Автор: Голабовски Крсте

Пожарникарите спречија голем пожар во Варош

Post Views: 402 Денес во Стариот дел на Охрид на „ул.„Цар Самуил“, во сендвичара и пицерија „Меџик“ едно против пожарно возило и четворица пожарникари од Територијалната противпожарна единица од Охрид, на време успеаја да го ликвидираат пожарот кој многу лесно можел да се прошири и на останатите објекти.Заменик командирот на ТППЕ од Охрид Коста Кузмановски со апел до жителите на стариот дел на градот да внимаваат каде ги оставаат возилата, зошто во ваквите моменти кога секунди се во прашање да се спречи или случи трагедија, најважниот услов е слободен пристап до локацијата....

Продолжи со читање

Климатските промени и Охридското Езеро

Post Views: 220 Климатскте промени веќе удрија и по живиот свет на Охридското Езеро и Студенчишкото Блато. Охридското Езеро е класифицирано како едно од најранливите во Европа на изложеноста на климатските промени, поради неговата висока сензитивност, ниска отпорност и големата изложеност на промените на еколошките услови, како резултат на очекуваните промени на климата.Според Ана Петровска, автор на истражувањето „Климатските промени и отпорот на природата“, сегашната стапка на исчезнување на видовите насекаде во светот веќе е сто пати повисока од таа во прединдустриската...

Продолжи со читање

Добро за природата, добро за луѓето

Post Views: 143 Македонското еколошко друштво заедно со Општина Ресен, трета година по ред во Парк на Природата „Езерани“ спроведува механизам за одржливо користење на ливадите преку косење.Оваа година околу 800 бали сено беа донирани на Јавната Установа Национален Парк Галичица, за зимска прихрана на елените во репродуктивниот центар.Со оглед на порастот на популацијата на елени и потребата од поголеми количини на храна, оваа донација е повеќе од добредојдена.Со косењето на ливадите, се забавува процесот на сукцесивни промени во овие типови живеалишта, се одржува...

Продолжи со читање

Охрид Опен 2022 по највисоки стандарди

Post Views: 386 Викендов во Охрид Таеквон-до клубот “ХВА РАНГ ИТФ” Лескоец-Охрид го организираше меѓународниот Таеквон-до ИТФ турнир „ОХРИД ОПЕН 2022”. На турнирот учествуваа над 210 натпреварувачи од 31 клуб од Словенија, Хрватска, Бих, Србија, Бугарија,Албанија , Грција и Македонија. Присуствуваа најдобрите натпреварувачи од сите клубови, кои се натпреваруваа во две дисциплини форми и борби, при што имавме можност да гледаме врвни борби и техники на овај натпревар.„Организацијата беше на највисоко ниво, ,направивме турнир што ретко некој во Македонија може да се пофали...

Продолжи со читање

Охрид во сезoна, градилиште или туристички центар?

Post Views: 508 Додека туристичката сезона е во полн ек, Охрид повеќе личи на градилиште, отколку на туристички центар.Охриѓани негодуваат, додека туристичката сезона е во полн ек, срцето на Охрид повеќе личи на градилиште отколку на туристички центар. На крајот на месец ноември минатата година, Градоначалникот Пецаков најави дека Охриѓани и туристите со новоизградената улица „Македонски просветители“ во самото срце на Охрид, ќе добијат ново булеварско решение, двосмерна велосипедска патека, две пешачки патеки, две коловозни ленти и паркинг префрлен од друга страна, со реализација...

Продолжи со читање

Од деца за деца Охрид 2022

Post Views: 246 Викендов во просториите на игралиштето на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ во Охрид се одржа првиот хуманитарен турнир – Street Basket 3х3 „Од деца за деца“ Охрид 2022. Покровител на настанот беа Македонските Темплари „Св.Наум Охридски“, во соработка со К.К „Колибри“ – Охрид, Здружение Енхелеус Лихнид, Лабино саунд и Црвен Крст – Охрид.Oва е прв хуманитарен турнир – Street Basket 3х3 „Од деца за деца“ Охрид 2022 год., кој се надеваме во иднина да прерасне во традиција, турнирот е одлична можност за децата на возраст од 10 до 15 години од Охрид и пошироко, да се дружат,...

Продолжи со читање

Започнува дигитализацијата на Општина Охрид

Post Views: 245 Почнувајќи од денес сите сопственици на имот и други обврзници, по основ на локални даноци и такси, своите обврски кон Општина Охрид, ќе може да ги регулираат на најбрз и најекономичен начин, преку новиот систем за електорнска наплата, објасни градоначалникот Кирил Пецаков.„Овој зафат го реализираме со минимални трошоци и максимални заштеди, приклучувајќи се меѓу првите во Македонија на националната е-ЛСТ платформа, поставена во рамките на проектот „Дигитализација на услугите на локалната самоуправа“ имплментиран под покровителство на УНДП и ФИТР“- објасни...

Продолжи со читање

Крвави солзи – руска мелодрама

Post Views: 567 Понеделник до петок во 21:00, на програмата на ТВМ Телевизија, руската мелодрама Крвави солзи.Уште една серија од редоот на руските мелодрами, на програмата на ТВМ Телевизија, за сите љубители на љубовните приказни, интригите и човечката природа.Колку сме подготвени да жртвуваме за својата среќа, но и за тоа која е границата која сме подготвени да ја преминеме а која го дели доброто од злото.Понеделник до петок во 21:00, на програмата на ТВМ Телевизија, руската мелодрама Крвави солзи.

Продолжи со читање

Четврт Меѓународен хорски фестивал „Гласот на Охрид“

Post Views: 150 По четврти пат, во среда, 29-ти јуни, ќе се одржи Меѓународниот хорски фестивал „Гласот на Охрид“ организиран од охридскиот градски хор „Вокс Лихнидос“.И овој пат со репертоарот ќе ja промовираат домашната и светска хорска традиција. Премиерно ќе изведат современа композиција со фолклорни елементи од охридскиот композитор Гоце Гавриловски, влашка песна заедно со детскиот мултиетнички хор, турска народна песна и стара андалузиска песна. Премиерна изведба на обработка на композиција од Тоше Проески ќе има и охридскиот саксофонист Горан Папаз со вокална придружба...

Продолжи со читање

Во Дебрца започна откупот на годинешниот род цреша

Post Views: 279 Во новоотворениот откупен центар во село Требеништа, ТД „Али Фреш Фруит ДОО Ресен“ и официјално го започна откупот на годинешниот род на цреша.Откупувачот и производителите се договорија откупната цена да изнесува 80 ден/кг.Со отворањето на првиот откупен центар откупот на овошјето во општина Дебрца се подигнува на поорганизирано ниво.Од Општина Дебрца се надеваат дека и други заинтересирани откупувачи ќе го следат овој пример.Потенцираат дека Општина Дебрца и понатаму во своите локални политики ќе ја поддржува секоја активност во насока на развој...

Продолжи со читање

Детски атлетски камп во Охрид

Post Views: 290 Прво издание на Детскиот атлетски камп во Охрид. Почнувајќи од оваа година АК „Охрид Трчат“, со поддршка на Western Balkans Fund, кофинансирано од ЕУ од 19-26 јуни во Охрид, се одржува Детски атлетски камп за деца од 8 до 16 години.Со особено задоволство поддршката на горенаведените субјекти ни овозможи уште од првата година да имаме деца од атлетски клубови од Тирана, Р. Албанија, Кула, Р. Србија и Скопје, Република Македонија, вели Иван Цветковски од А.К. „Охрид Трчат“.„Меѓутоа треба внимателно да се види каков концепт сакаме да развиваме. Се надевам дека...

Продолжи со читање

Прекин во водоснабдувањето на улицата „Гоце Делчев”

Post Views: 250 Прекин во водоснабдувањето кај корисниците на улицата „Гоце Делчев” информираат од ЈП Водовод Охрид.„Поради интервенција на водоводната мрежа денес од 08:30 часот ќе има неколку часовен прекин во водоснабдувањето на улицата „Гоце Делчев”, на потегот од „Дрвара” до здружение на возачи, вклучувајќи ги и сите споредни улици“, – стои во соопштението од ЈП „Водовод“ од Охрид.

Продолжи со читање

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top