Skip to main content

Автор: инфодеск

Почеток на нова студена војна?

Post Views: 193 Малезиската трагедија само го потврди она што сериозните геостратези го знаат со години, а тоа е дека западот предводен од САД е во геостратешки судир со Русија на Путин. Рускиот претседател Владимир Путин е видно потресен и лут. До сега некако и можеше да се брани дека не стои зад проруските бунтовници во Украина, но по рушењето на малезискиот авион и погибијата на 298 патници, веќе никој не верува во “руските бајки” и ветувања. Западот е во предност кога станува збор за пропагадната војна. Украинските сили ја искористија слабоста на Путин и почнаа да го стегаат обрачот...

Продолжи со читање

Ефектите на ЛЕД сијалиците можат да бидат поприродни

Post Views: 169 По повеќемесечно тестирање, германските научници, го потврдиле најновото откритие. ЛЕД сијалиците можат подобро и поприродно да го осветлат просторот, благодарение на новиот материјал. Иако не звучат револуционерно, сознанијата на германските научници најавуваат далеку поголема енергетска придобивка и поприродно осветлување на просторот. Wolfgang Schnick не е голем познавач за осветлување и не посебно го интересирале сијалиците, но со време овој хемичар почнал да обрнува внимание на квалитетот на светлото и сијалиците кои вообичаено ги купувал. Скоро секој потрошувач...

Продолжи со читање

Пивото е лек во умерени количини

Post Views: 170 Овој древен пијалок преживеал до ден денес во својот изворен облик и со право покрај чајот е најраспространетиот пијалок на светот. За производство на пиво се користат четири природни состојки – вода, слад, хмељ и квасец, што е во согласност со законот за чистота на пивото кој потекнува од далечната 1516 година. (германски Reinheitsgebot). Спрема тој закон, за производство на пиво е дозволено да се користат само слад, хмељ и вода, а подоцна тој список е дополнет и со пивскиот квасец, за кој во времето на Reinheitsgebot  не се знаело. Во последните 30 години научните...

Продолжи со читање

Технички детал кој ќе ги заштити цивилните авиони

Post Views: 177 Малезискиот лет веројатно е срушен со далекуметна ракета земја-воздух. Се поставува прашање зошто тоа е модерно, кога оружјето наведувано софтеврски е способно да нападне цивилен авион. Имено, сите цивилни авиони емитираат сигнал кој ги идентификува како цивилни. Во повеќето случаеви се спроведува протокол кој се вика Мод С кој не го користат воените авиони. Модерните, радарски наведувани ракети, како таа со која е срушен малезискиот авион, не обрнуваат внимание во кој мод е транспондерот на целта. Кога стрелецот ќе ја избере метата тие истата ја бараат. Сега кога...

Продолжи со читање

Херојски над Украина

Post Views: 167 Колку е сериозна ситуацијата би требало да се напомне дека само неколку часа по паѓањето на малезискиот авион, Lufthansa и British Airways ги повлекоа своите авион од оваа област. И останатите компании ја заобиколуваат оваа област во широк лак, освен една.Како што се гледа на сликата на Flightradar еден од авионите на Montenegro Airlines се намерачил баш преку Украина. {loadposition content9}

Продолжи со читање

Решена мистеријата на дупката “крај на светот”

Post Views: 162 Тим на руски експерти во четвртокот го започна истражувањето на големата дупка во земјата која ненадејно се отвори во најизолираниот дел на северот од Русија. Станува збор за пречник од околу стотина метри кој се појави на полуостровот Jamal во северен Сибир, чие име, на јазикот на локалното население, значи “крај на светот”. Руските научници по прибирањето на информации откриле дека отворот го предизвикал растот на температурата, а не е метеор, како што првобитно се нагаѓало. Една од членовите на тимот, Anna Kurchatova, смета дека кратерот го направила мешавина од...

Продолжи со читање

Пет најсмртоносни напади на патнички авиони

Post Views: 209 Малезискиот авион со 298 патници и членови на екипажот кој се сруши во Украина, ако се докаже дека го срушила ракета, тоа ќе биде најсмртоносниот напад на еден комерцијален авион во историјата на цивилното воздухопловство. Последен ваков напад беше во 1999 година кога транспортен авион на TransAfrika, Lockheed Hercules, беше срушен кај Bailunda во Ангола. Притоа загинаа сите девет патници и членови на екипажот. Ова се пет најсмртоносни напади на патнички авиони: IranAir, 1988 година На рутата од Bandar Abas кон Dubai, летот на IranAir 655 го сруши американски воен...

Продолжи со читање

Плански и намерно срушен боингот на Malaysia Airlines

Post Views: 194 Доколку навистина се докаже дека патничкиот авион на летот МН17 за Куала Лумпур во воздушниот простор на Украина е срушен со ракета исфрлена од земја тоа сигурно не можело да се случи случајно. Тоа е направено намерно и плански. Неколку часа откако падна авионот се појавија нагаѓања дека авионот е срушен со ракета од моќниот руски противвоздушен систем Бук. Станува збор за систем од среден домет чии ракети ги рушат целите на висина од 25 км. со оддалеченост од 50 км. Да се погоди цивилен Боинг777 на 10.000 метри, за обучени корисници на овој систем, е исклучително...

Продолжи со читање

По 22 години проговори за култната сцена

Post Views: 179 Американската актерка, Шерон Стоун, прв пат по 22 години проговори за култната сцена од филмот “Ниски страсти” кој од неа направи планетарна ѕвезда. “Бев обична американска актерка кога стигнав на Канскиот фестивал, а од Кан заминав како светска ѕвезда”, признава денес холивудската убавица. Во интервјуто кое оваа недела го дала за францускиот неделник “Tele Cable Sat”, педесетгодишната актерка тврди дека за време на снимањето не знаела дека сцената на испрашување во полициската станица ќе стане толку еротска. “Пол Верховен (режисерот) ме прејде”, рекла Шерон. “Тој...

Продолжи со читање

Путин предупредува на бумеранг ефект

Post Views: 185 Обраќајќи се на новинарите за време на посетата на Бразил, Путин рекол дека треба да ги види деталите од најновите санкции од страна на САД, за да го разбере нивниот обем и предупредил дека американските санкции ќе ги доведат односите во безизлезна ситуација., пренесува Reuters. Тој исто така навел дека санкциите кои ги превзема САД ќе ги наруши и интересите на водечките американски компании во енергетскиот сектор бидејќи такви мерки обично имаат ефект на бумеранг. Претходно агенциите јавија дека американскиот список на санкции е проширен со имиња на нови функционери...

Продолжи со читање

За BMW Кина е ветената земја

Post Views: 186 Водечкиот германски производител на автомобили, BMW, во наредните години ќе го дуплира бројот на модели кои ги произведува во Кина за да се задоволи побарувачката. “Се фокусираме на задоволување на потребите и аспирациите на кинеските клиенти. Токму заради тоа ќе произведуваме уште повеќе модели, посебно дизајнирани за кинескиот пазар, од три на шест модели”, изјавил членот на управниот одбор на BMW, Friedrich Eichiner, пренесува FrancePress. BMW моментално произведува три модели во Кина и тоа седан од серијата 5, седан од серијата 3 и BMW X1. Спрема зборовите на Eichiner,...

Продолжи со читање

Потег на столетието на Airbus

Post Views: 195 Европскиот производител на авиони Airbus добил 3000 нарачки за авионот А330neo, новата верзија на својот прославен патнички авион А330, кој беше претставен само пред два дена. Airbus наведува дека добил 3.000 нарачки за производство на 3.083 авиони од 57 компании и светски фирми. Тие наведуваат дека почнало производството на новата верзија на А330 за да биде попривлечен од конкурентскиот Boing. Новиот авион А330neo ќе има мотори од британскиот Rolls-Royce и ќе биде изработуван во две верзии – А330-800neo и А330neo. Првите испораки на новиот широкотрупен двомоторен...

Продолжи со читање