Skip to main content

Автор: Голабовски Крсте

Охридските ветерани маршираа за мир

Post Views: 441 „Да престанат војните, да престанат немирите, да запре татнежот на оружјето“. Ова беа само некои од пораките испратени кон светот од Градскиот плоштад во Охрид. Сојузот на борците, на Охрид и Дебрца заедно со Локалната самоуправа од Охрид, денес го организираа Маршот на мирот, покрај кејот на езерото,а по повод Светскиот ден на мирот. Охриѓани со став дека животот во мир е придобивка која никако не треба да ја сфаќаме здраво за готово.„Треба да го цениме и треба мирот да биде стално присутен меѓу нас и меѓу државите воопшто. Не само што го цениме, туку со самово присуство...

Продолжи со читање

„Градоначалникот Петрески не се грижи за своите сограѓани“ обвинуваат од ОК на ДПМНЕ

Post Views: 230 „Крајно неодговорен чин на градоначалникот на Охрид и на неговиот несопсобен тим, бидејќи не одговорија на програмата на Владата за вработување на невработените лица“, обвини на денешниот прес Никола Митровиќ, портпарол на О.К на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид. Митровиќ додаде дека во услови на глобална економска криза, неповолни економски текови, кога сo оваа програма Владата на РМ им овозможува извор на приходи на своите граѓани, охридскиот градоначалник Александар Петрески не покажал никаков интерес за тоа да помогне на своите сограѓани.„Веројатно за Петрески нема никаква...

Продолжи со читање

Новата театарска сезона во Охрид започнува на 29-ти септември

Post Views: 239 Наскоро започнува новата тетарска сезона во Охрид. Од „Охридскиот народен театар“  најавуваат дека репертоарот ќе започне на  29-ти септември, со претставата која премиерно беше прикажана во јуни годинава, „Свадбата на Итар Пејо“, во режија на Дејан Дамјаноски. Во моментов финализираат подготвките за претставата „Малограѓанска свадба“,  на Бертол Брехт, во режија на Дејан Пројкоски. Престава која ќе биде вистинско доживување за публиката и со малку подолга премиера од неколку дена,  вели директорот на Охридскиот театар, Горан Стојаноски.„Новата претстава ќе биде ексклузивна...

Продолжи со читање

Ќе замине ли постоечкиот пат Охрид – Св. Наум конечно во историјата?

Post Views: 260 Оваа патна делница која се наоѓа во навистина дотрајана и лоша состојба, а чиишто одредени сегменти не се санирани од далечната 1969 година, ќе биде заменета сo новиот магистрален пат А3, делница Косел-Охрид-Св.Наум. Агенцијата за државни патишта веќе потпиша договор со Друштвото за инженеринг и консалтинг „Чакар Партнерс“ од Скопје за изработка на проектна документација за новиот магистралниот патен правец. Оттаму објаснуваат дека во рамките на овој проект, ти ќе ја изработат и документацијата за приклучоците кон постојниот пат Охрид-Св. Наум, во должина од околу...

Продолжи со читање

Наскоро Здружение на приватните електорнски медиуми во Македонија

Post Views: 258 Новото здружение ќе се вика „Мак Медиа“, а за само еден ден идејата за формирањето доби  поддршка од  дваесет и два медиуми од Охрид, Струга,  Кичево, Битола, Прилеп и Македонски Брод.Одржан иницијативен состанок за формирање на Здружение на приватните електронски медиуми на Република Македонија. Новото здружение ќе се вика „Мак МЕДИА“, а според иницијаторите, цел на неговото формирање ќе биде решавање на наталожените проблеми во медиумската сфера.  Сашо Митаноски директорот на „Супер радио“ вели дека ницијалната каписла за создавање на ова здружение, беа новите барања...

Продолжи со читање

СОНК и Локалната ќе го решат проблемот со патните трошоци за наставниот кадар

Post Views: 281 Наскоро решение на проблемот со покривање на патните трошоци за просветните работници кои патуваат во подрачните училишта по охридските села. Досега регионалниот одбор на СОНК од Охрид во соработка со локалната самоуправа реализираа покривање на патните трошоци само за триесеттина вработени, а сега се отвара можност за решение на овој проблем за целиот наставен кадар кој патува. Ацо Речкоски Претседателот на регионалниот одбор на СОНК од Охрид истакна дека веќе е остварена средба со претставници од Локалната и Градоначалникот Александар Петрески.„На која што средба...

Продолжи со читање

Амброзијата ја има и кај нас

Post Views: 559 Секое лето и на почеток на есента, амброзијата создава проблеми кај лица кои се алергични на неа, а таа секоја година ја има се повеќе. Амброзијата цвета од јули до октомври, а концентрацијата на нејзиниот полен е најголема во август и септември. Само едно стебло од амброзија, произведува од 1-8 милјарди спори, кои може да патуваат и до 40 км, а за силна алергиска реакција се доволни од 8-20 спори на кубен метар воздух. Примариус Д-р Елпиника Марин од Медицинскиот центар од Охрид, која се бави со алергиски испутвања објаснува дека амброзијата е широко распространета...

Продолжи со читање

Успешно лето полно работа за Црвениот Крст од Охрид

Post Views: 325 Зад Цревниот крст од Охрид уште едно успешно лето полно со работа. Спасителите на планина и непристапни терени, спасителите на вода и медицинските тимови на Црвениот крст од Охрид, оваа туристичка сезона со рекорден број интервенции, речиси дупло повеќе од лани. Така Спасителите на планина кои го обезбедваа Европското првенство во прецизно слетување со параглајдер, имаа три посериозни интервенции и преку десет интервенции на укажување на прва помош на самите учесници.Спасителите на вода пак забележаа дваесет и три интеревенции на извлекување давеници од Охридското...

Продолжи со читање

Паркинзите повторно тема на пресс на ВМРО-ДПМНЕ

Post Views: 340 Доделувањето на градските паркинзи под концесија, од страна на Локалната, повторно тема на прес конференција на општинската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаротлот Никола Митровиќ истакна дека нашиот град веќе осум години е заложник на неодговорната политика на градоначалникот  Александар Петрески како и на мала група блиска до него која буквално во последно време го тероризира Охрид. Портпаролот Митровиќ додаде дека криминал има и во спроведувањето на тековното работење со градските паркинг простори.„Имено, според наши извори дознаваме дека соодветните инспекциски служби утврдиле...

Продолжи со читање

Денес се слави Успение на Пресвета Богородица

Post Views: 320 Православните христијани денес го слават празникот Успение на Богородица или Голема Богородица. По две недели пост, синоќа со вечерни богослужби во сите храмови на Македонската православна црква почна одбележувањето на празникот. Уште од раните утрински часови, река луѓе се упатија кон најблиските храмови, да се помолат за здравје и среќа за себе и за своите најблиски. Верници од сите краишта на земјава и странство денес ги посетија храмовите во Охрид кои го носат името на мајката божја.Празнувањето на Успението на Богородица е празнување на фактот дека сите луѓе се...

Продолжи со читање

Гаснат селските основни училишта

Post Views: 333 Во последниве неколку години, во нашата земја згаснале околу дваесет основни училишта. Ова e показател дека од година во година драстично се намалува бројот на учениците. Секако најзагрозени се училиштата од руралните средини. Експертите велат дека оваа појава пак, од друга страна може да доведе до иселување на младата популација и целосно замирање на животот во овие општини. Министерот за образование, Панче Кралев истакна дека  Министерството за образование и наука, не е она кое одлучува дали одредено училиште ќе се затвори, додава дека тоа е одлука која ја носи општината....

Продолжи со читање

Продолжуваат зафатите на објектот на Универзитетот „Св.Апостол Павле“

Post Views: 377 Министерот за образование Панче Кралев, при посетата на УИНТ „Св.Апостол Павле“ информира дека завршен е првиот дел од постапката за доградба на објектот каде е сместен универзитетот. Уредувањето на просторот од поранешната касарна ќе почека за следната година, кажа Министерот Кралев.„Реконструкцијата на касарната останува, тоа ќе се реализира следната година, монетално се изготвува проектната документација. Во прва фаза да се заокружи моменталниот објект на „Св. Апостол Павле“. Тој објект е предмет на оваа постапка, а реконструкцијата на касарната ќе следи  наредната...

Продолжи со читање