Автор: Голабовски Крсте

Огромен интерес за Вдиши театар

Post Views: 169 Тесен беше просторот во предворјето на црквата Св.Софија да ги собере сите оние кои вчера дојдоа да „ВДИШАТ ТЕАТАР“ . Публиката беше дел од отворањето на Аматерскиот театарски фестивал „ВДИШИ ТЕАТАР“ кој во организација на Црвен крст Охрид по седми пат, се реализира од 22-24 јуни во Охрид.Спектакуларен беше и настапот на театарската група на Црвен крст Охрид која изведе музичко-поетски перформанс „ТРЕБА ДА БИДЕМЕ ПОДОБРИ“. Претставата беше во режија на Емилија Блажеска, Весна Терзиоска и Јованка Сион Доленц. Нашите млади и талентирани актери, преку стиховите...

Продолжи со читање

Познат новиот ростер на ГРК Охрид

Post Views: 258 Со голема помош од Oпштина Oхрид, вљубениците на ракометот од нашиот град кои се дел од новата управа, ќе се обидат да го подигнат нивото на најпопуларната екипа од Охрид. За месец и половина се оформи новиот ростер со млади играчи кои имаат повеќегодишни договори. За стабилноста на екипата говори фактот што за следната година е предвиден уште поголем буџет. Од управата очекуваат добра атмосфера во екипата која има невообичаено голем број на странци поради фактот што со проширувањето на лигата тешко е да се ангажираат македонски ракометари.„Најважно од се...

Продолжи со читање

Исплата на јунските пензии од наредната недела

Post Views: 278 Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.6.2022 година.Со овие препораки деловните банки ќе обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.6.2021 година.Готовинската исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, банките ја организираат во четири групи според следниот распоред составен според висината на:За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши...

Продолжи со читање

Катаклизма во Авганистан, стотици мртви

Post Views: 163 Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала кој погоди делови од Авганистан во раните утрински часови на 22 јуни загинале најмалку 255 луѓе, соопштија авганистанските власти.Американскиот геолошки институт јави дека земјотресот бил на околу 46 километри југозападно од градот Хост во југоисточен Авганистан и бил на длабочина од 10 километри. Потресот бил почувствуван во област населена со околу 119 милиони луѓе во Пакистан, Авганистан и Индија, објави Европскиот сеизмолошки центар. Според извештаите на сведоците на Твитер, тој бил почувствуван...

Продолжи со читање

Пијанистот Јаковлев со незаборавен концерт

Post Views: 122 Прекрасно музичко доживување приреди истакнатиот пијанист Алекандар Јаковлев на специјалниот концерт кој се одржа вчеравечер во црквата „Света Софија“ како дел од програмата за одбележување на 21-ви јуни – Денот на Охридското Езеро.Пред почетокот на концертот, во името на локалната самоуправа, присутните ги поздрави советничката во Советот на Општина Охрид, Билјана Тодева Силјановска.„Охридското Езеро е нашиот најубав дар од Бога, а нашиот најголем благослов е привилегијата да уживаме во уникатните природни убавини, на кои се воодушевува целиот Свет. Денес...

Продолжи со читање

Реновирани апартманите на Мобилност во Охрид

Post Views: 204 Деновиве во присуство на претставници на Центарот за развој на Југозападен плански регион како инвеститор, граѓанското здружение МОБИЛНОСТ како краен корисник, изведувачот на работите и надзорниот орган, е извршен технички прием и официјално предадени се во употреба 10-те реконструирани апартмани на ГО МОБИЛНОСТ во Охрид, во комплексот Охридати. Над 700 членови од Мобилност ќе имаат можност, во текот на летниот период, во Охрид, да ги користат овие апартмани за одмор и рекреација.Реконструкцијата го подигна нивото на енергетската ефикасност на објектите преку...

Продолжи со читање

Кој ја труе Општина Дебрца?

Post Views: 167 На територијата на општина Дебрца од страна на непознати сторители, со камиони со регистарски таблички на соседни општини се депонира отпад, информира на својот официјален Фејсбук профил, градоначалникот на Општината Зоран Ногачески.Градоначалникот Ногачески викендов излегол на посоченото место, на Пресека, просторот на депонијата за инертен отпад, над тунелите од автопатот во изградба и констатирал дека на највисоката точка од депонијата за инертен отпад депонирано е поголемо количество на организирано собиран комунален отпад околу десетина камиони , а кое...

Продолжи со читање

Денес е празникот Св. Еразмо Охридски

Post Views: 216 Денеска е 2 јуни, денот кој православните верници го слават во чест на Св. Еразмо Охридски. Поради неговата мисионерска дејност и големите заслуги за ширењето на христијанството свети Еразмо во нашиве краишта бил сликан заедно со Седмочислениците.Овој светител, од Бога даруван со чудотворна моќ, е роден во Антиохија и живеел за време на царевите Диоклецијан и Максимилијан. Како архиереј патувал и го проповедал Евангелисто па така стигнал и во Охрид. Откако го воскреснал синот на некој човек по име Атанас, крстил многу луѓе, а идолските жртвеници ги разурнал....

Продолжи со читање

Половина век современа карикатура

Post Views: 119 Петок, во 20 часот, во галеријата во Куќата на Робевци, ќе биде отворена јубилејната изложба ПОЛОВИНА ВЕК СОВРЕМЕНА КАРИКАТУРА од авторот Блаже Докуле.Блаже Докуле роден во 1953 година , дипломирал право во Битола. Црта непрекинато од 1971 година , негови карикатури се појавуваат во голем број публикации, како „ЕКРАН“ , „ОСТЕН“ , „НОВА МАКЕДОНИЈА“ , „БИТОЛСКИ ВЕСНИК“ , „СТУДЕНТСКИ ЗБОР“ , „ВРЕМЕ“ , „ЈЕЖ“ , „ОСМЕХ“ , „НОВОСТИ 8“ , „МАСЕДОНИЈА ЊУС“ , „БЕЗ НАВРЕДА“ , „ТЕА КРСТОЗБОР“ , „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ , „РЕПУБЛИКА“ , „БОРБА“ , „ТРУДБЕНИК “, „КОМУНИСТ “ и многу други.Припаѓа...

Продолжи со читање

Сметка за струја или весела математика?

Post Views: 533 Презентиран калкулаторот со кој граѓаните ќе може да ја споредат својата потрошувачка на електрична енергија, доколку би постоеле блокови, со постоечката состојба.„Постоење на блок тарифи, исклучиво за време на важење на висока дневна тарифа. Потрошувачката во периоди на важење во ефтина струја нема да велгува во блоковите.Тоа е едната работа, а втората која сакам да ја потенцирам, е дека во наредниов период ќе ги примаме сите забелешки и сугестии, кои единствено можат да одат во насока на зголемување на блоковите, а не на намалување“ подвлече Марко Бислимоски...

Продолжи со читање

Заследи ме

Post Views: 353 Викендов промоција на романот „Заследи ме“ на охридскиот писател Јордан Коцевски.Во неговото најново дело Коцевски зборува за не толку пријатните стапици кои ги крие денешната популарна култура и ужасот за кој знаеме или не знаеме. Ужасот кој сигурно не демне на социјалните мрежи. Идејата за овој роман дошла сосема природно вели Коцевски.„Мојата сопруга е инфлуенсерка, која има повеќе од 20.000 следбеници и често сум со неа кога ги прави содржините и ги знам како функционираат работите. Ја знам нашата хемија која постои и трудот кој се вложува во една фотографија...

Продолжи со читање

110 години од раѓањето на Ванчо Николески

Post Views: 344 Ванчо Николески истакнат македонски романсиер, раскажувач и поет. Представник е на првата повоена генерација македонски писатели за деца и млади, онаа генерација што во литературата влезе непосредно по ослободувањето.Николески е роден на 10 јуни 1912 година во село Црвена Вода, Дебарца, Охридско. Основно училиште завршил во родното место. Гимназија во Охрид а учителска школа завршил во Скопје. Тој е еден од првите учители, кој низ селата на штотуку ослободената Дебарца од бугарскиот окупатор учителствувал на македонски јазик. Тоа е период кога за еден изговорен...

Продолжи со читање

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top