Skip to main content

Автор: Маја Савиќ

Сѐ поголем е бројот на млади лица со висок крвен притисок во охридскиот регион

Post Views: 40 Се зголемува бројот на лица со хипертензија на млада возраст во охридскиот регион. Од исклучителна важност е редовната контрола на крвниот притисок и превенцијата бидејќи покачениот крвен притисок е главен ризик фактор за срцев удар, мозочен удар и други кардиоваскуларни заболувања. Денеска на Кеј Македонија по повод светскиот Ден на хипертензијата доктори од ЈЗУ Специјализирана болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања Св Стефан вршеа бесплатни прегледи на граѓаните, им даваа совети и информативни материјали.Превенцијата...

Продолжи со читање

Кривична пријава за две лица од Пробиштип кои вршеле измами на граѓани од Охрид и Струга

Post Views: 26 ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.А.(37) од Скопје, А.В.(33)  и И.С.(37), двајцата од Пробиштип, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела „измама”.-Тие, во текот на јануари и февруари оваа година, со јавувале на мобилни телефони на повеќе граѓани од Охрид и Струга, претставувајќи се лажно како вработени во градежни фирми и им нуделе градежни материјали по поевтини цени. На тој начин, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 281.600 денари, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Продолжи со читање

ЈЗУ Здравствен дом Охрид обезбедува подобри услови за пациентите, започна санација на Маларична

Post Views: 87 ЈЗУ Здравствен дом Охрид посветено работи на подобрување на условите за пациентите и подигнување на нивото на здравствената заштита. Денеска започнаа зафати за санација на објектот Маларична.„Со цел да се овозможат подостоинствени услови за пациентите и вработенитеЈЗУ Здравствен дом Охрид започна со реализација на договор за јавна набавка со кој ќе се извршат поправки, замена на дограма, партерно уредување, поправки на фасада, поставување на настрешници и останати работи поврзани со интервенции на објектот Маларична, информира за ТВМ директорката на Здравствен...

Продолжи со читање

Екипата на Црвен Крст Охрид мотивирана оди по пехар и на Државниот натпревар по прва помош

Post Views: 40 Екипата на Црвен крст Охрид убедливо најдобра на Регионалниот натпревар по прва помош, кој се одржа во Скопје. Младите волонтери на Црвениот Крст, инаку ученици во СОСУ „Св Кирил и Методиј“ го освоија првото место во конкуренција на 16 екипи од северозападниот регион.„Се покажавме во најдобро светло, покажавме и докажавме што Охрид е подготвен да направи како град и ние како претставници од Охрид. Направивме една, може да се рече, историја во новиве години на Црвен крст Охрид. Се подготвуваме за Државниот натпревар во септемвври. Таму ќе се покажеме во уште...

Продолжи со читање

Сајбер безбедноста во фокусот на 20-та Меѓународна регулаторна конференција која се одржува во Охрид

Post Views: 51 Претставници на регулаторните тела во областа на телекомуникациите од Западен Балкан, ЕУ , меѓународната унија и претставници од приватниот сектор на комуникацискиот пазар, во Охрид дискутираат за резултатите од имплементирањето на 5G мрежата и сајбер безбедноста.Македонија има најдобар 5G во регионот и меѓу најдобрите во Европа, вели првиот човек на Агенцијата за електронски комуникации, Јетон Акику.„Достигнуваме брзина и со двата оператори до над 1 гигабит секунда и просек близу 300мегабити на цела територија на државата. Тоа е многу добар резултат споредено...

Продолжи со читање

Пастрмката, единствениот предатор во Охридското езеро, покажува промени во начинот на исхрана

Post Views: 58 Истражувањата на НУ Хидробиолошки Завод Охрид покажуваат дека постои промена во доминантната исхрана на пастрмката и белвицата.„ Она што порано беше нивна главна храна зоопланктонот сега не е така. Сега пастрмката и белвицата повеќе се хранат со фауна на дното. Таа промена на исхраната резултира со промена на самиот квалитет и вкус на месото на рибата. „ – вели Душица Илиќ Боева, експерт од Одделение за салмонидна фауна, практично рибарство и аквакултура од ЈНУ Хидробиолошки завод Охрид.Рибократството доведува до намалување на фондот на пастрмката...

Продолжи со читање

Ако продолжи загрозувањето на Охридското езеро, за 10тина години ќе почне исчезнување на ендемични видови

Post Views: 134 Охридското езеро е под огромен притисок од човекот. Неговата деградација денеска како никогаш порано е изразена преку интензивната урбанизација и недостатокот на правилен менаџмент на отпадните води. Тоа се клучните проблеми кои треба да ги решаваат централната и локалната власт доколку сакаме да го зачуваме еко-системот на најастарото езеро во Европа и едно од 12те такви на број во целиот свет, сметаат научниците.„Почнувајќи од 1950 годинa кога се уништија блатата со програмата против маларија е започнато деградирањето, но денеска деградацијата на езерото е поинтензивна...

Продолжи со читање

Православните верници се подготвуваат за радосната вест за Христовото Воскресение

Post Views: 58 Охридските храмови се полни со верници кои се молат, палат свеќи и се подготвуваат за празникот над сите празници Велигден. Денеска е Велики Петок, најтешкиот ден во христијанството на кој верниците си спомнуваат на Крстните страдања, смртта на Спасителот Исус Христос и полагањето во гробот. Во црквата наместо литургија се служат Царски часови и оплакувањето кои ниту едно човечко срце не го оставаат рамнодушно.„Проникнуваат длабоко во сржта на човековото битие и јасно не повикуваат отрезнувајќи не да го согледаме сопствените гревови и слабости, а во исто време...

Продолжи со читање

Апасиев од Охрид: Македонска платформа за да запре уценувањето при составување Влада од страна на албанското малцинство

Post Views: 61 На 9-ти мај ќе славиме резултат од 8 до 12 пратници во Парламентот. Тоа се реални очекувања на овие избори на кои копјата ќе се кршат помеѓу три платформи, кажа Претседателот на Левица, Димитар Апасиев пред народниот собир во Охрид.„Сакам да му порачам на народот, едноставна е пораката, на овие избори имате три платформи и на вас е да одлучите за која сте. Првата платформа е веќе познатата тиранска платформа и таму нема разлика дали се Европски фронт, ДУИ или Вреди тоа се иста необалистичка матрица која тежи кон разградување на државата. Втората е Софиската платформа...

Продолжи со читање

Совршен тајминг за премиерата на Народен театар Охрид на нушиќевата Госпоѓа Министерка

Post Views: 107 Во време на изборен процес, кога многу луѓе се во кампања со надеж дека ќе станат функционери, министри, пратеници, охридскиот Народен театар ја поставува премиерно на сцена нушиќевата „Госпоѓа Министерка“. Во однос на актуелноста на претставата и нејзниот политички ангажман , ние сепак се задржавме на тоа дека правиме комедија иако претставата многу лесно може да биде претворена во политички театар, кажа денеска на прес конференција, режисерот на претставата Благој Мицевски.„ Меѓутоа сакам да кажам дека претставта како дел од еден постмодерен театар од кој сите...

Продолжи со читање

Светскиот ден на книгата одбележан во НУ Библиотека “Григор Прличев”

Post Views: 56 Христина Петреска за една година прочитала дури 139 книги. Таа денеска во градската библиотека беше проглсена за најчитатаелка за 2023 година, а по повод одбележување на Светскиот ден на книгата, 23-ти април.„Омилена литература ми се драмите и романсите. Најмогу читав во време на ковид пандемијата, кога бевме затворени дома и имавме повеќе слободно време. Сакам да им порачам на граѓаните повеќе да читаат книги затоа што секоја една книга е ново патување и воедно си го збогатуваме вокабуларот“ – вели Христина.Од околу 1500 активни членови во охридската...

Продолжи со читање

Силјановска – Давкова: Почитувајте го Охрид, без Охрид Македонија нема да биде почитувана

Post Views: 55 За мене Охрид не е само културна метропола, туку и споменик на природата, еден од најубавите градови и дом на европското христијанство, затоа да го чуваме, рече во обраќањето пред присутните на митингот во Охрид, кандидатката за претседател од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“, проф. д-р Гордана Силјановска – Давкова.„Охрид како постар од човештвото треба да ја ужива нашата заштита. Не заборавајте, без Охрид Македонија нема да биде почитувана. Почитувајте го Охрид ако сакате да не почитуваат. Час поскоро активирајте го Универзитетот на Плаошник. Оваа...

Продолжи со читање