Автор: Валентина Неловска

Шест новоинфицирани со ХИВ во регионов

Post Views: 8 Охридскиот центар за јавно здравје, годинава евидентирал шест новоинфицирани лица заболени од ХИВ/СИДА. Од нив по две лица се откриени во Охрид, Струга и Дебар. Новоинфицираните лица се на возраст од 40 до 44 години. Годинава од СИДА починале три лица. Во Охрид, од почетокот на епидемијата на ХИВ /СИДА до денес, регистрирани се 17 случаи на оваа болест, информира епидемилогот д-р Јованка Стурлакова Коровешоска од ЦЈЗ Охрид.„За време на пандемијата со ковид имавме мал број на тестирања и малку новооткриени случаи. Со олабавување на мерките има повторно тестирања...

Продолжи со читање

Езерската трска нема посебен заштитен статус

Post Views: 16 Да запре уништувањето на трската на Охридското крајбрежје се упатува порака од работилницата организирана од Регионален Зелен центар Охрид. Тие покренуваат инцијатива трската да добие законски статус на посебен заштитен вид во Охридското езеро преку проектот „Мапирање и управување со трската на Охридското езеро“. Претставници од различни институции на државно и локално ниво, инспекторати, експерти од Хидробиолошкиот институт, жители од урбани и месни заедници кои гравитираат покрај крајбрежјето предлагаа решенија како да се заштити ова значајно растение за живиот свет...

Продолжи со читање

Грци повторно на охридската ривиера за Божиќ

Post Views: 26 Хотелите на охридското крајбрежје се закупуваат од гости од соседството за претстојните новогодишни празници. Од регионот, Српски и Грчки туристи се најзаинтересирани зимските празници да ги поминат на Охридското езеро. Хотелиерите, најчесто нудат полупансионско сместување за дводневни и тродневни аранжмани . Во хотел „Нова Ривиера“ за божиќните празници има закуп на сместувачките капацитети од Грчки гости, информира Анѓел Анѓелески, менаџер на хотелот.„Интересот е голем за католички Божик. Има интерес и за Нова Година. Имаме понуди за тридневни и четвородневни...

Продолжи со читање

Обезбедени средства за подобра комунална инфраструктура

Post Views: 21 Водоводната мрежа има потреба од модернизација во делови од Охрид и околните населени места. Постојат линии за водоснабдување кои се застарени и потребна им е рехабилитација, а постои и азбестен цевковод од која граѓаните се снабдуваат со вода за пиење. Исто така, е потребна изградба и на поголема мрежа од атмосферско одведување на дождовните води бидејќи градот има засега околу 44 км изградена атмосферска канализација. За подобрување на овие инфраструктурни потреби на граѓаните од Охрид, но и во останатите општини во земјава на располагање ќе имаат 50 милиони евра,...

Продолжи со читање

Вознемирени охриѓани по пукањето кон бугарскиот клуб

Post Views: 58 Од огнено оружје е стрелано кон Бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Непознати сторители, синоќа околу 19 часот, пукале кон канцеларијата, во период кога работат многу продавници во ТЦ Амам и се во непосредна близина на клубот. За овој настан никој не сака да зборува, но има видна вознемиреност кај вработените во околните продавници и градскиот паркинг, но и кај охриѓани.Од охридската полиција информираат дека работат на расчистување на случајот. Во писменото соопштение, испратено до медуимите, портпаролот на СРВ Охрид Стефан Димоски, наведува дека нападот...

Продолжи со читање

Опасност од излевање на Коселска

Post Views: 45 Коритото на Коселска река остана неисчистено. Есенските врнежи пристигнаа, а со тоа расте и грижата на жителите од Орман од неисчитеното корито и неажурноста на надлежните. Нема конкретна акција на нивниот апел да се исчисти коритотo од зелен отпад и вегетација, упатен пред месец и половина. Надојдените води од обилните врнежи кои паѓаат деновиве во охридско се закануваат да го затворат протокот на реката кај мостот во Орман. Жителите стравуваат дека може да дојде до излевање на реката чие корито не е исчистено повеќе од една деценија. Не посакуваат да им се повторат...

Продолжи со читање

Осцилациите на водостојот атак за езерскиот жив свет

Post Views: 48 Намалениот водостој на Охридското езеро има лошо влијание врз живиот свет,а деновиве е повторно во фокусот на загрижените еколози. За губитокот на вода во езерото тешко е да се каже дали се случува како резултат на климатските промени, со натпросечните температури во овој дел од годината или од долгогодишната пракса природното езеро да се користи за производство на електрична енергија, посочува Ѓоко Зороски, охридски екологист од ЕД Грашаница. Потсетува дека Охридското езеро со децении се третира како вештачка акумулација за производство на струја.„Потребна...

Продолжи со читање

Следуваат пониски цени за прехранбените производи

Post Views: 39 Министерот за економија, Крешник Бектеши, очекува во почетокот на декември да има намалување на цената на основните прехранбени производи. Бектеши ова го најави по денешната средба со претставниците на производителите и на најголемите ланци маркети. Како што изјави Бектеши, една година, товарот го пренесле на трговците на мало и големо, за да се заштити производството, а со тоа да се креираат нови работни места и да станат поконкурентни на домашниот и странскиот пазар, но сега ќе одат во насока да ги заштитат граѓаните.„Очекувам од пет до 12 – 13 отсто пониски...

Продолжи со читање

Tешка е битката со несовесни поединци

Post Views: 59 Загриженост дека засега тешко ја добиваме битката со несовесноста и алчноста на поединци, како и на крадците и вандалите кои ги уништуваат спомениците и дивите копачи кои ги сквернават локалитетите, искажа министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска на меѓународниот форум „50 години Конвенција за светско наследство на УНЕСКО: Меѓународни стандарди во национален контекст“. Министерката напомена дека можеме да констатираме дека и покрај преземените активности, нашата заедничка акција како да го нема задоволителниот интензитет во справувањето со причините...

Продолжи со читање

Kатната гаража заглавена во бирократски лавиринт

Post Views: 83 Предолго се чека да отпочне изградбата на катната гаража во Охрид. Граѓаните гледаат спас од сообраќајниот хаос со паркирањето во градот со изградбата на катната гаража која се најавуваше и од поранешниот градоначалник Константин Георгиески, а и од сегашниот Кирил Пецаков. Изградбата на катната гаража, од изјавата на градоначалникот Пецаков, по се изгледа е заглавена во бирократските лавиринти.„Капиталните проекти се во процедура. Има проекти кои траат 1 година и осум месеци, други една година и еден месец друг проект 9 месеци, имаме проблем со конзерваторското...

Продолжи со читање

Усвоен ребаланс на општинскиот буџет

Post Views: 46 Советниците го усвоија вториот ребаланс на буџетот на општина Охрид. Претрепеа измени седумнаесет програми. За опозицијата се спорни и неприфатливи предлог одлуките, како што кажаа, за намалување на средствата во програми и капитални инвестиции наспроти непродуктивни трошоци. Живка Ангелоска, советничка и координатор на коалицијата на опозицијата, ги наброја програмите каде што има кратење на средства за локален економски развој на општината, во туризмот, животната средина, спортот, образованието, социјалната заштита, ТППЕ, но и средствата за уредување на градежното...

Продолжи со читање

Во пораст дијабетесот во охридскиот регион

Post Views: 68 Статистичките податоци од охридскиот Центар за Јавно здравје (ЦЈЗ) покажуваат дека во периодот 2019-2021 година има стапка на зголемување на дијабетесот во Охрид во споредба со просечната стапка во Македонија, напоменува д-р Даниела Чингоска од ЦЈЗ.Новорегистрирани случаи со дијабетес во 2019 година биле 100 лица, додека во 2021 бројката е покачена на 120 лица, информира д-р Даниела Чингоска, специјалист по социјална медицина и јавно здравје од ЦЈЗ.Во Македонија ако во 2019 година се регистрирала стапка од 4336 заболувања на 100.000 жители, во 2020 оваа стапка...

Продолжи со читање

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top