Skip to main content

Јун 7, 2023
Лидерска средба за промената на уставот

Лидерска средба: уставни измени па избори, широка влада, ДУИ во опозиција

На средбата биле изнесени варијанти во врска со уставните измени и за тоа како тие да бидат изгласани во Парламентот, меѓу кои на маса е и опција за формирање заедничка влада.

Јун 6, 2023
Државен завод за статистика

Продолжува трендот на поскапување на угостителските услуги

Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се покачени за 13. 5 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Јун 5, 2023
Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги

Поевтинуваат бензините

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00 денар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство за 0,50 денари по литар.

Јун 4, 2023
Православен календар

Слегување на Светиот дух – Духовден

Денот на огнените јазици е само почеток на непрестајното излевање на Духот Божји на човештвото. Тоа е денот на огненото крштение на Црквата.

Јун 3, 2023
Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации

Македонија стана членка на Европската комисија за рибарство и аквакултура на ФАО

Македонскиот сектор за рибарство и аквакултура е мал, но важен за земјата, со производство на риба од околу 2.500 тони годишно. Аквакултурното производство првенствено се сведува на видови пастрмка и крап, а се одвива во бари, реки и езера, се наведува во соопштението на ФАО.

Јун 3, 2023

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Православните христијани денеска ги празнуваат Светиот цар Константин и Светата царица Елена и Задушница. Духовден, пак, го означува слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, или како што го нарекуваат светите отци „Роденденот на Црквата“

Јун 2, 2023

Расте бројот на жени заболени од рак на дојка во земјава

Според онколозите за успешно лекување клучно  е навремено откривање на болеста,  преку редовните прегледи, ултразвук, скрининг и мамографија, кои се препорачуваат на сите жени после 25-тата година.

Јун 2, 2023
Управување со отпад

Да го претвориме отпадот во ресурс

Администрациите на Унгарија и Австрија, преку твининг проект вреден еден милион евра, помагаат во хармонизација на европското и македонското законодавство за управување со отпад, но и во имплементацијата на законите. Потребна е силна општествена одговорност и на производителите и на потрошувачите, но и усогласување и обезбедување на услови за секоја и најмала општина за селекција, собирање и рециклирање на отпадот.