Skip to main content

Автор: Голабовски Крсте

Економското доби фотонапонска централа

Post Views: 123 Потопли училници за учениците, а и помали сметки за струја, за средното Опшинско стручно училиште „Св.Кирил и Методиј“ од Охрид. Денес беше ставена во употреба новата фотоволтаична централа која, за потребите на средното општинско економско училиште „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид, ја донираше компанијата ОКТА АД – Скопје. Градоначалникот Пецаков се заблагодари за донацијата од ОКТА и најави дека планот е сите училишта да добијат вакви централи, со цел зголемување на енергетската ефикасност и секако намалување на трошоците за електрична енергија, кои се и еден од најголемите...

Продолжи со читање

Биди Еко-спортист, придонеси природата да расне

Post Views: 123 Завршни настани од европскиот проект „Зелен Кајак”, воден под мотото „Биди Еко-спортист, придонеси природата да расне!”.Во рамки на настаните, во Струга ќе биде организирана Меѓународна натпреварувачка кајак регата, со учество на клубови од Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија. На 23 и 24 Септември 2023, во Струга, ќе се спроведат финалните проектни активности во организација на Кајак кану клубот ДРИМ од Струга. Во Сабота, со почеток во 10ч. на „Машка Плажа” во Струга ќе се одржи Еколошка работилница за сите заинтересирани посетители на...

Продолжи со читање

Социјалната работа и политика во време на глобални кризи

Post Views: 93 Oд денес па се до 22-ри септември во Охрид ќе се одржи меѓународна конференција на тема “Социјалната работа и социјалната политика во време на глобални кризи“. Повеќе од 130 учесници од земјата и странство ќе промовираат и дискутираат истражувања, практики и политики поврзани со теми кои се занимаваат со прашањето на глобалните кризи од различни перспективи релевантни за социјалната работа и социјалната политика. Трудовите и излагањата се контекстуализирани во неколку домени на анализа, вклучувајќи: Одговори на социјалните држави и социјалните политики на глобалните...

Продолжи со читање

Хуманитарна трка „За посреќно детство“

Post Views: 88 Црвен крст Охрид со големо задоволство ја најавува традиционалната хуманитарна и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ која ќе се реализира на 24 септември 2023 г. Овој настан кој е со широко општествено значење, ќе започне во 11 ч. со „главна трка“ на младите чиј старт ќе биде од плоштад „Чинар“, а цел на градскиот плоштад „Климент Охридски“, каде ќе продолжат спортските, културно забавни и здравствено-едукативни содржини проследени со голем број награди. Учество на овој настан се обезбедува со купување на учеснички број кој чини 50 денари. Средствата...

Продолжи со читање

Успешен финиш на III-та Меѓународна едриличарска регата

Post Views: 114 Викендов во водите се одржа III-та Меѓународна едриличарска регата, во организација на Здружението за спортско едрење „Акватика Јахтинг”- Охрид, поддржана од Едриличарската Федерација на Македонија, Општина Охрид и Агенцијата за спорт и млади. Едриличарите своите вештини и знаења ги одмерија во три категории и тоа во класите „Оптимист“, „ILCA 4“ и „класата 470“ на регатното поле на потегот меѓу Градското пристаниште, Канео и Горица 1. Пласманот по класи е следен: Класа „Оптимист“ Генерален севкупен пласман, машки севкупен пласман и машки под 12...

Продолжи со читање

Нов сообраќаен режим на булеварот „Македонски просветители” во Охрид

Post Views: 90 СВР Охрид ја известува јавноста дека од утре, 19.09.2023 година (вторник), на сила ќе биде нов режим на сообраќајот на булеварот „Македонски просветители” во Охрид. „Според новиот сообраќаен режим, кој е усогласен со надлежните служби во локалната самоуправа, предвидено е такси постојката на булеварот „Македонски просветители”, во близина на поштата, да се дислоцира на улицата „Партизанска”, a локацијата да биде пренаменета во паркинг простор. Воедно, делот од коловозот пред досегашната такси постојка на булеварот „Македонски просветители”,...

Продолжи со читање

Од среда „Гарантирана цена“ дознака за производите со намалени цени

Post Views: 144 Од среда намалување на цените на основните прехранбени производи, најави Министерот за економија, Крешник Бектеши. Листата е готова, утре ќе оди пред Влада, а трговците ќе треба овие производи да ги означат со ознаката „Гарантирана цена“, со што трговците нема да имаат можност да ги зголемат до 30 ноември. Ваквото намалување на цените на прехранбените производи треба да биде поттик до сите чинители во секторот трговија и производителите, да се пријават доброволно да добијат ваква дознака, апелира Бектеши. „Би сакал да ги повикам сите чинители во нашата држава...

Продолжи со читање

Продолжува девастацијата и негрижата за општите добра низ Охрид

Post Views: 184 Потегот кај каналот Студенчишта, односно целата патека долж каналот од мостот па се до ресторанот „Биљанини извори“, беше хортикултурно уреден, со дрвени летниковци, канти за отпадоци и средени патеки. Но, денешната слика говори за запуштеност на истите, односно негрижа од надлежните институции, но и за девастацијата која посебно младите во вечерните часови ја прават, со оглед дека станува збор за едно од нивните омилени собиралишта. “Толку ли е тешко да се смени искршената шиндра? Или да се поправи корпата за отпадоци? Клупата уште малку ќе остане...

Продолжи со читање

Отворени денови за промоција на голфот како спорт во Охрид

Post Views: 265 Отворени денови за промоција на голфот во Охрид. Викендов заиграа палките и топчињата. Голем број млади и деца беа дел од овој хепенинг. Главниот туристички центар неодамна ги доби првите уредени голф терени во земјава. Терените на површина од 3,5 хектари се изведени од Општина Охрид, напросторот на поранешната касарна, а Министерството за локална самоуправа обезбеди 5,7 милиони денари за доуредување на просторот на кој се направи голф драјв ренџ, мало голф игралиште со 6 дупки и голф академија. Набавена е и опрема, колички за голф и апарати за голф топчиња....

Продолжи со читање

Археолошките богатства на Врбник

Post Views: 107 Палафитната населба на локалитетот Врбник е евидентирана уште во 80-тите години на минатиот век од локалното население од Струга, а во 1998 год. започнаа првите подводни истражувања на локалитетот кои ги водеше археолошкото одделение во НУ Музеј на Македонија во соработка со Народниот музеј д-р Никола Незлобински од Струга и Сојузот на нуркачки друштва на Република Македонија, по раководство на археологот Воислав Санев. Од 2001 год. истражувањата со мали прекини истражувањата ги водеше НУ Музеј д-р Никола Незлобински од Струга, а во последните три години Археолошкиот...

Продолжи со читање

International Ohrid Sailing Regatta, трето издание

Post Views: 120 Денес и утре во водите на Охридското Езеро, во организација на Здружението за спортско едрење „Акватика Јахтинг“ од Охрид, а поддржано од ЕФМ и Општина Охрид, ќе се одржи III меѓународна едриличарска регата „International Ohrid Sailing Regatta“. Едриличарски тимови од соседна Србија и Бугарија, ЈК „Палиќ“, Бродарски клуб „Металац“ – Смедерево, ЈК „Смедерево“ од Србија, „Централен Софиски Јахт клуб“ од Бугарија, „GKZ“ од Полска и ЕК „Снегар“ и „Акватика Јахтинг“ од Република Македонија, се само дел од учесниците кои ќе се натпреваруваат во три класи. Учесниците...

Продолжи со читање

Требеништа добива парк и детско игралиште

Post Views: 113 Деновиве започна изградбата на Парк во село Требеништа, со детско игралиште во склоп на спортскиот полигон кој ќе биде во функција за забава на најмладите жители и родители на Требеништа, како и околните села кои гравитираат во тој дел. Изградбата на овој Парк ќе доприенесе за подобрување на социјалната свера на делување во заедницата, го подобрува соцо-економскиот аспек ја подобрува комуналната свера, го подбрува квалитетот на испорачување на услугите кон ѓраѓаните, ја потикнува спортската активност кај најмладите и начините за водење на здрав живот и нај важната...

Продолжи со читање