Skip to main content

Груевски во тродневна посета на Израел

Висока македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски во понеделник замина во тродневна посета на Израел.

Nikola Gruevski
Никола Груевски

Висока македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски во понеделник замина во тродневна посета на Израел.

IzraelСпоред најавите, Груевски во вторник треба да се биде примен од претседателот на Израел Шимон Перес, по што ќе се сретне со премиерот Бенјамин Нетанјаху и министерот за надворешни работи Авигдор Либерман.

Предвидено е во среда, македонскиот премиер да оствари средба лидерката на водечката опозициона партија Ликуд, Ципи Ливни.

Во македонската делегација, покрај премиерот Груевски, се вицепремиерот Владимир Пешевски, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и директорот на Агенцијата за странски инвестиции Виктор Мизо.
{loadposition content9}