Skip to main content

Автор: инфодеск

Десет места кои не смеат да се видат на мапите на Google

Post Views: 143 Иако мапите на Google се смислени за да ги приближат убавините на светот на луѓето, сепак постојат некои места кои не можете да ги видите. Кралската палата во Амстердам, Холандија. Таа е само една од многуте градби во сопственост на холандската кралска фамилија која е замаглена на Google. Меѓународниот аеродром Buffalo Niagara. Овој аеродром е видлив ако не е зумиран, а тогаш ќе забележите дека е избелен и не можат да се видат детали. Нациналниот парк Tantauco, Чиле. Овој национален парк може да се види само како црвен знак на снимката. Тој приватен природен резерват...

Продолжи со читање

Плаќање со фотографија

Post Views: 143 Некои кувари се спремни да ги исфрлат муштериите ако ја фотографираат храната која ја спремиле, но во Британија постои ланец ресторани “Picture House” кои наградуваат со бесплатен оброк доколку, фотографија од храната од нивниот ресторан, се појави на Инстаграм или Твитер. Сето ова е дел од маркетиншката кампања под името “Birds Eye”. Потребно е да се постави “хаштаг” #PictureHouseLeeds и да се објави на некои од наведените профили. Со тоа се обезбедува бесплатен оброк. Во рестораните постојат и професионални фотографи задолжени за објави на Инстаграм, кои даваат совети...

Продолжи со читање

Alibaba е сериозна закана за западот

Post Views: 134 Кинеската компанија за интернет трговија, Alibaba, има потполно поинаков модел за работа од западните конкуренти. Излезот на њујоршката берза е само почеток: кинеските дигитални концерни ја освојуваат Азија, а наскоро би можеле да ги стават во сенка Amazon, Facebook и други интернет гиганти, стравуваат на запад. Кога Кина ќе влезе во некоја работа, тогаш тоа е многу големо. Тоа го покажува и интересирањето за најавата за излез на Alibaba на берзите во САД. Се проценува дека нивниот излез на пазарот ќе биде најголемата работа во историјата на берзанското тргување во...

Продолжи со читање

Забранети енергетските пијалоци

Post Views: 125 Во четвртокот донесена е одлука за забрана за продажба на енергетски пијалоци за помлади од 18 години, со што Литванија направи преседан внатре во Европската унија, а одлуката ја образложила како здравствена причина. Мерката на сила ќе стапи во ноември, а за неа гласале 88 од 96 присутни пратеници на Литванскиот парламент, додека 8 се воздржале од гласање. Литванското министерство за здравство објавило дека забраната претставува преседан во ЕУ и се надева дека нивниот пример ќе го следат и останатите членки на унијата. Претставникот од министерството за здравство,...

Продолжи со читање

Зошто жените изневеруваат?

Post Views: 184 Повеќе од 6000 испитанички учествувале во истражувањето на една интернет страница. 73% од испитаничките,кои планираат или веќе го сториле тоа, рекле дека главната причина за таквата одлука е тоа дека партнерот ги нервира. Воглавно станува збор за карактерни недостатоци и лоши навики. Она што им недостасува кај партнерот, а што се обидуваат да го најдат во друг е смисолот за хумор (19%), а следуваат недоволно разбирање (16%) и недостатоци в кревет (16%). Недостаток на убави манири ги натерал на прељуба дури 11% од испитаничките. Еве ја листата на причини поради која...

Продолжи со читање

Хамилтон и Розберг стартуваат од првиот ред во новата сезона

Post Views: 141 Актуелниот светски првак во формула 1, Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) ќе стартува од првата позиција во првата трка во новата сезона од Светското првенство за големата награда на Австралија која е на програмата во недела на патеката Алберт парк во Мелбурн. До Хамилтон во првиот ред ќе биде неговиот клупски колега Германецот Нико Розберг (Мерцедес), додека од вториот ред ќе стартуваат Бразилецот Фелипе Маса (Вилијамс-Мерцедес) и Германецот Себастијан Фетел (Ферари). Стартниот ред на првите десет изгледа вака: 1.Луис Хамилтон (Мерцедес) 2.Нико Розберг (Мерцедес) 3.Фелипе...

Продолжи со читање

Самсунг е многу поголем од она што мислиме

Post Views: 124 Иако за многумина Самсунг е познат по бројни обвиненија и судски процеси кои ги води со Ејпл, сепак оваа компанија е многу поголема од она што можеме да замислиме. Приходите на оваа компанија во 2013 година биле поголеми од оние што ги отствариле Амазон, Гугл и Микрософт, заедно – 216 милијарди наспроти 212 милијарди долари. Овој приход е исто така поголем и од оној кој го отстварил Ејпл – 171 милијарда долари. Во Самсунг работат 270.000 лица, што е повеќе од Ејпл, Микрософт и Амазон, заедно. Самсунг поседува голем број на дивизии кои вклучуваат животно осигурување,...

Продолжи со читање

Порше на суд поради смртта на Пол Вокер

Post Views: 137 Вдовицата на Роџер Родас, кој го возел поршето кога во автомобилот како сувозач загина и актерот Пол Вокер, го обвинила германскиот производител, тврдејќи дека за несреќата е виновен дефектот на споменатото возило. Во обвинението, кое адвокатот на Кристина Родас го поднел во понеделникот во судот во Лос Анѓелес, се наведува дека дошло до дефект на системот за потпирање, поради кој задното тркало се завртело на левата страна. Адвокатот во обвинението тврди дека Карера GT би требало да има подобар систем за безбедност, како што е заштитниот рол-бар кафез и сигурносен...

Продолжи со читање

Нов начин на плаќање сметки

Post Views: 127 Техниката на плаќање со кредитна картичка или со смарт телефон се покажа како многу практично и популарно решение. Меѓутоа тие решенија наскоро би можеле да добијат сериозен ривал. Шведска стартап компанија претставила нова технологија на плаќање, која од муштериите бара само чиста дланка. На овој начин, студентите на универзитетот Лунд во Шведска, секој ден купуваат кафе и ужина во едно кафуле. Кратко преоѓање со дланката преку инфрацрвен скенер и плаќањето е извршено. Системот кој го добил името Quixter го смислил студентот Fredrik Leifland од универзитетот во Шведска. “Идејата...

Продолжи со читање

Конзумацијата на вино во опаѓање

Post Views: 125 Меѓународната организација за вино, соопштила дека конзумацијата на вино во 2013 година опаднала. Спрема нивната анализа, Американците најмногу пијат вино во светот, пред Французите познати по култот за пиење вино. Во 2013 година испиени се 238,7 милиони хектолитри вино, односно 2,5 милиони помалку во однос на 2012 година. Најмногу од испиеното вино е во САД (29 милиони хектолитри), потоа доаѓа Франција (28 милиони), потоа следуваат Германија, Италија и Шпанија, се наведува во соопштението. САД прв пат ја надминаа Франција, земјата на виното, не затоа што Американците...

Продолжи со читање

British Airways започнува со обновливо гориво

Post Views: 173 Лондон наскоро ќе му плаќа на British Airways за згрижување на својот отпад. British Airways од комуналниот отпад ќе произведува млазно гориво за своите авиони. Компанијата најавила дека наскоро со помош на фирмата Solena Fuels ќе почне со производство на обновливо млазно гориво од комунален отпад. Овој вид на гориво е поефтино од конвенционалното млазно гориво, а ќе помогне да се намали отпадот на депониите за ѓубре. Отпадот кој е сортиран за рециклирање ќе се претвора во млазно гориво со помош на две технолошки методи, а од British Airways јавуваат дека производството...

Продолжи со читање

Пронајден бродот на Колумбо?

Post Views: 135 Американски тим на археолози под водство на Barry Clifford ги фотографирал остатоците на бродот на северниот брег од Хаити, а локацијата одговара на онаа од дневникот на Кристофер Колумбо. Археолозите веруваат дека на северниот брег од Хаити ги пронашле остатоците на легендарниот брод Санта Мариа со кој Колумбо ја открил Америка во 1492 година. “Сите географски податоци, подводната топографија и археолошките докази силно сугерираат дека ова се остатоците на славниот брод на Колумбо“, тврди Barry Clifford. Овој американски подводен истражувач вели дека мораат да продолжат...

Продолжи со читање