Skip to main content

Автор: Маленкова Татјана

JP Komunalno strajk struga

Вработените од ЈП Комунално сеуште без плата

Post Views: 336 Ова не е политичка борба, туку борба за нашите социјални права, велат од штрајкувачкиот одбор. Својот револт штрајкувачите денеска го изразија пред дирекцијата на ЈП во градскиот пазар и истиот не само новинарите туку го слушна и директотот лично, кој додека вработените штрајкува на само пет шест метри од нив, мирно пиеше кафе. 60 % од вработени штајкот во кој си ги бараат своите плати го отпочнаа на 03.мај.  Од штрајкувачкиот одбор тврдат дека и покрај притисокот и мобингот кон вработените од страна на раководството на ЈП со цел да се откажат од своите синдикални...

Продолжи со читање

ВМРО НП проговори за безредието во Струга

Post Views: 168   ОД ВМРО НП јавно проговија за безредијата во Струга.  Тие запрашуваат кој е во коалиција во Струга, дали ДУИ И ДПМНЕ, дали ДУИ СДСМ или сите задно како широка коалиција.  Член на извршниот одбор на ВМРО НП, Ванчо Костовски потсети дека пред 7 – 8 години во време на владеењето на СДСМ, беа поставени новите границите на општина Струга, и дека во својата политичка програма ВМРО ДПМНЕ се залагаше дека ќе ја врати Струга во старите граници. Костивски видно разочаран што пратениците во ниту еден момент не се заложија за реализирање на овие ветувања. Тој обвинува дека пратениците...

Продолжи со читање

Во Струга мирно

Post Views: 173 Протести во Струга немаше. Овој град не е меѓу неколкуте во кои денеска се протестираше, поради како што велат демонстрантите „навредите што ги упати Владата на Македонија кон албанскиот народ со муслиманска вероисповед“. Стружани едногласни дека причини за протести нема, но ретко кој тоа сакаше јавно да го каже. Постар жител од муслиманска вероисповед, собра сила и јавно кажа дека Македонија е на сите без разлика на вера и националност. Во Струга денес беше очигледно зголеменото полициско обезбедување иако до очекувниот протест недојде. Посебно вниманието на новинарите...

Продолжи со читање

Вонредна седница на совет – нема да има

Post Views: 164   Случувањата во Трпејца е работа на инспекциите, а не на советот на општина Охрид, смета претседателот на советот на, Душко Јаковчески. Тој признава дека дописот кој вчера до него го поднел координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ го анализирал добро, по што заклучил дека нема основ, за овој проблем да се свика вонредна седница на совет. Јаковчески објаснува дека според статутот свикување на вонредна седница е предвидено во неколку случаи,  по барање на градоначалникот, по барање на 1/3 од советниците,  по самоиницијатива на претседателот на советот  или...

Продолжи со читање

Започна детскиот фестивал распеано рибарче

Post Views: 390   Весело, разиграно, распеано и годинава во центарот за култура, на фестивалот „Распеано рибарче“. Првата приредба од детскиот музички спектакл ја проследија дечињата од основните училишта од Пештани, Велгошти и Кочо Рацин. Учесниците пак, возбудени и задоволни што се дел од 14тото фестивалско издание на „Рапеано Рибарче“. Организаторот задоволен од интересот на охриѓани за овој фестивал. Петкуќески вели, започнавме сосем случајно, но од година во година прераснавме во симбол на Охрид. „Далечната 1998 год за прв пат го организиравме овој детски музички фестивал кога...

Продолжи со читање

zgrada _hipoteka_ kredit

Општински имот за кредит

Post Views: 168 За кредитното задолжување на ЈП Нискоградба локалната како загол дава административно деловна зграда, обелоденуваат од ОК на ВМРО ДПМНЕ.„Имено, на последната седница на Советот на општина Охрид, мнозинството во советот предводено од СДСМ усвои одлука со која како гаранција за кредитното задолжување од 6 милиони денари на ЈП Нискоградба се дава вториот кат на оваа административно деловна зграда, сопственост на општина Охрид. До кога локалната самопурава и мнозинството во советот предводено од СДСМ недомаќинското и расипничко трошење на јавните претпријатија ќе го покрива...

Продолжи со читање

sportski igri

Спортски ден во Охрид

Post Views: 173 „Со спорт против лошите пороци за подобро здравје“, е мотото на Спорските игри кои денеска се одржаа во Охрид.  Спортскиот ден ги обедини основците и средношколците од општина Охрид и Дебрца.  Децата се натпреваруваа во дисциплините атлестки трки, одбојка, шах и пинг понг. Спортскиот ден е во организација на сојуз на училиштен спорт и локалната самоуправа. Благодарение на заложбите на овој тим, изминативе три месеци функционираше и училишна лига во мал фудбал во која учествуваа основните и средните училишта за што имаше и голем публицитет во јавноста. „Денеска имаме...

Продолжи со читање

Ќе се штрајкува се до земање плата

Post Views: 163 Во очи на туристичката сезона Струга се затрупува со смет. Продолжува штрајкот на вработените во ЈП Комунално Струга. Надлежните наместо со пронаоѓање на решенија за излез од кризата и подмирување на заостанатите плати на вработените, продолжуваат со мобинг.  Штрајкувачите се категорични дека повеќе не можат да издржат да одат на работа, а за тоа да не добиваа надомест. Тие јавно потврдуваат дека плата одамна не зеле, поточно дека одамна на нивната жиро сметка не бил префрлен надомест. „Зборуваат дека извршителите не можат да постапат по овој случај бидејќи има рамка...

Продолжи со читање

Гимназијалците се обучуваа за семејно насилство

Post Views: 183 Средношколците од Гимназија се едуцираа за семејно насилство. Предавањата ги одржаа претставници од СВР, на проект од женскиот центар „Бисера“. Гимназијалците со внимание го следеа предавањето и покрај тоа што добро се информирани каде треба да се обратат доколку забележат случај на семејно насилство кај нивни соученици. Од „Бисера“ велат дека тие како женско здружение на проблемот за семејното насилство работат уште од 1995 год. Претседателката на здружението, Наде Мартиноска се сеќава дека на почетокот оваа тема била табу, но дека како изминувале годините многу се...

Продолжи со читање

Програмата за урбана опрема сега пред советниците

Post Views: 192 Првиот човек на заводот за заштита на спомениците на културата Тања Паскали Бунташеска вели дека програмата е добра и дека заводот нема забебелешки по однос на истата.      „По она што е нацртано сметаме дека е во ред и дека се е вклопено според законот на Охрид. Го нема панаѓурот специфицен за минатите години. Се што е планирано е нормално и изводливо доколку се спроведе како што е зацртано нема да има никаков проблем“, вели директорот на завод и музеј, Тања Паскали Бунташеска.Според програмата Фрижидери за сладолед е предвидено да се постават строго по приобалниот...

Продолжи со читање

Американци во Струга ќе градат фабрика за кабли

Post Views: 165 Активностите на владата за привлекување на инвеститори во земјава, полека почнуваат да даваат резултати. Министерот за економија Ваљон Сарачини признава дека владата напорно работи за да ја подбри бизнис климата во земјава со цел да ја зголеми целокупната инвестициона клима во Македонија. Сарачини открива дека во завршна фаза се преговорите со Американска компанија за изградба на фабрика за кабли во Струга.„Тоа што последно го разговаравме со директорот на агенцијата за странски инвестиции е дека има веќе сериозна компанија Американска која е заинтересирана да инвестира...

Продолжи со читање

Англиско катче во ОУ Братство Единство

Post Views: 175 Основното училиште Братство Единство доби Англиско катче.  Тоа официцијално започна со работа денеска, а истото е наменето за учениците од матичното училиште, но и за дечињата од останатите училишта во  Охрид. Учениците веќе го посетиле и се радуваат што токму таму многу повеќе ќе го научат англискиот јазик. Англиското катче е замислено како центар  или библиотека која учениците би ја користеле помеѓу часовите, но и како училница за време на часовите. Наменета е за сите основци кои имаат желба да читаат англиска литература.„Проектот го работевме долго време. Идејата...

Продолжи со читање