Skip to main content

Автор: Валентина Неловска

Бадниковата поворка одбележува јубилеј

Post Views: 295 Бадниковата поворка во Охрид одбележува јубилеј една деценија од нејзиното возобновување. Низ текот на годините поворката станувала се помасовна. Од 100 тина деца на почетокот бројот достигнувал и до 1000 деца кои се приклучувале на поворката. Годинава се пријавени над 600 деца од Охрид и Дебрца, информира Летка Филипова од организацискиот одбор на Бадниковата поворка.„Возрасен лимит нема за овој настан. Има мајки кои ќе си ги носат бебињата со нив. Има возрасни деца кои сакаат да учествуваат. Пред 10 години биле учесници на Бадниковата поворка, а денес се...

Продолжи со читање

Загрозена живеачката на стружани во зграда

Post Views: 388 Пожар во станбена зграда ги вознемири станарите од станбениот блок на улица Маршал Тито бр 135 во Струга. Синоќа,околу 19 часот, во пожар потешко настрада старица која предизвикала експлозија од плинска боца. 22 семејства, станари од првиот влез, стравуваат за својата безбедност која им ја загрозува сосетката подолго време. Соседите раскажуваат дека нивната 82 годишна сосетка е со нарушено ментално здравје.Жената има стан на првиот спрат од зградата, но е затрупан со отпад. Повеќе од 10 години живее во гаража во зградата, каде што продолжила да складира најразлични...

Продолжи со читање

Времеплов на новогодишните прослави

Post Views: 299 Во Охрид масовното славење на Нова година има традиција од средината на 50- тите години од минатиот век. Охриѓани пред Втората светска војна го празнувале Божик, а празничната новогодшина еуфорија започнала во животот на повоената генерација охриѓани. Записи за новогодишните прослави низ времето останале на фотографиите во црно-бела боја од којшто дел се зачувани во депото на градскиот Историски архив. Модерната облека , празничната трпеза, музиката и забавата од секогаш биле во духот на времето во кое се живеело па така и се празнувала Нова година.Генерации...

Продолжи со читање

Повик за избор на наставници ментори

Post Views: 239 Министерството за образование и наука објави повторен повик за избор на наставник ментор. Се избираат ментори во училиштата кои немаат избрано кадар со вакво звање . За Охрид определен е бројот по еден наставник во две општински школи „Живко Чинго“ од Велгошти и музичкото училиште „Методи Патче“. Во соседна Струга, пак , со звања наставник-ментор може да се стекнат шест наставници и тоа од основните училишта „Климент Охридски“ од Дрслајца, „Зини Хани“ од Велешта, „Гоце Делчев“ од Јабланица, „Единство“ од Октиси, „Ашим Агуши“ од Радолишта, „Мурат Лабуништи “ од Лабуништа.Наставниците...

Продолжи со читање

Машко бебе се роди во Охрид во 2023

Post Views: 322 Во охридската болница, во Новата 2023 година на свет е донесено здраво машко дете. Првороденото бебе е породено по природен пат, тешко е 3450 грама и долго 53 цм. Во посета на бебето и мајката дојде охридскиот градоначалник Кирил Пецаков, а притоа му врачи на првото новороденче пригодни подароци.Од општина Охрид традицинално се подаруваат плишана играчка, мече и чек на 10.000 денари. Тоа е традиционален подарок за секое новороденче. Му посакувам добро здравје, среќа и успех. Мајката е во добра состојба и и посакавме и нејзе добро здравје. Со директорот на болницата...

Продолжи со читање

Успешна 2022 за општина Охрид

Post Views: 224 Годината на заминување е успешна за локалната самоуправа, вели Кирил Пецаков, градоначалникот на Охрид. Година која ја одбележаа сериозна економска и енергетска криза за граѓаните и за функционирањето на локалната самоуправа. Градоначалникот има позитивна оцена за успешно сработените, планирани проекти во 2022 година.„Предизвик е да се биде градоначалник на Охрид. Град со голема традиција, во кој многу треба да се работи за да се смени сликата за повеќе работи. Посебно во оние кои се предизвик за повеќето кои на некој начин живеат од туризмот“, вели Кирил Пецаков.Од...

Продолжи со читање

Времето ги нагризува музејските објекти

Post Views: 395 Музејските објекти претрпуваат разни оштетувања под дејство на различните атмосферски влијанија. Во низата објекти врз кои треба да се интервенира се спомен куќата на Григор Прличев и Ранохристијанската базилика на локалитетот Плаошник. Од неодамна попуштила рамката на надворешениот прозорец на спомен куќата на Григор Прличев. Во годината која што доаѓа, покрај, потребата од санација на овој обејкт треба да се поправи и кровната конструкција на Ранохристијанската базилика. Дел од кровот кој треба да го штити мозаикот е оштетен и може да се сруши. Потребно е тековно...

Продолжи со читање

Костал завршува успешна деловна година

Post Views: 466 За автомобилската групација „Костал Македонија“ од Охрид изминува успешна деловна година. Компанијата ја завршува тековната годината без отпуштање на вработени и покрај сериозните проблеми кои ги донесоа ковид кризата, економската и енрегетската криза предизвикани со војната во Украина. Успејаа да ги надминат предизвиците пред кои се соочија, како што се падот на продажба на возила во Европските земји којшто ги зафати економска рецесија и стагнација, а којашто се одрази со потфрлување на планираниот раст на компанијата. Имавме пад од 6 до 7 проценти споредено со минатата...

Продолжи со читање

Пополнето приватното сместување во Охрид

Post Views: 256 Домашните гости и странските туроператори се се помалку заинтересирани да резервираат легла во хотелите за претстојните празници, велат туризмолозите. Повеќето хотели се одлучија да ги затворат вратите за гости во овој дел од зимскиот период пред се заради високите трошоци за електрична енергија, вели Климент Наумов од ФТУ . Тоа доведе до помала заинтересираност кај туристичките агенции за испраќање на туристите за новогодишните празници во охридските хотели. Настанатата ситуација која ја наметна енергетската криза сепак не значи дека Охрид ќе остане празен за празниците,...

Продолжи со читање

Финишираат инвестиции во школото во Лескајца

Post Views: 467 Учениците од ОУ „Братство Единство“ од населбата Лескајца ќе го стартуваат второто полугодие во 2023 година во подобри училишни услови. После четири децении ова училиште ќе добие реновирани санитарни јазли. Локалната самоуправа издвои над 1,3 милион денари за да се подобрат санитарните услови за 500тина ученици кои посетуваат настава на Македонски и Албански јазик, информира Џемал Мехмед, директор на ОУ. Школската зграда е градена пред 55 години и има застарена инсталација, потсетува директорот Мехмед.„Локалната самоуправа покажа голем интерес за реновирање...

Продолжи со читање

Новогодишна забава со домашни пејачи во Охрид

Post Views: 429 Охрид е подготвен за дочек на Новогодишните празници. Осветлен и декориран, градот е подготвен да им приреди незаборавна забава на охриѓани и гостите кои ќе бидат на градскиот плоштад за дочек на новата 2023 година. Загревањето на новогодишната атмосфера ќе започне на 31 декември на градскиот плоштад „Св. Климент Охридски“ со програма прилагодена за најмладите. Музичка програма ќе има хорот на КУД Ѓердан, ќе следуваат новогодишната театарска претстава „Дружината на Дедо Мраз“ и мјузиклот „Трите прасиња“. Во 20 часот ќе почне забавната програма, информира градоначалникот...

Продолжи со читање

S&S мала винарија со одлично вино

Post Views: 386 Винаријата „Стојан и синови“ ја збогатува охридската туристичка понуда. Браќата Ванчо и Николче Шутароски ја продолжуваат семејната традиција на винаријата. Во правењето вино внеслe многу љубов и почит кон она што го започнал пред 50-тина години нивниот татко. На љубителите на добрата капка вино им нудат повеќе сорти со потекло од охридскиот регион , пропратено со уживање во прекрасен амбиент на винаријата и околината, а воедно и незаборавни зајдисонца од Охридското езеро, вели постариот брат Ванчо.„На посетителите ќе се потрудуме да им понудиме винска карта...

Продолжи со читање