©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Автор: Голабовски Крсте

Македонски просветители

Охрид во сезoна, градилиште или туристички центар?

Post Views: 211 Додека туристичката сезона е во полн ек, Охрид повеќе личи на градилиште, отколку на туристички центар.Охриѓани негодуваат, додека туристичката сезона е во полн ек, срцето на Охрид повеќе личи на градилиште отколку на туристички центар. На крајот на месец ноември минатата година, Градоначалникот Пецаков најави дека Охриѓани и туристите со новоизградената улица „Македонски просветители“ во самото срце на Охрид, ќе добијат ново булеварско решение, двосмерна велосипедска патека, две пешачки патеки, две коловозни ленти и паркинг префрлен од друга страна,...

Continue reading

Турнир баскет

Од деца за деца Охрид 2022

Post Views: 28 Викендов во просториите на игралиштето на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ во Охрид се одржа првиот хуманитарен турнир – Street Basket 3х3 „Од деца за деца“ Охрид 2022. Покровител на настанот беа Македонските Темплари „Св.Наум Охридски“, во соработка со К.К „Колибри“ – Охрид, Здружение Енхелеус Лихнид, Лабино саунд и Црвен Крст – Охрид.Oва е прв хуманитарен турнир – Street Basket 3х3 „Од деца за деца“ Охрид 2022 год., кој се надеваме во иднина да прерасне во традиција, турнирот е одлична можност за децата на возраст од 10 до 15 години од Охрид и пошироко,...

Continue reading

Започнува дигитализацијата на Општина Охрид

Post Views: 48 Почнувајќи од денес сите сопственици на имот и други обврзници, по основ на локални даноци и такси, своите обврски кон Општина Охрид, ќе може да ги регулираат на најбрз и најекономичен начин, преку новиот систем за електорнска наплата, објасни градоначалникот Кирил Пецаков.„Овој зафат го реализираме со минимални трошоци и максимални заштеди, приклучувајќи се меѓу првите во Македонија на националната е-ЛСТ платформа, поставена во рамките на проектот „Дигитализација на услугите на локалната самоуправа“ имплментиран под покровителство на УНДП и ФИТР“-...

Continue reading

крвави солзи

Крвави солзи – руска мелодрама

Post Views: 21 Понеделник до петок во 21:00, на програмата на ТВМ Телевизија, руската мелодрама Крвави солзи.Уште една серија од редоот на руските мелодрами, на програмата на ТВМ Телевизија, за сите љубители на љубовните приказни, интригите и човечката природа.Колку сме подготвени да жртвуваме за својата среќа, но и за тоа која е границата која сме подготвени да ја преминеме а која го дели доброто од злото.Понеделник до петок во 21:00, на програмата на ТВМ Телевизија, руската мелодрама Крвави солзи.

Continue reading

Вокс Лихнидос

Четврт Меѓународен хорски фестивал „Гласот на Охрид“

Post Views: 19 По четврти пат, во среда, 29-ти јуни, ќе се одржи Меѓународниот хорски фестивал „Гласот на Охрид“ организиран од охридскиот градски хор „Вокс Лихнидос“.И овој пат со репертоарот ќе ja промовираат домашната и светска хорска традиција. Премиерно ќе изведат современа композиција со фолклорни елементи од охридскиот композитор Гоце Гавриловски, влашка песна заедно со детскиот мултиетнички хор, турска народна песна и стара андалузиска песна. Премиерна изведба на обработка на композиција од Тоше Проески ќе има и охридскиот саксофонист Горан Папаз со вокална...

Continue reading

откуп цреша

Во Дебрца започна откупот на годинешниот род цреша

Post Views: 51 Во новоотворениот откупен центар во село Требеништа, ТД „Али Фреш Фруит ДОО Ресен“ и официјално го започна откупот на годинешниот род на цреша.Откупувачот и производителите се договорија откупната цена да изнесува 80 ден/кг.Со отворањето на првиот откупен центар откупот на овошјето во општина Дебрца се подигнува на поорганизирано ниво.Од Општина Дебрца се надеваат дека и други заинтересирани откупувачи ќе го следат овој пример.Потенцираат дека Општина Дебрца и понатаму во своите локални политики ќе ја поддржува секоја активност во насока на...

Continue reading

Атлетски камп

Детски атлетски камп во Охрид

Post Views: 44 Прво издание на Детскиот атлетски камп во Охрид. Почнувајќи од оваа година АК „Охрид Трчат“, со поддршка на Western Balkans Fund, кофинансирано од ЕУ од 19-26 јуни во Охрид, се одржува Детски атлетски камп за деца од 8 до 16 години.Со особено задоволство поддршката на горенаведените субјекти ни овозможи уште од првата година да имаме деца од атлетски клубови од Тирана, Р. Албанија, Кула, Р. Србија и Скопје, Република Македонија, вели Иван Цветковски од А.К. „Охрид Трчат“.„Меѓутоа треба внимателно да се види каков концепт сакаме да развиваме. Се надевам...

Continue reading

Прекин во водоснабдувањето на улицата „Гоце Делчев”

Post Views: 31 Прекин во водоснабдувањето кај корисниците на улицата „Гоце Делчев” информираат од ЈП Водовод Охрид.„Поради интервенција на водоводната мрежа денес од 08:30 часот ќе има неколку часовен прекин во водоснабдувањето на улицата „Гоце Делчев”, на потегот од „Дрвара” до здружение на возачи, вклучувајќи ги и сите споредни улици“, – стои во соопштението од ЈП „Водовод“ од Охрид.

Continue reading

Вдиши театар

Огромен интерес за Вдиши театар

Post Views: 25 Тесен беше просторот во предворјето на црквата Св.Софија да ги собере сите оние кои вчера дојдоа да „ВДИШАТ ТЕАТАР“ . Публиката беше дел од отворањето на Аматерскиот театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид по седми пат, се реализира од 22-24 јуни во Охрид.Спектакуларен беше и настапот на театарската група на Црвен крст Охрид која изведе музичко-поетски перформанс „ТРЕБА ДА БИДЕМЕ ПОДОБРИ“. Претставата беше во режија на Емилија Блажеска, Весна Терзиоска и Јованка Сион Доленц. Нашите млади и талентирани актери, преку...

Continue reading

Познат новиот ростер на ГРК Охрид

Post Views: 43 Со голема помош од Oпштина Oхрид, вљубениците на ракометот од нашиот град кои се дел од новата управа, ќе се обидат да го подигнат нивото на најпопуларната екипа од Охрид. За месец и половина се оформи новиот ростер со млади играчи кои имаат повеќегодишни договори. За стабилноста на екипата говори фактот што за следната година е предвиден уште поголем буџет. Од управата очекуваат добра атмосфера во екипата која има невообичаено голем број на странци поради фактот што со проширувањето на лигата тешко е да се ангажираат македонски ракометари.„Најважно...

Continue reading

Пензионери

Исплата на јунските пензии од наредната недела

Post Views: 42 Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.6.2022 година.Со овие препораки деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.6.2021 година.Готовинската исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, банките ја организираат во четири групи според следниот распоред составен според висината на:За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се...

Continue reading

Афганистан Земјотрес

Катаклизма во Авганистан, стотици мртви

Post Views: 43 Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала кој погоди делови од Авганистан во раните утрински часови на 22 јуни загинале најмалку 255 луѓе, соопштија авганистанските власти.Американскиот геолошки институт јави дека земјотресот бил на околу 46 километри југозападно од градот Хост во југоисточен Авганистан и бил на длабочина од 10 километри. Потресот бил почувствуван во област населена со околу 119 милиони луѓе во Пакистан, Авганистан и Индија, објави Европскиот сеизмолошки центар. Според извештаите на сведоците на Твитер, тој...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top