Skip to main content

Јун 28, 2011

Иванов денеска му го додели мандатот за нова Влада на Груевски

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на Владата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ,  партија која на предвремените парламентарни избори освои најмногу пратенички места.


Јун 25, 2011

Денеска конститутивна седница на Собранието на Македонија

Конститутивната седница на седмиот собраниски состав започна денес на пладне, на истекот на законски предвидениот рок.


Јун 23, 2011

Во Македонија пристигнуваат полски туроператори и новинари

На покана на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во соработка со економскиот промотор на Македонија во Полска од денеска до 26 јуни во Македонија ќе престојуваат група влијателни туроператори и новинари.


Јун 22, 2011

Граѓаните го чекаат ветеното субвенционирање за стан

Економистите сметаат дека владината иницијатива за субвенционирање на станбени кредити е непродуктивен трошок.


Јун 21, 2011

Закажување термин за биометриски лични документи преку интернет

Министерството за внатрешни работи ја пушта во употреба новата интернет страница која е попрегледна и нуди повеќе информации и услуги за корисниците.


Јун 21, 2011

Денешниот ден ќе биде најдолгиот во годината

Летото официјално почнува денеска.


Јун 20, 2011

Бензините поевтини за еден денар, дизелот поскап за 1,5 денари

Малопродажната цена на бензините ноќеска на полноќ поевтинува за еден денар, додека на дизелот и екстралесното се зголемува за 1,5 денар, според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика посветена на корекција на цените на нафтените деривати.


Јун 20, 2011

Почна туристичката сезoна – колони возила на Табановце и Богородица

Колони возила од изутринава се формираат на граничните премини од Македонија кон Грција и Србија, што се должи на почетокот на туристичката сезона.