Skip to main content

Автор: Маленкова Татјана

На повидок трајно решавање на проблемот со вода во Горно Лакочереј

Post Views: 252 На повидок конечко решение со кое ќе се стави крај на проблемот со вода за жителите од Горно Лакочереј. Директорот на МЈП Проаква, Златко Старкоски открива дека тимови од ЈП  последниве месеци активно работеле на изнаоѓење на решение со цел да се обезбеди доволна количина и квалитетна вода за жителите од Горно Лакочереј. Според директорот, Проаква и локалната самоуправа изготвиле три проекти, кои ќе понудат трајно решение на проблемот. Првата варијанта, според Старкоски е бушење на нови извори и поставување на цевки. Тој додава дека веќе било извршено едно бушење кое...

Продолжи со читање

Лакочереј се приклучува на канализациона мрежа

Post Views: 255 Изградбата на канализационата мрежа во Горно, Долно Лакочереј и Орман, во завршна фаза. Активностите кои локалната ги започна пред 4 – 5 месеци треба да завршат до крајот на летово, најавуваат од локалната самоуправа. „Чинам изградени се околу 500 – 600 метри и тоа започнавме од најодалечната точка од Горно Лакочереј, а паралелно се поставуваше и нов водоснабдителен систем за овие две села“, вели раководител на одд. За комунален развој и улици, Зоран Шикалески.Шикалески додава дека паралелно со изградбата на канализационата мрежа на делот кон населбата Радојца...

Продолжи со читање

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Post Views: 261 Верниците со исламска вероисповест го слават празникот Рамазан Бајрам со кој завршува Светиот месец Рамазан и се означи крајот на едномесечниот пост. Прославата за рамазанскиот – Бајрам трае три дена, денеска е вториот ден од празникот. Ведат Хасан Сарачаглу пензиониран наставник кој сега живее во Истамбул – Турција се потсетува како некогаш се славел Рамазан Бајрам или Шеќер Бајрам во Охрид.  Раскажува дека кога биле деца родителите ги носеле од роднина до роднина, од пријател до пријател со цел да ги запознаат, а во денешно време родителите оделе сами, а децата...

Продолжи со читање

Заврши Летната школа по класична гитара

Post Views: 321 Учениците кои беа дел од летната школа за класична гитара велат дека се горди што имале можност познатата професорка од Бугарија да им ги пренесе своите знаења и искуства и додваат дека со задоволство ќе ги применуваат новите техники и знаења кои ги научиле. „Задоволството е огромно да се биде дел од ваков настан каде се споделуваат искуства и се учат нови техники и каде се запознаваме меѓу себе ние класичните гитаристи. Презадоволен сум што сум дел од ова и се надевам дека во иднина уште повеќе ќе има учесници со што би добиле еден квалитетен фестивал на овие простори...

Продолжи со читање

Коњаноски: „Со доделувањето на Езерото под концесија,Владата доби партнер

Post Views: 282 Со добивањето концесионер на Охридското Езеро, за излов на риба за стопански риболов,  Владата доби партнер кој ќе се грижи заедно со сите државни институции за дополнителна заштита на рибниот фонд, изјави заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Зоран Коњановски кој денеска го посети Хидробиолошкиот институт во Охрид.Министрот додава дека Риболовните основи кои ги изработиле стручните лица од хидробиолошкиот институт и 14 доктори на науки, беа неопходни за да се прецизира како ќе се врши изловот на риба,  како да се објават тендерите  и како...

Продолжи со читање

На Партизанска и понатаму ќе се наплаќа за паркирање

Post Views: 276 Обидот на ВМРО ДПМНЕ, преку советничката Јованка Дамоска Секулоска да им олесни на охриѓани и гостите не помина кај градските избраници. Имено по долга расправа и по низа навреди упатени и од опозицијата и од позицијата во советот, сепак, на крај пет советници гласаа ЗА, осум против и еден остана воздржан, со што предлог одлуката за измени на одлуката за организирање на режим на сообраќај, односно иницијативата на советничката од ВМРО- ДПМНЕ, Јованка Дамовска- Секулоска, за укинување на наплатата за паркинг на улицата „Партизанска“, не се усвои.„Главната цел за нашиот...

Продолжи со читање

Свеченоста за доделување на дипломите на матурантите на 07 август

Post Views: 278 Годинава спектаклот ќе се одржи во дворот на Охридската Гимназија на 07 август.  Директорот Наум Рилковски открива дека се подготвува настан за паметење, не само за матурантите, туку и за сите останати, кои ќе дојдат да ја поздрават оваа успешна генерација. Кулминација на прославата ќе биде концертот на светски познатот музичар, охриѓанецот  Владимир Василески – Четкар.„Мислам дека нетреба многу зборови за да се каже кој е што е. Тој е врвен и светски музичар кој во чест на матурантите но со подршка на градоначалникот овој концерт ќе биде во дворот на гиманзијата....

Продолжи со читање

Две години од смртта на новинарот Никола Манески

Post Views: 327 Членови  на потесното семејство на Никола Манески, пријатели, ученици, колеги, соработници уште еднаш му одадоа почит пред неговото вечно почивалиште. „Никола Манески беше извонредна личност. Тој за време на неговиот живот ни ги покажа вистинските професионални и морални вредности“, вели портпаролот на СВР Охрид и негов многу добар пријател Стефан Димовски. „Сакам да потенцирам дека новинарот и портпарол Никола Манески кој секогаш со посебен пиетет зборуваше за новинарството и со сите свои сили се трудеше да ни ги долови тајните на новинарството, вклучувајќи го сегментот...

Продолжи со читање

Маките на Николчо Крстаноски и неговото семејство

Post Views: 258 Кои се приоритетите и потребите на луѓето? Доколку на некого сон му е да купи автомобил или да оди на одмор, други сонуваат да купат леб и да имаат сопствен кров над глава. 48 годишниот Николчо Крстеноски живее од денеска за утре и мака мачи да обезбеди корка леб за своите две деца. Веќе пет години откако неговата сопруга го оставила поради друг со децата и нговата мајка живее во трошна куќа во Велгошти. Не е способен да работи, а преживува благодарение на хуманите луѓе и Црвениот Крст, кои одвреме навреме му донираат основни прехрамбени намирници и гардероба. „Работа...

Продолжи со читање

Некои наводнуваат, други вода немаат ни за пиење

Post Views: 257 На + 40 степени десеттина семејства од Видобишта немаат вода ни за пиење. Тие велат дека неколку години имаат проблем со водоснабдувањето, но дека последниве години состојбата е катастрофална. Во име на засегнатите жители од Прва мекедонска удара бригада јавно за својот проблем пред камерата на ТвМ проговори Стојче Ставрески. Тој вели дека нивната мака се интензивирала од кога се доселил нивниот нов комшија и одкако на улицата била направена шахтата и поставен шибер.   „Со тој шибер делумно водата ја ограничуваат. Што значи кракот на оваа страна и оваа куќа овде се...

Продолжи со читање

Претседателот на ЛДП на сред бел ден малтретиран од страна на двајца полицајци

Post Views: 311 Претседателот на ЛДП, Дејан Блажески во саботата имал непријатно искуство со двајца полициски службеници, од СВР.  Тој открива дека во саботата на 28 јули во 16 часот и 30 минути бил малтретиран, испрашуван и навредуван, на улицата Крали Марко, без никаква причина, по што го ослободиле. „Попладнето, се рекреирав на патеката на која последниве 2 години тоа го правам секојдневно. На улицата Крали Марко на околу 1 километар од мојот дом, од позади грб, бев запрен од полициско комбе со двајца полицајци кои прво грубо ме распрашуваа што правам, за што јас детално им обајснав...

Продолжи со читање

Педесеттата седница на совет само што започна – заврши

Post Views: 266 На педесеттата седница на совет, советниците ги разгледуваа „Предлог Одлуката за усвојување на Извештајот за остварување на буџетот  за периодот од 01.01. до 30.06. 2012 година“, „Предлог Одлуката за усвојување на Извештајот за работењето на Одделението за даноци за периодот и „Предлог Одлука за усвојување на Извештајот за работењето на Одделението за комунални такси за истиот период. Вообичаено најгоем интерс привлече првата тока која се однесува на шест месечниот извештај на буџетот на општина Охрид.   „Според она што го видовме сега кога сме на половина од годината,...

Продолжи со читање