиони отколку Јувентус. Баерн славел осум пати, а Јувентус пет. Ждрепката сакаше да се сретнат Јувентус – Реал Мадрид и Барселона – Баерн Минхен, додека во Лигата на Европа се среќаваат Севиља – Фиорентина и Наполи – Днипро. Реал Мадрид, Баерн, Барселона и Јувентус се четирите клубови кои останаа во конкуренција за овосезонската Лига на шампиони. Полуфиналните двојки ги извлече Карл-Хајнц Ридл, светски првак со Германија во 1990 година и освојувач на Лигата на шампиони...

Продолжи со читање

Навивачите во Англија бесни, Вест Хeм прв попушти

Post Views: 156 Вест Хем го направи првиот чекор за помирување со лутите англиски фудбалски навивачи. Клубовите се сѐ побогати, а цените на билетите поскапи. Затоа мнозинството навивачи се огорчени и разочарани во модерниот англиски фудбал. Причината е големиот прилив на пари од ТВ правата. Sky и BT Sport палатиле преку 5 милијарди фунти за три сезони што на клубовите ќе им донесе неверојатно големи суми на пари. Во источен Лондон, клубот на работничката класа одлучи да го направи единственото логично, а тоа е дека во сезоната 2016/2017 годишните влезници ќе бидат поевтини. Најевтиниот...

Продолжи со читање

Пеп Гвардиола против историјата

Post Views: 165 Фудбалерите на Баерн вечерва на својата Алианц арена против Порто ќе мора по прв пат во својата историја да надомести два гола од првиот натпревар во некое европско натпреварување, доколку сака да оди понатаму. Порто минатата среда ги искористи сите подароци на одбраната на Баерн и со три погодоци во мрежата на Ноер го совлада првакот на Германија со 3-1 во првиот натпревар. И покрај лошиот настап, играчите сеуште веруваат во позитивен исход, кога ќе се собере вкупниот резултат. “Не смееме во натпреварот да влеземе со превисок набој. Мораме да бидеме мудри, не смееме...

Продолжи со читање

Комплетниот лекарски тим на Баерн го напушти клубот

Post Views: 157 Гостувањето на Баерн во Порто не донесе само пораз од 3-1 туку и заминување на комплетниот лекарски тим. Виновник за оваа ситуација е Пеп Гвардиола кој ги обвини токму нив за поразот во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Да потсетиме, Баерн во клучната фаза од сезоната игра без најголемите ѕвезди Рибери, Робен, Швајнштајгер, Алаба, Мартинез, а од неодамна во натпреварот со Леверкузен се повреди и важниот дефанзивец Мехди Бенатиа. Токму неговата повреда го предизвика Гвардиола да направи, за Германците, прилично безобразен потег. Се свртел спрема лекарскиот тим и...

Продолжи со читање

Барселона во лов на историски потфат

Post Views: 158 Четири европски великани оваа сезона можат да дојдат до трите највредни клупски трофеи, таканаречен “treble” – Лигата на шампиони, првенството и националниот куп. Барселона има освоено “treble”, додека на ПСЖ, Јувентус и Баерн тоа би им било по прв пат. Колку е тоа тешко во една сезона говори податокот дека со ова можат да се пофалат само шест клубови: Селтик (1967), Ајакс (1972), ПСВ (1988), Манчестер Јунајтед (1999), Барселона (2009) и Интер (2010). На оваа листа очигледно го нема Реал Мадрид, десеткратниот првак на Европа, официјално најдобриот клуб на 20 век и...

Продолжи со читање

Монако во лов на невозможното

Post Views: 146 Екипата од кнежевството приреди низа од изненадувања и стигна до четвртфиналето на елитното натпреварување каде сега ги чека италијанскиот првак Јувентус. Монако во групата го освои првото место пред Баерн Минхен, Зенит и Бенфика примајќи само еден гол во шест средби, а потоа во осминафиналето го елиминира Арсенал. “Кога си заминаа Џејмс и Фалкао, француските медуими ни предвидуваа европски дебакл и десетта позиција во француското првенство. Но, ние стигнавме до четрвртфинале, а во француското првенство сме трети”, изјави играчот за врска Мутињо. Португалскиот репрезентативец...

Продолжи со читање

Вечерва седми обид Реал да го победи Атлетико

Post Views: 150 Вечерва се состануваат Атлетико Мадрид – Реал Мадрид и Јувентус – Монако, додека среда ги носи средбите помеѓу ПСЖ – Барселона и Порто – Баерн. Воочи на средбата помеѓу Атлетико и Реал се поставува само едно прашање. Може ли кралскиот клуб конечно да го победи својот градски ривал? Оваа сезона играа веќе шест пати, но Реал нема победа. Атлетико четири пати славеше, а две средби завршија без победник. Интересно е тоа што Атлетико од 1999 до 2103 година, значи 14 години, немаше победа против Реал, а оваа сезона тоа му успеа 4 пати. “Мојата екипа има победнички...

Продолжи со читање

Луис Хамилтон рутински до победа во Кина

Post Views: 153 Бранителот на титулата во Шангај дојде до втората победа во овогодинешниот шампионат, а 35 во кариерата, со време од 1:39:42.008 часа. Второто место, со седум десетинки заостанување му припадна на вториот возач на Мерцедес, Нико Розберг, додека на третото и четвртото место се најдоа возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Кими Раиконен. Големата награда за Кина не донесе голема борба, а  Хамилтон рутински ја одработи задачата и не водеше во трката само кога одеше во бокс. Фетел во првата половина успеваше да му се заканува на Розберг, но кога беше најважно тој не беше...

Продолжи со читање

Реал Мадрид со математика до титулата

Post Views: 153 Барселона со минималната победа кај Селта ги задржа четирите бода предност пред Реал во завршницата на сезоната. Жереми Матје повторно се покажа како еден од клучните луѓе во Барселона. Откако погоди против Реал, донесе важни три бода и од кај Селта. Се извлече Барселона на незгодното гостување по притисокот на Реал кој со неверојатните 9-1 ја демолираше Алмерија. Разликата остана четири бода, а одбројувањето до крајот на првенството застана на девет кола. Толку останаа до крајот, а во Мадрид направиле математика без калкулации. Ги сакаат сите 27 бода во преостанатитедевет...

Продолжи со читање

Автобусот на Фенербахче нападнат со огнено оружје

Post Views: 141 Во нападот со огнено оружје е ранет возачот кој ги превезувал играчите на Фенербахче, јавува BBC. Ранетиот возач е одведен во болница, а спрема првичните информации не неастрадал ниту еден играч од екипата на Фенербахче која се враќала од гостувањето кај Ризеспор. Генералниот секретар на Фенербахче, Mahmut Uslu рекол дека овој напад е “голема грешка”. “Ние дојдовме за спорт, дојдовме да играме фудбал”, рекол Uslu. Гувернерот на Трабзон го потврдил нападот со огнено оружје на автобусот. “Спрема најновите податоци се чини дека станува збор за пушка”, рекол Abdulcelil...

Продолжи со читање