©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.


Дефиле на ешалони

Македонската армија прославува 30 години

Денеска во касарната „Илинден“ во Скопје се одржа централната прослава на 30-годишнината на Армијата на Македонија.
 |  инфодеск  | 
Арм

Централната прослава на 30-годишнината на Армијата на Македонија се одржа денеска во касарната „Илинден“ во Скопје.

По тој повод се одржа и дефиле на ешалони составени од припадници на сите команди и единици на АРМ и современите борбени возила со кои располагаат, а претседателот на Македонија и врховен командант Стево Пендаровски на првиот македонски министер за одбрана Трајан Гоцевски му додели Орден за воени заслуги, логистичка база во Армијата и Организација на резервни офицери.

На свеченостите во касарната „Илинден“ присуствуваа и премиерот на Македонија Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, претставници на парламентот и дипломатскиот кор и во пензија. припадници на Армијата.

Армијата е секогаш на првата линија на помош и поддршка за сите нас, а ние посветено продолжуваме да ја модернизираме за сериозна борбена готовност, создавајќи најповолни услови за воениот и цивилниот персонал – нагласи Ковачевски.

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски истакна дека АРМ е кохезивна сила на македонското општество и посочи дека јубилејот се слави во време кога земјата веќе две години е членка на НАТО.

На Воениот стадион во Скопје синоќа се одржа презентација на вештините на воените специјалци, како и шест нови американски лесни оклопни транспортери од американско производство кои неодамна пристигнаа и кои како што беше посочено, значително ќе ја подобрат борбената подготвеност на Армијата.

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top