Фев 5, 2010

Европскиот парламент во среда за Македонија

Европскиот парламент на пленарна седница во среда на 10 февруари ќе расправа за напредокот на Македонија, Хрватска и на Турција кон членството во Европската унија.


Фев 6, 2010

Претседателот Иванов ќе одржи говор на Минхенската безбедносна конференцija

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе има обраќање на Минхенската безбедносна конференција во рамките на панел дискусијата „Иднината на европската и глобалната безбедност“.


Фев 5, 2010

Коњановски на неформалниот состанок на НАТО

Македонскиот министер за одбрана, Зоран Коњановски од денеска учествува на неформалниот состанок на НАТО во Истанбул.


Фев 4, 2010

Македонија во спомен на Гоце Делчев

Пред 138 години,на денешен ден,во Кукуш, роден е македонскиот визионер Делчев.


Фев 3, 2010

Меѓуетнички тензии во образованието

Учениците-Македонци веќе трет ден ја бојкотираат наставата во тетовската гимназија.


Фев 3, 2010

Промоција на проектот „Дигитален полициски радио систем ТЕТРА“

Mинистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и евроамбасадорот Ерван Фуере денеска ќе присуствуваат на промоцијата на првата фаза од проектот „Дигитален полициски радио систем ТЕТРА“.


Фев 2, 2010

Финскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Финска, Александар Стуб, денеска ќе се сретне со министерот Милошоски и ќе биде примен од претседателот Иванов.


Фев 2, 2010

Македонија, Грција и Албанија – за заштита на Преспа

Министрите за животна средина и просторно планирање на Македонија, Грција и Албанија, ќе се сретнат денеска во Пили, на грчкиот дел од Преспа,

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top