Јан 30, 2023
Иницијатива на правници од струга

Уставен суд ќе ја преиспитува одредбата за исплата на апанажа на јавни функционери кои се разрешени или дале отказ

На иницијатива на правници од Струга, Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста за исплата на апанажа на јавни функционери кои се разрешени или дале отказ пред завршување на нивниот мандат. Иницијатива за оспорување на одредбите од законот за надоместоци и плати на јавните функционери, правниците ја поднесоа пред десет месеци. Сметаат дека исплатата на апанажа го нарушува принципот на еднаквост на сите граѓани.

Јан 30, 2023
Во близина на средно училиште во струга

Гасен пиштол пронајден кај малолетник од струшко

Полициски службеници утрово привеле малолетно лице од струшко село, бидејќи кај него бил пронајден гасен пиштол.

Јан 30, 2023

Изгласани новите цени за паркинг и користење на спортските терени на ЈП Билјанини извори

Според образложението од раководството изнесено пред советниците на денешната седница, јавното претпријатие има потреба од зголемување на приходите поради драстичното зголемување на трошоците во работењето, а при конципирање на новиот ценовник се водело сметка поскапувањето да не е на терет на граѓаните на Охрид. За опозицијата во советот поскапувањето на услугите на јавните претпријатија не е изненадување туку пракса. Кај ЈП „Билјанини извори“ посочија еден нов момент, давањето право на пајак службата да подига возила од јавен паркинг простор без асистенција од полиција.

Јан 30, 2023
Центар за јавно здравје

Продолжува скринингот за откривање на рак на грло на матка

Скринингот дава резултати со навремено откривање на малигните неоплазми и спасени животи. Од ЦЈЗ напоменуваат дека подобро е да се посвети повеќе внимание на превентивните прегледи за да се спречат заболувањата одколку да се применуваат скапи лекувања.

Јан 30, 2023
Регулаторна комисија за енергетика

Поскапуваат горивата

Цената на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,00 ден/лит, додека на ЕУРОДИЗЕЛ за 0,50 ден/лит.

Јан 30, 2023
Хумана акција

Црвен крст спроведе акција за донирање мобилни телефони

Старите мобилни телефони беа поправени и донирани на граѓани на кои им се најпотребни во секојдневниот живот.

Јан 30, 2023
Сообраќајни контроли

Казнети 18 возачи во Охрид, 48 во Струга

Санкционирани 18 возачи во Охрид кои управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената. Во Струга казнети 48 возачи.

Јан 30, 2023

Охриѓанец упатил закани кон три лица на ул. Абас Емин

Приведен 30-годишен охриѓанец кој го нарушил јавниот ред и мир со викање и упатување закани кон тројца сограѓани на улицата „Абас Емин“.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top