Skip to main content

Автор: инфодеск

Џин од Канада ќе дебитира во NBA

Post Views: 152 Канадскиот кошаркар со индиско потекло, Sim Bhullar, 22 годишен џин од 226 цм. ќе добие прилика да заигра во NBA лигата откако во четвртокот потпиша десетдневен договор со Сакраменто. Sim Bhullar е роден во Торонто, но ќе стане прв играч со индиско потекло кој облекол дрес на клуб од NBA лигата, а првата прилика да се најде на паркетот ќе ја има во ноќта петок спрема сабота кога Сакраменто ќе биде домаќин на Њу Орлеанс. Сакраменто со Bhullar  потпиша иницијален договор во август минатата година и го прати во својата филијала Reno Bighorns кој се натпреварува во развојната...

Продолжи со читање

Главната (не)спортска вест ширум Европа доаѓа од Подгорица

Post Views: 148 Хулиганите уште еднаш целото внимание го свртеа на себе и потполно ја расипаа забавата на сите вистински љубители на фудбалот. Судијата на вчерашната средба дури беше и толерантен, по првите два прекини ги враќаше фудбалерите на терен, но третиот пат и нему му дојде преку глава и средбата е прекината, а домаќинот со сигурност ќе го загуби овој натпревар. “Ова е најнезгодната ситуација во фудбалот. Немам што да кажам. Најубава слика беше додека се интонираа химните кога се слушаше ракоплескање”, започал селекторот на Русија Фабио Капело и додал: “Мислам дека натпреварот...

Продолжи со читање

Занимливости кои ги донесе вчерашното Ел Класико

Post Views: 166 Возбудливото Ел Класико на Ноу Камп понуди мноштво на интерсни податоци… Во последните 14 лигашки натпревари помеѓу Барселона и Реал Мадрид Каталонците славеле дури 9 пати, со две реми и три победи на Мадриѓаните. Интересен е податокот дека Барселона никогаш во историјата не отстварила 18 победи во првите 20 натпревари во календарска година. Така 2015 по овој параметар е најуспешна година за Барселона. Барселона имала посед на топка од 52,36% што е најмалку во целата сезона. Меси со 13 асистенции во Ел Класико стана најдобар асистент на овие натпревари во 21...

Продолжи со читање

Светот вечерва ќе биде парализиран

Post Views: 180 Меси и Роналдо уште еднаш ќе понудат одговор на прашањето кој во овој момент е најдобар фудбалер на светот. Аргентинскиот генијалец дефинитивно во оваа средба влегува во подобра форма, но и подобра психичка состојба. Меси во натпреварот влегува по неверојатната партија против Манчестер Сити во Лигата на шампиони, кога ги остави навивачите без здив со својата игра. Меси повторно се врати на неверојатно фудбалско ниво по неодамнешните критики дека неговата кариера ја започна надолната линија. Но, Аргентинецот моментално го игра најдобриот фудбал во својата кариера. Од...

Продолжи со читање

Шпанските медиуми откриваат која е причината за “будењето” на Меси

Post Views: 145 Последниот натпревар во кој чудесниот Аргентинец бриљираше беше оној против Манчестер сити, а од погодоци го спречи феноменалниот Џо Харт. Во втората половина од сезоната Меси го достигна и учинокот на Роналдо на кој цело време му гледаше в грб. Роналдо постигна само пет голови во последните 10 натпревари, додека Меси во исто време запиша 17 погодоци. Ѕвездата на Барселона со тоа достигна 43 погодоци во 40 натпревари оваа сезона. Спрема шпанските медиуми, будењето на Меси или ако може да се нарече препородот е резултат на губењето на тежината и исфрлањето на пицата...

Продолжи со читање

Спектакуларни средби во Лигата на шампиони

Post Views: 158 Како и секогаш кога ќе останат осумте најдобри екипи во Европа, играта на топчињата во кутијата нуди спектакл. Така беше и овој пат. Амбасадорот на Уефа на овогодишното финале, Карл Хајнц Румениге, прво го извлече ПСЖ и го соочи со големата Барселона. Од останатите четвртфинални натпревари внимание привлекува големото градско дерби помеѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Во останатите два меча нема воопшто да биде помалку спектакуларно а се среќаваат Порто со Баерн и Јувентус со Монако. Термините за одигрување напрвите средби се на 14 и 15 април, додека возвратните се...

Продолжи со читање

Ждребка без никакви правила за четвртфиналето во Лигата на шампиони

Post Views: 156 Местото во ждребката го осигураа актуелниот првак на Европа Реал Мадрид, европскиот вицепрвак Атлетико Мадрид, Баерн Минхен, ПСЖ, Порто, Монако, Барселона и Јувентус. За разлика од осминафиналето во кое ждребката беше полудиригирана (играа победници на групи со второпласирани во групите, а не можеа и да се состанат клубови од иста земја), во четвртфиналето се можни било кои парови па дури и Ел класико. Интерсно е тоа што пет од овие осум клубови беа во четвртфиналето и минатата година (Реал, Атлетико, Барселона, Баерн и ПСЖ), а нови клубови се Монако, Порто и Јувентус. Втор...

Продолжи со читање

Најсреќниот баксуз на светот

Post Views: 138 Станува збор за најголем баксуз или најголем среќник? Животната приказна на Фрањо Селак од Хрватска се прераскажува ширум Европа. Фрањо е 85 годишен наставник по музика, во пензија, и живее во Петриње. Неговата приказна ја снимиле Discovery, BBC, но судејќи според хрватските медиуми тој воопшто не е инпресиониран за пишувањето на медиумите за него. Приказната на овој човек започнува во далечната 1962 година, кога патувал со воз од Дубровник за Сараево, кој излетал од шините и завршил во ледената река. Додека многу патници се удавиле или го изгубиле животот од повредите...

Продолжи со читање

Доминација на Мерцедес во Австралија

Post Views: 152 Доминацијата на Мерцедес ја заокружи клупскиот колега на Луис Хамилтон, Нико розберг, освојувајќи го второто место со заостанување од 1,36 секунди, додека Себастијан Фетел во Ферари ја завзеде третата позиција со заостанување од 34,5 секунди. Во 40 секунди беше и возачот на Вилијамс, Фелипе Маса , додека петти беше Фелипе Наср во Заубер со заостанување од 95 секунди. Конечниот поредок на Големата награда на Австралија е следниот: 1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 2.Нико Розберг (Мерцедес) 3.Себастијан Фетел (Ферари) 4.Фелипе Маса (Вилијамс) 5.Фелипе Наср (Заубер) 6.Даниел...

Продолжи со читање

Овој човек ги тужи сите за неверојатна сума на пари

Post Views: 130 Тој бара отштета поради: загрозување на општествени права, лични повреди, дискриминација на национална основа, вознемирување, измама, обид за убиство, намерно нанесување на емотивна болка и проневера…, пишува New York Post. 62-годишниот Anton Purisima поднел своерачно напишана тужба против градот New York, пекарница, две локални болници, кмарт продавница, сопственик на куче и на секоја втора личност на која можел да се сети, барајќи отштета од секстилион долари – тоа е повеќе од сите постоечки пари во светот. Purisima во судот се претставува самиот себе во надеж...

Продолжи со читање

На повидок крај на големата технолошка војна

Post Views: 197 Со заедничко соопштение постигнале спогодба за сите меѓусебни тужби поврзани за патенти и смартфон техологија, така што Apple и Motorola Mobility, која е во сопственост на Google, завршија една од најголемите технолошки војни. Apple и производителот на мобилни телефони кој користи Android софтвер досега поднеле на десетици тужби за повреда на патенти, за да ги заштитат своите технологии. Интересно е тоа што спогодбите не се однесуваат на тужбите на Apple против Samsung, но експертот за патенти Florian Muler вели дека и тие спорови наскоро би можеле да завршат. Причина...

Продолжи со читање

Ирска се враќа на пазарите

Post Views: 277 Американската бонитетна агенција Moody’s ја подигнала оценката на кредитниот рејтинг на Ирска за два степени, на “Baa1”. Агенцијата ја поздравила перспективата на земјата по излезот од програмата за меѓународна помош во декември минатата година. Во склад со оваа одлука, Moody’s во соопштението го истакнува забрзаниот раст на ирското стопанство во текот на последните месеци, пренесува АР. Во декември Ирска беше прва земја во еврозоната која излезе од програмата за меѓународна помош на која во 2010 година и ја доделија ЕУ и ММФ, кога банкарската криза и кризата со недвижнини...

Продолжи со читање