Мар 20, 2023
Денеска се очекуваат пролетни температури

Почнува пролетта, од викендов летно сметање на времето

Вечерва во 22:24 часот, во Македонија и на северната хемисфера, почнува пролетта. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Мар 20, 2023
Финска е најсреќна држава во светот

Македонските граѓани најнесреќни во регионот

Меѓу најсреќните нации во светот, по Финска се Данска, Исланд, Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија, Луксембург и Нов Зеланд.

Мар 19, 2023
Голем јубилеј

Половина век од отворањето на Лекторатот по македонски јазик во Париз

Јубилејот 50 години Лекторат по македонски јазик на ИНАЛКО обврзува да се продолжи по патот што го трасираа нашите претходници пред половина век.

Мар 16, 2023
Министерство за економија

Бектеши најави нови намалувања на цените во април

Мерките ќе ги дефинираме со министерот за финансии и премиерот. Оваа криза нема да биде на грбот на граѓаните. Ние ќе се откажеме од давачки, компаниите од профити, истакна Бектеши.

Менторски услуги
Мар 15, 2023
Агенција за поддршка на претприемништво

Јавен повик за менторски услуги на мали и средни претпријатија

За избраните корисници, постојни претпријатија се одобруваат 50 менторски часови, а за почетните претпријатија 25 менторски часови.

Мар 15, 2023
Пресуда за убиство

10 години затвор за девојката која уби момче во тетовско

Пресудата ја соопшти тетовскиот суд, од каде претходно не беа споделувани детали за јавната расправа бидејќи се работи за малолетници.

Мар 14, 2023
Временска прогноза

Денеска сончево и топло, од утре заладување

Минималната температура ќе се движи од минус 5 до 2, а максималната од 10 до 18 степени, информираат од УХМР.

Мар 13, 2023
Лекарска комора

Заканата за безбедноста на лекарите е и закана за грижата за пациентите

Светската здравствена организација известува дека до 38% од здравствените работници трпат физичко насилство во одреден момент од нивната кариера, а многу повеќе се изложени на вербална и онлајн злоупотреба.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top